Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky

1. prosince 2016 v 2:22 | turkey |  Fantasy
Když už jsem konečně viděla i hobitky ve filmu (no, nejlepší je na tom ta soudková scéna - 10 minutová bitka se skřety, kterou v knize, ať se snažim, jak se snažím, nemůžu najít + hlas Šmaka - Aleše Procházky, Severuse v tom moc poznat nejde)...

Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky

Tolkienův příběh, který dějově předchází Frodovu dobrodružství Pán prstenů

autor: John Ronald Reuel Tolkien
překlad: František Vrba
ilustrace: J. R. R. Tolkien
počet stran: 257

Ve Středozemi, v Kraji žijí hobiti: stvoření menší než trpaslíci, s chlupatýma nohama a dobrosrdečnou povahou. Jeden z nich - usedlý hobit Bilbo Pytlík žije v pohodlné noře v Hobitíně, kam za ním jednou přijde mocný čaroděj Gandalf a přemlouvá ho, aby se vydal za dobrodružstvím. Bilbo pytlíkovsky odmítne, ale pozve Gandalfa na svačinu. Netuší, že čaroděj na jeho dveře vyznačil podivné znamení. Druhý den někdo na ty dveře klepá: není to Gandalf, ale nějaký trpaslík. Postupně přichází další nezvaní hosté (trpaslíci Balin, Dvalin, Dori, Nori, Ori, Oin, Gloin, Bifur, Bofur, Bombur, Fili a Kili) bez slova vysvětlení a drze mu vyjí skoro celou spíž. Až s posledním a slavným trpaslíkem Thoriem Pavézou přichází i Gandalf. Bilbo se dozvídá, že trpaslíci očekávají (kvůli nápisu na dveřích), že jim pomůže s krádeží pokladu, který hlídá drak Šmak na Hoře. Poklad kdysi patřil trpaslíkům, kteří v Hoře žili a dolovali, avšak drak všechny snědl a jejich poklad nashromáždil. Jenom otci Thorina a jeho dědu se podařilo uniknout tajným vchodem, co znázornili na mapě, jež nyní Thorin dostane od Gandalfa. Když se Bilbo ráno probudí, trpaslíci jsou pryč. Nechali mu však vzkaz a Bilbo, ani neví proč - vzpírá se tak normálnímu popisu hobita, který má než dobrodružství radši pořádný oběd - se vydá za nimi.

Dožene je, a tak se spolu Gandalfem a družinou trpaslíků vydává na dlouhou pouť plnou nebezpečí až k Osamělé hoře. Cestou, zrovna když je Gandalf pryč, narazí na zlobry. Ti trpaslíky chytí a přemýšlí, jak je sežrat: uvařit, rozsednout, nebo snad nakrájet? Naštěstí se do hádky vloží zlobřím hlasem Gandalf, který právě dorazil. Díky němu se zlobři hádají celou noc až do rána. Jakmile na jakéhokoli zlobra vysvitne slunce, zkamení - a tento osud potká i tyto zlobry. Výprava i s celými trpaslíky ukořistí něco ze zásob zlobrů a putuje dál. Gandalf je zavede do Roklinky, jejíž pánem je elf Elrond a tam u elfů chvíli odpočívají. Pak se ovšem vydávají přes Mlžné hory, přespí v jedné jeskyni, ale na vlastní kůži poznají, že se tam nachází tlupa odporných nenávistných skřetů, kteří všechny kromě Gandalfa zajmou. Čaroděj je sice zachrání, avšak Bilbo při úprku před skřety upadne a uhodí se do hlavy. Po probuzení je sám a ve tmě, ztracený, netuší, kam jde, v jedné z chodeb najde jakýsi prsten a vloží si ho do kapsy. Míří k jezeru a doupěti Gluma, slizkého tvora. Ten zatím nemá hlad, a proto nechce Bilba sežrat - aspoň prozatím. Je zvědavý, a tak si dá s hobitem soutěž v hádankách, které má asi hned po "rybiškách" nejraději. Když Bilbo vyhraje, Glum ho vyvede z Hory, a když prohraje, Glum ho sežere… Nějakou dobu oba na vše, co jim ten druhý dal, přijdou, avšak pak už Bilba nenapadá žádná hádanka, kterou by tomu odpornému šišlavému stvoření položil. Mimovolně v kapse nahmatá prsten a nahlas se zeptá sama sebe, co to má v kapsách. Jenže Glum to pochopí jako hádanku, ani napotřetí (je prý těžká) to ale neuhádne a prohrává. Jde si na ostrůvek pro jeho "dárešek k narozeninám, miláška," ale není tam. Spočítá si, že to jeho prsten má asi ten Pytlík v "kapsičkách"a rozzuřený si jde pro něj. Ten ošklivý žloděj Pytlík si prsten náhodou nasadí, a protože ten Prsten je kouzelný, učiní ho neviditelným. Vydá se v Glumových stopách ke vchodu (Glum si myslí, že to on jde za ním), a tak se dostává na denní světlo: unikl skřetům, a dokonce se ocitl na druhé straně Mlžných hor. Najde jeho skupinu zrovna když se hádají, zda mají lupiče zachránit. Bilbo jim poví, co se stalo, ale zamlčí Prsten.

Rychle odcházejí od hor, neboť je skřeti jistě budou v noci pronásledovat. Narazí však na jiný problém, vlky - Vrrky. Ačkoli vylezou do bezpečí na stromy, Vrrci je nenechají na pokoji, pod stromy hlídají, aby 13 trpaslíků, šedý čaroděj a hobit nemohli slézt, dokud nedorazí skřeti. Gandalf z jejich řeči zjistí, že chtějí přepadnout vesnice. Skřeti stromy zapálí, ale naštěstí se tam objeví obří orli v čele s Pánem orlů, Gandalfovým přítelem, kteří je odnesou do bezpečí. Gandalf ostatní zavede za Meddědem, který jim dá zásoby a půjčí poníky. Gandalf je v naléhavé záležitosti na okraji Temného lesa opustí. To jméno nevzniklo pro nic za nic: obývají ho nebezpečná stvoření, například pavouci. Sami trpaslíci a jeden malý hobit musí přejít ten obávaný les sami, ale moc se jim to nezdaří: vyhladovělí se nechají vylákat ze stezky (navzdory Gandalfovu varování) světly elfů. Tam trpaslíky chytí ti pavouci, Bilba, který se zneviditelní, nikoli. Lupič si získá respekt trpaslíků, protože je sám osvobodí a pavouky mečem Žihadlem pobije. Až příliš pozdě jim dojde, že s nimi není Thorin - zajali ho totiž při rozruchu lesní elfové, kteří s trpaslíky už od věků nevycházejí dobře. A ti zajmou i ostatní trpaslíky při hledání ztracené stezky, Bilba znovu spasí kouzelný prsten. Pytlík dlouho neví, jak trpaslíky osvobodit, pak ale zjistí, že elfové posílají prázdné sudy po řece do města lidí, Jezerního města. Neviditelnému se mu podaří vyvést zajatce z žaláře a propašovat je do sudů.

Těmi se opravdu doplaví až do Jezerního města, kde Thorina Pavézu - jakožto Krále pod Horou - vřele přijmou a pomohou jim s prostředky. A tak se vydají k Osamělé hoře, která už není nijak daleko. Dlouho hledají tajný vchod vykreslený na mapě, ale až po několika dnech (nebo snad týdnech?) nastane Durrinův den, při kterém se brána do Hory otevírá. S klíčem Thorinovým se jim otevírá cesta k vytouženému pokladu, na průzkumnou cestu přesto pošlou jen malého Bilba. Ten se nepozorován dostane až do síně, kde spí obrovský drak Šmak. A spí na hromadě pokladu tak velké, že si ji nedokážete ani představit. Bilbo si odtud odnese jeden zlatý pohár, trpaslíci se radují, dokud se drak neprobouzí a nepřichází na ztrátu poháru a vyřítí se ven Přední bránou. Trpaslíci s Bilbem se schovají v tunelu, hobit se znovu vydá za drakem, ten ale tentokrát nespí, ale Bilbo se s ním najednou dá do řeči. Dozví se o drakově slabině, Šmak zase o pomoci lidí z Jezerního města. Bilbo uteče, drak později v noci pátrá po zlodějích a uzavře vchod. Je ale neúspěšný, a tak se alespoň obrátí k Jezernímu městu. Po několika dnech uvěznění v tunelech seberou trpaslíci odvahu a vydají se do drakovy síně. Bilbo tam tajně sebere nejcennější věc, po které Thorin touží: diamant - Thrainův Arcikam; obleče si také mitrilovou kazajku. I ostatní si naplní kapsy, co můžou, a pak vyjdou ven Přední bránou.
Šmak se zatím - přestože se na jeho příchod lidé připravili - zničí Jezerní město. Lidé se snaží utéct na člunech, drak se chystá na velkou večeři, ale nejlepšímu lučištníkovi města Bardovi pošeptá jeden drozd, kde má podle Bilba drak slabinu. A lučištník míří přesně - Šmak se zřítí a umírá… Elfové jim pomohou z ošemetné situace a vydávají se s nimi k Hoře, okdud si chtějí vzít část (velkou) Šmakova pokladu. Mezitím se Thorin dozví od havrana, co se stalo, a vrací se zpátky do Hory. Thorin nechce od příchozích slyšet, že za mír chtějí spoustu zlata a pošle pro Daina a jeho trpaslíky z Železných hor. Různá vojska dorazí a chtějí vyjednávat, vinou Thorinovy tvrdohlavosti a chamtivosti začne obléhání. Bilbo nechce válku, a proto tajně vyhledá Barda a krále elfů a svěří jim Arcikam. To aby měli předmět vyjednávání, poněvadž Thorin si tohoto diamantu váží víc, než řeky plné zlata. Bilbo v jejich táboře potká Gandalfa, který jeho rozhodnutí schvaluje.

Bilbo se vrací k trpaslíkem,ale když Thorin druhý den zjistí, co udělal, vyžene ho. Avšak slíbí Bardovi, že jim zlato - tu 1/14 co slíbil Pytlíkovi - dá, přitom přesto čeká na Dainovy trpaslíky. Ti najednou nečekaně dorazí, než mezi nimi a obléhateli dojde k bitvě, objeví se tam skřetové. Touží po pomstě a po zisku zlata. A tak se u Osamělé hory koná bitva pěti armád: lidé, elfové a trpaslíci se spojí proti společnému nepříteli - Vrrkům se skřety. Přestože se k bitvě přidají až do teď zabarikádovaní trpaslíci v čele s Thorinem, prohrávají. Bitvu rozhodne až přílet orlů a Medděda, který se promění v medvěda a zabije vůdce skřetů, a skřety rozpráší. Obrovské ztráty na životech jsou však na obou stranách - z družiny trpaslíků jsou to Fili, Kili a smrtelně raněn je i sám Thorin Pavéza. Těsně před smrtí Bilbovi odpustí a řekne mu, aby si svoje zlato vzal. Bilbo se vrací domů s Gandalfem a dvěma truhlicemi zlata plnými pokladů (s čarodějem se rozdělil o zlobří zlato). Dain se stane novým Králem pod Horou, Bard se přestěhuje se svými lidmi do Dolu a od skřetů bude dlouhé roky pokoj…

zpět(vrátí na obsah knih se SO)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama