Magnus Chase: Prastarý meč

1. února 2017 v 15:24 | turkey
Tuhle knížku jsem nejdřív neměla v plánu vůbec číst - samozřejmě je tam Annabeth, ale nějak jsem ji nechtěla míchat s Ódinem, Lokim a Thorem - ale Ježíšek se na vaše plány neptá. A taky vám rozumí líp než vy sami.
Ne, opravdu nelituju, že jsem si to přečetla, i když je Magnusova sestřenice jen ve dvou kapitolách.
Samotný děj se sice může zdát trochu holý (obvyklá zápletka - je nám líto, Magnusi, ale my jsme "jen" bohové, nemůžeme s tím nic udělat - asi musíš zachránit svět sám), ale to je asi to samé, jako popsat dění v bláznivé komedii.
Ano, Percy byl vtipnej, bohové Olympu taky, ale Magnus? To je jiná liga.
Knížka mě nejmíň jednou v pěti stránkách svými vtipy doslova zabíjela (ehm, no dobře, ne zas tak doslova jako Magnuse). Možná že mě chvílemi napadlo, že je to vtipný až moc - přílišné zlehčení situace - ale další poznámka na to dala rychle zapomenout. Obzvlášť když už vás spolehlivě rozměsměje název kapitol typu ála "Takže tohle je ten, koho Fenrir vyčmuchal v šedesáté třetí kapitole."
Kromě téhle atmosféry - kterou jsem se, leč neúspěšně, pokusila vtisknout i do obsahu - je jako vždy u Rickových knih dobré samovolné vstřebání mytologických faktů.
Na druhou stranu musím přiznat, že spíš než jméno Lokiho "nehtové" lodě, si budu asi déle pamatovat, že podle Riordana Ódin umí zacházet s prezentací v PowerPointu a že Thor miluje Sherlocka a Hru o trůny.

Prastarý meč


autor: Rick Riordan
originál: The Sword of Summer
překlad: Dana Chodilová
počet stran: 483

Magnus Chase má právě šestnácté narozeniny. Za poslední dva roky, co žije na ulici v Bostonu (od doby, kdy mu zabili matku), se o něj nikdo - kromě dvou bezdomoveckých kamarádů Blitze a Heartha - nezajímal, zato nyní je po něm úplný shon. Hledá ho bohatý strýc Randolph (bydlí téže v Bostonu, přesto Magnus raději žije na ulici než u něj) a sestřenice Annabeth se svým otcem, kteří se až nyní dozvěděli o Magnusových životních podmínkách. Magnus chce vypátrat důvod náhlého zájmu, a tak se vydá do Randolphova domu. Bohužel v něm kromě přepychového nábytku a vikingských zbraní - jeho strýc je blázen do severské mytologie - nalezne i samotného Randolpha. Dozví se od něj, že ne všichni ho hledají z dobrých úmyslů: někdo se ho chce zbavit, někdo, jenž už na něj jednou poslal vlky; ti zabili Magnusovu mámu, když se pro něj obětovala…

Magnus se rozhodne strýce pro jednou poslechnout a vydá se s ním na Longfellowův most, kde je podle matčina bratra v hlubinách řeky pohřbená mocná zbraň. Ta prý kdysi patřila Magnusovu otci - asi tak před dvěma tisíci lety. Randolpfh totiž tvrdí, že Magnusovým otcem, kterého sám Magnus nikdy neviděl, je severský bůh. Magnus ani nestihne pochybovat o jeho duševním stavu - sotva se mu opravdu nějak podařilo vytáhnout z řeky meč (vlastně spíš kus zrezivělého kovu), objeví se na mostě vážně žhavý muž, v jehož přítomnosti se silnice začne tavit. Samozřejmě, že jde po Magnusovi, a chce chlapcem právě obnovený supr čupr meč, který se jaksi pohybuje sám (což je mimochodem moc dobře, poněvadž Magnus není žádný válečník). Avšak ani Magnusova podivuhodná odolnost vůči extrémním teplotám, ani samonaváděcí kouzelný Meč léta, Sumarbrander, ani náhlý zjev Blitze a Heartha vyzbrojených "zbraněmi" z hračkářství nezabrání v tom, aby ten ohnivý obr Surt Magnuse zabil. Ale ten jej alespoň strhne s sebou z mostu do vody, takže všem ostatním zachrání život.

Magnus se probudí, přestože žádným zázrakem neobživl a stále je stoprocentně mrtvý, v obrovském "hotelu" jménem Valhala. Valhala je přesně to slovo, co dokáže vysvětlit, že se cítí - na mrtvého, samozřejmě - celkem živ a zdráv. Severští bohové totiž opravdu existují a Valhala je jakýsi posmrtný ráj nejstatečnějších bojovníků, kteří za ragnaröku budou bojovat po boku vládce bohů Ódina. A i Magnus byl vybrán jednou z valkýr jako svou statečnou smrtí hodný Valhaly. Pravdou je, že Magnus si dostatkem svého hrdinství nemůže být příliš jistý, neboť ho sem přivedla Samirah al-Abbásová - stejná valkýra, kvůli které Valhalu okupuje i poloviční trol Iks, současný Magnusův soused z devatenáctého z pěti set čtyřiceti dostupných pater Valhaly. A Sam, která není nejen mrtvá, ale žije dokonce dva životy (někdy chodí do školy a onehdy nalévá mrtvým válečníkům medovinu), je navíc dcera Lokiho, boha lsti. Proto není divu, že když Magnuse jako nováčka představí při monstrózní večeři ostatním einherjům, zvlášť když si kapitánka valkýr Gunilla pohrála s nahrávkou Magnusova boje se Surtem, takže Magnus vypadá ještě jako větší idiot než doopravdy, ostatní jej nepřijmou zrovna s otevřenou náručí - vždyť ani ve chvíli smrti nedržel meč. Jejich situaci nepomůže ani zjištění, že je Magnus synem boha léta a vitality, Freye, díky kterému snese extrémní teploty, dokáže hojit zranění svá i jiných nebo použít něco jako magii elfů ("alf seidr"). Freyovy děti - pokud vůbec nějaké existují; Frey není zrovna záletník - jdou zpravidla po smrti do posmrtného světa Fólkvangeru, spravovaném jeho sestrou Freyou. Náhle se tam objeví nonry, sudičky, které potvrdí, že Magnus byl špatně vybrán, přestože Sam tvrdí, že jí to někdo nařídil; naneštěstí pro ni za výběr nováčka (ten musí zůstat, ať už je jakýkoli) zodpovídá valkýra, takže je ihned za opakovanou chybu vyhoštěna z Valhaly. O to také Gunille šlo především (ne že by snad znemožnit Magnuse nestačilo) - jako dcera Thora potomkům Lokiho nevěří, navíc ji jeden z nich kdysi zlomil srdce.

Ve snu se Magnusovi zjeví sám Loki, prozradí mu, že Surt chce pomocí Sumarbranderu uspíšit ragnarök, ve kterém má souzeno právě bývalým Freyovým mečem Freye zabít, a sice zpřetrhat jím pouta svazující vlka Fenrira. Magnus chce meč najít první - během smrtelné chvilky skončil nejspíš v řece - a tudíž opustit Valhalu a vrátit se do Midgardu. Einherjové svůj "hotel" opustit můžou jen se souhlasem Ódina (nelegálně i bez něj), ale v jiných světech jsou smrtelní a když tam zemřou - zase -, ocitnou se na dost horších posmrtných místech, než je Valhala. V Magnusově pokoji se ještě před plánovaným odchodem objeví Hearth s Blitzem a s nimi se Magnus za pomoci přátel z patra vykrade z Valhaly zpět do Bostonu, pronásledovaný rozlícenou Gunillou. Ukáže se, že Blitz(en) a Hearth(stone) jsou ve skutečnosti trpaslík a elf zdatný v magii, jejichž hlavou je doslova hlava, bůh Mími. Za to, že se napili z jeho studny moudrosti, mu musí sloužit a plnit tak nepříjemné rozkazy - například hlídat dva roky bezpečí bezdomovce Magnuse…

Magnus nějak cítí, že pod mostem už meč není, jdou tedy do pohřebního ústavu prohledat jeho bývalé, poněkud mrtvé, tělo. Ani zde na meč nenarazí, zato narazí na Annabeth, která se nezdá být až tolik překvapená konverzací s klukem, jemuž ještě ten stejný den půjde na pohřeb. Magnus ji nechce ohrozit, a tak odmítne její pomoc. Nakonec však jeden einherj, trpaslík alergický na sluneční světlo a elf-kouzelník (Hearth je prý jediný smrtelný kouzelník v devíti světech, umí využívat runové kameny) závislý na slunečním světlu přece jen nehledá Meč léta sám: přidává se k nim Sam doufající, že nalezení meče ji vrátí místo valkýry. Mími chce, aby zbraň paradoxně vzali na místo, kde ho chce použít i Surt - na ostrov Lyngvi, kde je vězněn Vlk. Tento ostrov se objeví vždy pouze jednou za rok, a to nastane právě za sedm dnů - když se jim do týdne nepodaří Meč léta najít první a zmařit Surtův pokus Fenrira z pout osvobodit, tak nastane ragnarök. Mímiho plán je trošku riskantní - když Magnus (a je to on, kdo má předpovězeno rozhodnout o osudu světů) uspěje, ragnarök oddálí, pokud neuspěje, uspíší jej.

Díky radě krále obrů Utgard-Lokiho nakonec Meč léta získávají od na-ně-pěkně-rozhněvané bohyně moře Rán (historka obsahuje mimo jiné její sbírku odpadků a jednoho přerostlého Samina bratra, Hada světa) společně s jablkem nesmrtelnosti, které si obr vyžádal jako cenu. Čtveřice přes Ydggrasil, Strom světa, opouští Boston a s malou zastávku ve Fólkvangeru u matky Blitze, bohyni krásy Freyi (tak odtud ten Blitzenův vytříbený módní vkus) se dostává do světa trpaslíků Nidavelliru. Zde chtějí získat náhradu za provaz Gleipnir, kterému už za ty stovky let vypršela záruční lhůta. Jediným trpaslíkem, který dokáže takový nezničitelný provaz vyrobit, je Eitri Junior a ten, jak naschvál, s Blitzenem moc dobře nevychází. Jejich spor započali už jejich otcové (otec Juniora vyrobil původní provaz, zatímco ten Blitzenův věděl, že nemůže vydržet navždy a když z nikoho žádnou reakci nezískal, vydal se za Fenrirem na vlastní pěst a ten ho zabil) a Junior na něj nemíní zapomenout, dokonce ani za štědrou platbu Freyinými zlatýmy slzami. Dostanou provaz, jen když jej Blitzen porazí v tradiční trpasličí soutěži - výrobě na život a na smrt.

Blitzen ví, že nemá šanci - kromě toho, že on sám se raději než o kovářství zajímá o módu, je tu ta drobnost, že Junior je koneckonců jediný, kdo dokáže vyrobit nový provaz. Avšak očekávaná porážka nenastane, poněvadž Junior vždy nešťastně (ale příhodně) zničí své dílo kvůli kousnutí jakéhosi otravného ováda. Vítězný trpaslík Eitrimu ponechá život, vezme si jen provaz a náušnice pro svou matku, avšak situace se zkomplikuje, když trpaslíkům dojde, že ovád byla přeměněná Sam (jako Lokiho dcera se dokáže přeměňovat). Před rozběsněnými trpaslíky přátele zachrání Sumarbrander, pardon, Jack. Magnus rozhodně nemá chuť udělat stejnou chybu jako kdysi jeho otec a vyměnit jej za lásku - kdo by nechtěl samonaváděcí a mluvící meč?

Než se objeví v "obřím" a mrazivém Jotunheimu, v Magnusově snu se zjeví Loki a navrhne polobohovi, aby uschoval Meč léta u Randoplha-nechce uspíšit ragnarök a vytáhnout proti bohům příliš brzy, obzvlášť když ještě jeho loď z nehtů není dokončená. Mluvící a recyklovatelná koza Otis je dovede za svým pánem Thorem, který se tak trochu topí mezi nohama obryně. Jack se s ní lehce vypořádá a boha hromu zachrání. Thor jim přesto svolí ukázat cestu na Fenrirův ostrov, jenom jestliže mu prokáží další službičku. Ztratil totiž své kladivo Mjölnir - už zase -, bez kterého nemůže bránit Midgard před obry a sledovat seriály. Magnus, Sam, Blitz, Hearth, jehož rodiče ho zavrhli už dávno kvůli nedokonalosti - vždyť je němý -, a v hlavní roli Jack zabijí tři obry, které Thor podezříval z krádeže svého kladiva. Kromě Thorovy zbraně (není to ale kladivo, pouze jeho náhradní zbraň) z jejich spárů vysvobodí také Gunillu a odpálkují ji zpátky do Valhaly.

Thor je pošle za trpaslíky do Bostonu a oni se jimi opravdu nechají odvést - už dnes se má objevit - na ostrov Lyngvi, ačkoli nesou meč přímo do tlap nepřítele a ačkoli se Magnus mohl dle nabídky Hel setkat v posmrtném životě s matkou, kdyby ho dal do úschovy Randolphovi. Na ostrově se utvrdí v tom, že provaz opravdu potřebuje vyměnit, neboť Vlka omezuje v pohybu spíše kolem rostoucí vřes. Fenrir přizná, že ti vlci před dvěma lety neměli zabít Magnuse, ale právě jeho matku, aby se chlapec utvrdil. Než stihnou podniknout cokoli jiného než pokus Jacka, který si prostě nemůže pomoci, provést to, co je mu souzeno a osvobodit Fenrira, objeví se tam tři valkýry včetně Gunilly a Magnusovi spolubydlící z 19. patra, jež přišli je zatknout. Navzdory příkazům se spolubydlící přidají na stranu Magnuse a nakonec i valkýry raději zaměstnají příchozí obry v čele se Surtem. Jack má chuť kromě osvobození Fenrira letět za ohnivým obrem, avšak nakonec podlehne kouzlu svého současného šéfa - a sám Fenrira novým provazem spoutá. Magnus svými schopnostmi doslova všechny odzbrojí, ale už je příliš pozdě - všechny tři valkýry zahynuly. Ostatní rychle prchají z mizejícího ostrova, Magnus se po vyléčení jednoho z kamarádů ve snu konečně setká se svým otcem, který mu poradí svěřit se sestřenici.

Ve Valhale je příliš přívětivě nepřijmou, pochybám však učiní řádný konec Iks, ze kterého se vyklube maskovaný samotný Ódin. To on sám navrhl Sam před dvěma lety jako valkýru a jako jedinou na rozdíl od zbytku světů s ní byl celou dobu ve styku (poradil jí vybrat Magnuse), Nabídne Sam pozici kapitánky valkýr a Magnusovi uvolnění z povinností einherje, ale oba dva lákavé nabídky odmítnou a vyberou si tu těžší cestu: Sam bude pracovat na nebezpečných misích pro samotného Všeotce a Magnus se pokusí usadit ve Valhale. Samozřejmě má umožněný volný pohyb po devíti světech, což ihned využije k návštěvě Annabeth…

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama