Vražedná pomsta

1. září 2017 v 11:46 | turkey

Vražedná pomsta

autor: Suzanne Collinsová
název originálu: The Hunger Games - Catching Fire
překlad: Zdík Dušek
počet stran: 335

Katniss s Peetou se k sobě doma chovají - samozřejmě až po odjezdu kamer - odtažitě a chladně, poněvadž se pekařův syn cítí ublíženě kvůli předstíranému chování Katniss během her. Ta si úplně není jistá, co předstírala a co ne, anebo co cítí k Peetovi a jejímu "bratranci" (Kapitol nějak musel vysvětlit, proč se do Peety zamilovaná dívka tolik stýká s dalším chlapcem) Hurikánovi, jenž na Mellarka zase žárlí. V den začátku Turné vítězů - uprostřed období mezi dvěma hrami poslední vítězové objíždí všechny kraje, aby na tuto hrozbu někdo snad nezapomněl - Katniss ve svém novém domě ve Vesnici vítězů nachází prezidenta Snowa. Ten ji upozorní, že činem s bobulemi v řadě krajů probudila vzdor proti Kapitolu, ten vede k nepokojům a ty zase k revoluci. Ji Kapitol nesmí dopustit, a proto prý Katniss všechny, včetně něho samotného, musí přesvědčit, že tehdy v aréně jednala pouze z lásky - jinak na to doplatí její blízcí. Katniss se svěří Haymitchovi a dochází jí, že Kapitol ji nikdy ohrožovat nepřestane. S turné to totiž zdaleka neskončí - jako vítězka, a tudíž trenérka dalších splátců z Dvanáctého kraje, se bude s Peetou před kamerami objevovat každý rok. Bude si ho muset vzít…

Avšak ani samotné uklidnění krajů během Turné vítězů neprobíhá dle Katnissiných představ. V Jedenáctém kraji nezačíná vůbec dobře, kdy - kromě toho, že Peeta lehkomyslně "daruje" rodinám mrtvých splátců podíl z jejich přídělu vítězům, což Kapitol určitě neschválí - po její děkovné řeči Routě občané vzdají Katniss hold a vzápětí vypukne střelba. A ani v dalších krajích, ačkoli se už drží pouze Kapitolem sepsaných slov, a navíc jí pomáhá se vším už seznámený Peeta, se kterým se udobřila, se zdá nálada příliš bouřlivá na to, aby se ještě dala zažehnat. Katniss to chce napravit veřejným zasnoubením, ale prezident jí naznačí, že jej nepřesvědčila. Na následném kapitolském večírku se Katniss seznamuje s Plutarchem Heavensbeem, novým hlavním tvůrcem letošních Hladových her. To je velká zodpovědnost, vzhledem jednak k tomu, že minulý hlavní tvůrci byl popraven (kvůli špatnému vyřešení situace s bobulemi), a jednak k tomu, že o letošním 75. ročníku se konají Čtvrtohry. Tyto slavnostnější verze her se pořádají jednou za čtvrt století a jsou vždy něčím speciální: v těch prvních si kraje například své splátce musely vylosovat samy a v těch druhých, právě které vyhrál Haymitch, jich v aréně bojovalo dokonce čtyřicet osm.

Po návratu domů Katniss zjišťuje, že v Osmém kraji propukly nepokoje, a chce proto se svými nejbližšími včetně Peety a Hurikána utéct do lesů. Hurikán však odmítá - touží se přidat k povstání. Nakonec si útěk rozmyslí i sama Katniss, když Hurikána za pytlačení surově zbičuje nový vrchní mírotvorce. Kromě původního vrchního, který podporoval černý trh, i ostatní shovívavé mírotvorce (třeba mladého Daria, který se Hurikána zastal) ze dne na den nahradí přísnější a v mnohem větším počtu. Podmínky ve Dvanáctém kraji se rapidně zhoršují, Jarkmark, černý trh, je vypálen (Haymitch tak musí abstinovat), bičování se vrací na denní pořádek a horníci včetně Hurikána musí pracovat víc než kdy dřív, aby své rodiny uživili. A to přitom Dvanáctý - jako vítězný - kraj dostává zásilky navíc a čerstvě zbohatlí Everdeenovi si mohou dovolit potřebným zadarmo rozdávat léky a potraviny. Další nové opatření Katniss téměř pocítí na vlastní kůži: při návratu z lesa, kam ji zahnaly svatební šaty, a kde narazila na dvě uprchlice z Osmého kraje, Bonnie a Kepru, mířící do trosek Třináctého (doufají, že Kapitol zamlčuje, že tam v podzemí stále žijí lidé), nachází plot pod proudem.


Večer se po promítnutí Katnissiných svatebních šatů na obrazovce objevuje prezident Snow, který přečte speciální pravidla třetích Čtvrtoher - tentokrát se v aréně mají utkat splátci z řad existujících vítězů. Katniss moc dobře víc, co to znamená - vrátí se do arény… A nejen ona sama - s ní buď Haymitch, nebo Peeta. Katniss Haymitche přesvědčí, aby se namísto ní tentokrát společně pokusili zachránit Peetu. Pokud se nebude moci přihlásit dobrovolně místo něj, alespoň jej pomůže jako trenér ochránit v aréně. V den sklizně Čtvrtoher, na které se všichni tři tvrdě připravovali, je vylosován Haymitch a Peeta - přesně jak se Katniss obávala - se přihlásí za něho, poněvadž ji chce znovu chránit.

Katniss v Kapitolu nalézá jako avoxe s vyříznutým jazykem Daria a také bouřlivou atmosféru. Vždyť diváci nechtějí přijít o své oblíbené vítěze a hlavně o milence z Dvanáctého kraje, kteří museli zrušit svatbu. Během rozhovoru s Flickermanem veřejně vyjadřuje nelibost nad počínáním i většina vítězů-splátců; třešničkou na dortu jsou šaty Katniss, které se z těch svatebních - musela si je vzít na Snowův rozkaz - při otočce díky Cinnovi změní na černé, s peřím. Reprodrozd - jasný vzkaz krajům. Po Peetově šokujícím "odhalení," totiž že se prý s Katniss tajně vzali a teď čekají dítě, Kapitol naprosto nezvládne situaci a ve zmatku se na obrazovku dostane i pohled na splátce, držící se za ruce… Katniss je jasné, že celé vzpurné jednání večera nezůstane bez odezvy, a opravdu nakonec musí těsně před vpuštěním do arény jen nečinně přihlížet, jak Cinnu zbijí mírotvorci do bezvědomí a někam ho odnáší… Ví také, že tvůrci jí život v aréně zpříjemňovat zrovna nebudou - obzvlášť po tom, co oba s Peetou během soukromých vystoupeních Kapitol zesměšnili. (Peeta namaloval Routu s květinami a dívka v plamenech "oběsila" již popraveného minulého hlavního tvůrce). Na durhou stranu však tuší, že tvůrci mají beztak stejně nakázáno, aby ona v žádném případě arénu neopustila živá. A Katniss jim to neplánuje překazit. Tentokrát nehodlá přežít: před dalšími dvaadvaceti vycvičenými splátci chce za každou cenu ochránit Peetu…


Na rozdíl od minulého ročníku Katniss rovnou zamíří k Rohu hojnosti a vezme si několik zbraní - luk a šípy především -; nic jiného v zásobách ani není. Narazí na profesionálního splátce z Čtvrtého kraje, pohledného Finnicka Odeira. Ten bere za hotovou věc, že jsou spojenci, přestože se Katniss s Peetou dohodli, že se s nikým spojovat nebudou. Katniss dá na Haymitchovo znamení, a tak s ní do džungle kromě Peety míří Finnick a jeho bývalá trenérka, stařenka Mags. Cestou Peeta vrazí do silového pole a zastaví se mu srdce. Katniss šílí, avšak Finnick ho, kupodivu, z vlastní vůle zachrání. Podivnost svého chování potvrzuje i během útěku před následující nástrahou arény, jedovatou mlhou. Vinou umělé nohy Peeta nedokáže utíkat dostatečně rychle, a proto jej Finnick nese, stejně jako Katniss Mags. Když už však Katniss dojdou síly, Finnick, místo aby ji vyměnil za Peetu, nechá Mags dobrovolně vkročit do mlhy… A aby toho nebylo málo, když se Peeta snaží získat vodu ze stromů pomocí chytré věcičky poslané sponzory a zaútočí na něj zmutované opice, obětuje se pro něj vyšinutá narkomanka ze Šestého kraje. Jako by všichni souhlasili s Katnissiným přáním ochránit Peetu - až na Peetu.

Na relativně bezpečné pláži se k nim připojuje nesnesitelná Johanna Masenová ze sedmičky, která, zdá se, taky ví o dohodnutých spojenectvích Katniss a Peety víc než Katniss a Peeta. Prý kvůli Katniss s sebou přivedla vynálezce z Třetího kraje, Dioda a Dratkii, kteří se Katniss zalíbili už během výcviku. Katniss za vysoké pomoci Dratkie dochází, že aréna je vlastně obřími hodinami, kdy se různé nástrahy objeví jen v určité oblasti a době. Tento objev jim poskytuje jakýsi klid, pokud se vyhnou daným oblastem. Bezpečí před ostatními splátci to ale nezaručuje - u Rohu hojnosti je napadnou profíci a zabijí Dratkii - a nakonec skupina přichází i o tamtu drobnou výhodu, když se najednou aréna otočí. Přesto se znovu zorientují - samozřejmě ne zadarmo, neboť Katniss s Finnickem naráží na reprozoby, kteří napodobují výkřiky hrůzy jejich nejbližších. Takto Katniss zjišťuje, že takový krasavec, kterému všechny dívky mohou ležet u nohou, se zamiloval do mladé labilní vítězky ze čtyřky, Annie Crestové, za kterou se ve Čtvrtohrách přihlásila právě Mags.

V aréně uběhly sotva dva dny a zbývá jich už jen osm - tvůrci se nejspíš snaží tyhle nepopulární hry mít brzy za sebou. Peeta Katniss přesvědčí, aby s odpojením od spojenců počkala do smrti zbývajících profíků, ale o tom, aby se místo něho pokusila zachránit sebe, ji přesvědčit nedokáže. Diod nepřítele plánuje uškvařit elektřinou z blesku, který vždy ve dvanáct udeří do stromu. Na to potřebný drát jde rozmotat Johanna s Katniss, avšak jakmile ho někdo za nimi přeruší, Johanna Katniss omráčí a řízne ji do ruky. Zraněná Katniss se vrací ke stromu, stále odhodlaná zachránit Peetu.

Nachází tam však jen Dioda v stavu podobném jejímu s drátem obtočeným kolem nože. Zjeví se tam profesionálka Enobaria z Druhého kraje, Katniss se ji chystá zastřelit a při naději, že by ostatní v blízkosti stromu usmažila elektřina, by tak Peetovi zbyl poslední nepřítel. Náhle si však vybavuje Haymitchovo upozornění, aby nezapomněla, kdo je nepřítel, a ona moc dobře ví, kdo je její skutečný nepřítel. Kapitol. Katniss napodobuje to, o co se nejspíš snažil Diod a vystřelí šíp s drátem těsně před úderem blesku přímo k chybě v silovém poli. Aréna se rozpadá a Katniss vyzvedne vznášedlo s Plutarchem Heavensbeem. Ale nic není, jak se zdá - kromě něj a zraněného Dioda je tam s ním ještě Finnick…. a taky Haymitch. Ten jí vysvětlí, že Plutarch je členem skupiny, která se snaží svrhnout Kapitol a na to potřebuje Katniss Everdeenovou, jako symbol povstání, na své straně a živou. Už od vyhlášení Čtvrtoher existoval plán, jak reprodrozda zachránit a několik dalších splátců souhlasilo, že pro ni, nebo spíše pro povstání, obětují život. Finnick, Diod, který měl za úkol narušit silové pole, a dokonce i Johanna, která Katniss při omráčení z ruky vyřízla stopovací zařízení. Jediní, kdo ze spojenců vlastně o plánu nevěděli, byli Katniss a Peeta, jehož spolu s Johannou a Enobarií z arény vyzvedl Kapitol. Poslední kapkou pro už tak rozrušenou Katniss se cestou do Třináctého kraje - Bonnie a Kepra měly očividně pravdu - stává zpráva od Hurikána: její matka a sestra jsou sice naživu, ale nemají se kam vrátit - Dvanáctý kraj už totiž není…

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama