Bouře mečů 2

1. července 2017 v 1:07 | turkey

BOUŘE MEČŮ - 2. ČÁST

autor: George R. R. Martin
překlad: Hana Březáková
počet stran: 622

Jaime Lannister s doprovodem opouští Harrenov, kde zůstávají už pouze Krvaví drancíři (Roose Bolton vyrazil za Robbem Starkem téhož rána) a jim daná na milost Brienne z Tarthu, neboť zjistili, že z výkupného-safírů nic nebude. Králokat však jednou nemyslí jen na sebe (nebo spíš na tělo Cersei) a hodný kus od Harrenova se rozhodne vrátit zpět. Zachrání ošklivou pannu právě včas - zrovna ji doslovně pustili do jámy medvědí.

Catelyn Stark se se svým synem, bratrem a početnou družinou seveřanů (vazalové Řekotočí zůstali doma, aby bránili svá území) vydává přes rozbouřené vody ke Dvojčatům. Po tam konané svatbě Edmura a Rostlin se Robb chystá vzít si zpět, co mu jako Králi severu náleží - sever a do jeho plánu skvěle zapadá, že král železných mužů, Balon Greyjoy je mrtvý, zatímco jeho syna Theona prý zaživa stahuje z kůže bastard Roosea Boltona. Robb ještě před příchodem k panství starého Waldera Freye, který jim dozajista tak snadno neodpustí náhlý jeho sňatek s Jeyne, matce navzdory, ustanoví svým následníkem Jona Sněha, jiné sourozence už mimo Sansy přece nemá.

Ke Dvojčatům míří i bleskurychlý lord Berik s Aryou, aby ji tam - za tučné výkupné - předal matce. Jenže jednou se Arya vzdálí příliš daleko od stráží a chytí ji Sandor Clegane, jenž ale také raději volí výkupné od Starků nežli od Lannisterů.

Samwell a Fialka s miminkem se snaží dostat ke Zdi, ale moc se jim to nedaří, ačkoli je svou velikostí nepřehlédnutelná. Přitahována životem je napadne mrtvola Samova bratra v přísaze, Sam si na něm zlomí svou dýku z dračího skla (ta funguje jenom na Jiné). Sice jej spálí ohněm, ale on nebyl sám mrtvý, koho jejich stále bijící srdce přilákala. Venku jsou jich desítky, na které se však najednou slétne hejno havranů. Ve zmatku je do svého sedla na losovi vytáhne další černá studená ruka…

Jon i s krvácející nohou dorazí bez odpočinku na téměř opuštěný Černý hrad. Kastelán Marsh se totiž nechal vylákat se zbývající posádkou hradu pryč podél Zdi, aby odráželi útoky divokých, kteří si přesně toto přáli. A tak na útok Styra s jeho muži, který přijde z jihu, čeká připravená, ale malá hrstka odvážlivců. Povětšinou jsou příliš mladí anebo naopak staří a z Krasterova sídla se jich vrátilo jenom pár.

Starý Walder se ke svým hostům chová - ne že by snad nebyl jako vždy nevrlý - podezřele hezky, avšak ne proto, že by jim odpustil. Na hostině po svatebním obřadu zjistí pravý opak - Freyové je zradí, dokonce poruší bezpečí zajištěné svým hostům. Najednou všichni vytáhnou zbraně a seveřany nezachrání ani Boltonovi vojáci, kteří už předtím k hradům dorazili, ale kteří se teď přidají k masakru a nečinně přihlížejí, jak Král severu i jeho matka umírají…

Právě v tuto dobu do Dvojčat dorazí i Ohař s Aryou, vidí masakr opitých seveřanů a dochází mu, že tady už nikomu Aryu neprodá. Přestože Arya nevěří, že jsou Robb a Catelyn mrtví a chce jim pomoci, do věže se nevydá - zastaví ji Cleganova sekera.

Zpráva o smrti Robba Starka, jeho matky a zajetí Edmura Tullyho se donese do Králova přístaviště rychle - asi taky proto, že Tywin Lannister na tom s Walderem Freyem spolupracoval. Freyové si za to žádají Řekotočí a Roose Bolton chce být Strážcem severu. Tywin se nechce vzdát ani Gregora Clegana, který Krvavým drancířům krvavě sebral Harrenov, a princi Oberynovi místo něj nabídnout pouze jednoho z Horových mužů, který skutečně zabil jeho malou neteř, ale nyní už je mrtvý.

Magnar z Thennu se svými dobře ozbrojenými divokými zaútočí na Černí hrad. I když je černých bratří stále žalostně málo (žádní průzkumníci se ještě nevrátili), porazí je, neboť promění dřevěné schody na Zeď i s nimi na ohnivé peklo. Mezi umírajícími Jon nachází i Ygritte a nechá ji spálit, jak by si přála.

Bran s Reedovými, Létem a Hodorem dorazí k dávno Noční hlídkou opuštěnému hradu jménem Noční pevnost, kam je zavedly Jojenovy zelené sny - tudy se prý dostanou za Zeď, třebaže tamější brána je už desítky let uzavřená a zmrazená ledem. V noci se však ze studny v hradu vysouká… Sam Tarly s divokou Fialkou, poněvadž je v ní Černá brána, tajná brána pouze pro černé, kterou jim ukázal "Studenoruký" - jezdec na losovi. Řekl jim - což už je dostatečný důkaz, že není mrtvý, - že někoho mají převést na druhou stranu. A tak proběhne výměna pozic, kdy se Sam s Fialkou konečně ocitají na té bezpečnější straně od Zdi, a naopak bratr jeho bratra se svým doprovodem na té nebezpečnější, kde budou dál hledat tříokou vránu.

Daenerys po snadném dobytí města Yunkai a osvobození jeho otroků má zálusk i na Meereen, protože nutně potřebuje zásoby pro její vojsko čítající tisíce Neposkvrněných a žoldáky, ale hlavně pro její svobodný lid - většina lidí v Astaporu byla pro masakru příliš vyděšená, aby v něm mohla zůstat, i když jim Dany dosadila moudré vůdce, a tak se připojili k své "matce." Ano, matka draků má sice hordy přívrženců, ale nikomu nemůže zcela věřit - i její věrní Arstan a ser Jorah Mormont ji zradili. První z nich je v Sedmi královstvích znám jako Barristan Selmy a až doteď svou pravou identitu tajil jednak proto, aby se přesvědčil, jestli Targaryenka nezdědila po svém otci sklony k šílenství, než ji přijme za svou královnu, a také proto, aby se o něm prostřednictvím informátora nedozvěděli Lannisterové, a ten druhý je nucen přiznat, že to on byl oním Varysovým ptáčkem, a posílal mu zprávy ještě v Qarthu.

Na monumentální hostině po synovcově svatbě Tyrion spíš než chování mezi Tyrelly a Martelly musí přetrpět Joffreyho snahu - proklatě vyvedenou - ho veřejně potupit. Skřet by pro Joffreyho krutost (došlo mu, že to on tehdy na Zimohradu poslat na Brana Starka vraha) jeho smrti vůbec nelitoval, a jakmile se jeho synovec napije vína, které mu musel nalít, a nacpe se koláčem, začne se dusit a doopravdy zemře - zdá se, že poslední dobou jsou svatby nebezpečnější než bitvy. Zatímco Tyrion vylije zbytek vína a svou vlastní sestrou je obviněn (samozřejmě i se svou manželkou) z královraždy, Sansa uteče do božího háje. Dontos ji doopravdy odvede pryč z hradu až k lodi, na které čeká Malíček. Nechá Dontose zabít - ten prý Sanse pomáhal jenom v příslibu zlata - a přizná, že to on ji chtěl osvobodit a zařídil královu vraždu.

Jaime Lannister do Králova přístaviště přijíždí pozdě - jeho syn je mrtvý a bratr za mřížemi. Samozřejmě že smrt syna ho trápí daleko míň než nedostatek pravé ruky nebo snaha otce provdat jeho i Cersei a přestěhovat jej na Casterlyovu skálu, ten však odmítne - i bez ruky je přece stále velitelem Královské gardy - a tak se ho Tywin zřekne.

Náhlá smrt tří králů se na Dračím kameni přičítá umění Pánovi světla. Mellisandra žádá obětovat Edrika Bouři, aby obživli kamenní draci, a jelikož se zdá, že Stannis bude z povinnosti souhlasit, jeho pobočník Davos chlapce nechá v noci odvést lodí pryč.

Černý hrad a sama Zeď se brání proti nájezdu obrovské armády divokých s mamuty a obry. Bratrům se podaří první útok na bránu odrazit, zabijí krále obrů Maga a Jon je starým mistrem Aemonem dočasně jmenován velitelem - Zeď je jeho.

Na Jona Sněha myslí jeho nevlastní sestra Arya (s boulí na hlavě). Ohař nesouhlasí s návrhem vydat se na Zeď, z dosahu zrádných Freyů míří nejdříve k Údolí za dívčinou tetou, avšak skrz tamní klany v horách by se dostali těžko, a Sandorovi tedy zbývá, jak se Aryi Stark zbavit, poslední možnost - jeho bratr.

Tyrion Lannister je souzen před svým otcem, Macem Tyrellem a Oberynem Rudou zmijí, jenže spravedlnost tam zřejmě nemá dostatek prostoru - zdá se, že jeho drahá sestřička se postarala o všechno: předvolala podplacené a zastrašené svědky, spoustu podplacených a zastrašených svědků vypovídajících proti Tyrionovi (dokonce i Šae), a kdyby snad chtěl rozhodnutí nechat na božím soudu, bude na jeho šampiona čekat Gregor Clegane. A proti Horě, která jede, je zatraceně těžké někoho najít, ani Bronn nemá chuť nechat se za kupu zlata rozmačkat (vždyť mu Cersei slíbila manželku). Lord Tywin mu sice nabídne, aby se přiznal - prý ho dokáže dostat na Zeď, ale trpaslík tuto velmi "lákavou" nabídku nevyužije a raději žádá boží soud, poněvadž jeho šampion se nakonec přihlásil dobrovolně - Oberyn Martell chce pomstít sestru Eliu, kterou Hora znásilnil a zabil. Díky své mrštnosti Gregora vážně (otráveným) kopím zraní a chystá se mu setnout hlavu, jenže v přílišné blízkosti je Hora velmi, velmi nebezpečný - i třeba zraněný - a nedostatek opatrnosti odsoudí k smrti jeho i následně Tyriona…

Meereen patří už taky Dany - díky Selmovi a Mormontovi, které poslala schválně do města skrz kanály a kteří osvobodili tamější otroky. Barristanovi odpouští a vrací mu meč, sera Joraha však vyhošťuje. Sama chce v Meereenu zůstat kvůli růstu draků a vládnutí - nechce, aby město potkal stejný osud jako Astapor, kde už jsou znovu otrokáři a otroci.

Králokat (i přes toto přízvisko) jako velitel Královské gardy by měl vždy ochraňovat krále - nyní tedy chudáka Tommena, který už v osmi letech musí podepisovat různé listiny (předání majetku Tullyů Freyům, učinění Roosea Boltona strážcem severu a legitimizování jeho bastarda) - tudíž by měl umět zacházet s mečem, s čímž levá ruka nechce souhlasit. Právě Ramsayovi Boltonovi jeho otec posílá jakousi seveřanku, vydávající se za Aryu Stark, na sever jako nevěstku. Na to upozorní i Brienne z Tarthu, daruje jí svůj meč (spolu s tím katovým byl vytvořený z Ledu Eddarda Starka).

Pod Sněhovým velením Zeď odolá i dalšímu útoku divokých, přesto jako by to nic neznamenalo pro nového dočasného velitele Janose Slynta spřáhnutého se serem Allisterem Thornem, kteří přišli z Východní hlídky. Nařknou Jona ze zrady (mají zajatého jednoho z vůdců divokých, Chřestivou košili) a ihned ho nechají uvěznit do ledové cely. V ledové cele vězni nikdy nevydrží, Slynt ho po čtyřech dnech nechá vytáhnout - nechce sám zapříčinit jeho smrt, když je slepý Aemon tolik proti - a tak ho odsoudí k jisté smrti jinak: Král za Zdí si přeje vyjednávat a k divokým je poslán Jon, nemá s ním však smlouvat, nýbrž se ho pokusit zabít... Po ne zcela příjemném přijetí Jon v Manceho stanu nevidí pouze jeho těhotnou ženu Dallu a její sestru Val, ale i obrovský kouzelný roh, Roh zimy, na který stačí zatroubit a Zeď spadne. Mance sice může útočit s divokými dál - a jistě by černé přemohl, jenže by se nevyhnul dalším ztrátám na životech, o které je připravují útoky Jiných a jejich mrtvých, nebo snadno rohem rozbourat Zeď - ale co by potom zastavilo Jiné? Navrhne lordu Sněhovi, aby je Noční hlídka pustila na druhou stranu dobrovolně branou, jinak brzy zatroubí na Roh. Než se Jon stihne rozhodnout, jestli se má zbavit rohu či Manceho, na Svobodný lid zaútočí průzkumníci z Východní hlídky se spoustou rytířů krále Stannise. A během úprku divokých Dalla rodí.

Ohař s Aryou v hostinci narazí na bratrovy muže, které moc dobře zná i Arya (ti byli v oddílu, který ji odvlekl na Harrenov). Zrovna přátelské setkání to není, vezmeme-li v úvahu, že všichni vojáci skončí mrtví a Ohař vážně zraněný. Zranění se nelepší a Clegane další den žádá o milost. Arya však raději uteče a nasedne na braavoskou loď, byť míří právě do tohoto svobodného města a odmítne ji dovést na Zeď. Jakmile kapitánovi ukáže minci Jaqena H'ghara a pronese ta kouzelná dvě slova, "valar morghulis," hned se k ní chová mnohem lépe…

Noc před plánovanou popravou Tyriona navštíví Jaime a osvobodí ho. Chodbami pod vězením ho může vyvést ven Pavouk, který během soudu taky horlivě svědčil proti němu, předtím však Tyrion musí zařídit něco jiného. Jde navštívit pobočníkovu ložnici - ale najít Šae v posteli ho příliš nepotěší. Uškrtí ji a klidně se vydá za otcem na záchod. Ten by ho prý stejně nenechal popravit a zařídil by mu místo na Zdi. Tyrion ho přesto střelí kuši a Tywin Lannister pro jednou udělá, o co ho jeho syn požádal - zemře rychle.

Na Černém hradě je výjimečně zase plno - králových a královniných (ti věří v Pána světla) vojáků, mužů ze Stínové věže včetně jejího velitele sera Mallistera, zajatých divokých i s jejich králem nebo přeživších z Marshovy výpravy, kteří do hradu přivezli i Sama Zabijáka s Fialkou. Ta kromě svého synka kojí i Manceho syna - Dalla zemřela - a tak vzal Jon ze stanu velitele pouze Val a kouzelný roh. V pořádku se vrací i Jonův zlovlk, jinak toho ale příliš v pořádku není: už několik dní se černí bratři snaží zvolit nového velitele, a přestože nikdo ještě nedosáhl potřebných dvou třetin hlasů, vypadá to na Janose Slynta - zatímco ostatní včetně velitelů Stínové věže i Východní hlídky postupně ztrácí, on jediný získává každým dnem nové hlasy i podporu. Ani netrpělivému Stannisovi Baratheonovi se zkorumpovaný Slynt nezamlouvá, ale překousne jej, pokud už si velitele vyberou brzy. Vždyť chce jednat hned - žádá od hlídky všechny opuštěné hrady (v Noční pevnosti si chce zřídit svou základnu - ví o Černé bráně), Dar chce osídlit poslušnějšími divokými a v Dračím kameni těžit obsidián, zmrzlý oheň, neboť jak mu připomněl Davos Mořský - bránit Zeď před zlými silami kvůli království je jeho povinnost. Král s kněžkou Mellisandrou mají úkol i pro Jona Sněha - stačí souhlas a učiní jej pánem Zimohradu, Jonem Starkem, a manželem Val. Jon si nechá čas na rozmyšlenou, avšak Noční hlídka v čele se Samem to dilema (mít hrad, ale porušit přitom přísahu?) vyřeší za něj. Sam navštíví velitele obou dalších hradů a úskokem je přesvědčí, aby podpořili právě synovce Benjena Starka, a další přítel ho bez souhlasu navrhne do hlasování. Pár lidí okolo sera Allistera a Janose Slynta je vážně proti, ale ani zdaleka jich není potřebná třetina - Jon Sníh se stává velitelem v Černém hradu…

Sansa s Malíčkem dorazí na prsty, bezútěšné kamenité pobřeží, jež patří právě jemu. Přijede tam nedočkavá Lysa Arryn, očividně zblázněná do Malíčka od malička, a musí se s Petyrem oddat ihned. Malíček se Sanse - která se teď musí vydávat za jeho nemanželskou dceru - pochlubí, že dokonce i bratři Černokotlí pracují ve skutečnosti pro něj a že jed ze Sansiny síťky do vlasů od Dontose využila právě kvůli jeho vlivu babička Margaery - chce ji za královnu, ale ne jako manželku té zrůdy. Na Orlím hnízdě (kde se potkává s otřesně panovačným Robertem, za kterého ji plánuje Lysa provdat, až Sansa ovdoví) se utvrdí v tom, že její teta je velmi žárlivá a psychicky labilní. Málem ji shodí do propasti jen proto, že políbila Petyra (to on vlastně políbil ji, poněvadž se podobá Catelyn) a navíc přizná, že ona na popud Malíčka dala slzy-jed Jonu Arrynovi do vína… Jakmile je však Sansa v bezpečí zpátky na zemi, Malíček sám svou manželku shodí…


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama