Bouře mečů 1

15. prosince 2016 v 19:16 | turkey
Člověk by řekl, že čím déle píšete, tím je to lepší - ale upřímně, moc nikomu nepřeju číst tohle - vsuvky, věty vedlejší, elipsy - (viz předposlední odstavec s celými dvěma větami).
Všimli jste si té vsuvky uvnitř vsuvky?

BOUŘE MEČŮ - 1. ČÁST

autor: George R. R. Martin
překlad: Hana Březáková
počet stran: 589

Průzkumná výprava černých bratří pod vedení starého Mormonta se stále nachází za Zdí, třebaže se nevrátil žádný z průzkumníků včetně Půlrukého s Jonem Sněhem. Několik mužů se chystá dezertovat, poněvadž Thoren Smallwood velitele přesvědčil, aby na divoké táhnoucí ke Zdi zaútočili, což je čiré bláznovství - tři stovky proti třem tisícům. Zrovna ve chvíli, kdy hlava plánu útěku Chett se jde pomstít seru Prasátkovi - Samwellovi Tarlymu - že mu sebral místo u Aemona, táborem se rozezní zatroubení rohu. Třikrát. Rohy třikrát netroubí už tisíce let - vždyť tři zatroubení znamenají Jiné…

Jaime Lannister je konečně venku z té odporné kobky v Řekotočí, jedinou příčinou náhlé volnosti - i přes stále poutající řetězy a tu ošklivou krávu Brienne, která ho má cestou ochránit - je Catelyn Stark, jež jej propustila a chce ho vyměnit za své dcery. Právě s Brienne z Tarthu a jeho bratrancem Cleosem se snaží doplout do Králova přístaviště, avšak pronásledují je stráže z Řekotočí. Díky Brienne se jich zbaví, přesto nemají zdaleka vyhráno. Edmure Tully se totiž vrátil z Trojzubce (přestože zvítězil a vyhnal odtud Tywina Lannistera a jeho lordy, král severu ani nikdo z ostatní z tohoto Edmurem samotným schváleného útoku nemá radost - Robb zůstal na severu, aby nepřátelskou armádu donutil táhnout na západ a mohl ji napadnout, jenže Edmure svým útokem lvy zdržel, a tak je zastihli poslové se vzkazy o blížícím se Stannisovi; Tywin se obrátil ke Královu přístavišti) a poslal svým spojencům dopis o útěku Králokata a odměně za jeho dopadení, což zoufalé Catelyn bere poslední naději. Zatímco Cersin bratr se snaží co nejrychleji dostat se co nejdál od Řekotočí, Arya Stark s Horkým koláčem a Gendrym pospíchá rychle na opačnou stranu - vůbec si nepřeje, aby ji Boltonovi poskoci dostihli.

Tyrion Lannister, stále zraněný, slabý a ještě ošklivější než dřív (kvůli Moorovi má místo nosu jen pahýl), se vzepře všem, kteří ho už - ať už méně či více raději - vidí mrtvého. Od rytíře Bronna se dozvídá, že Stannis uprchl, když ho začali opouštět jeho vazalové, neboť na poli se prý objevil duch Renlyho, stejně jako Ohař, Myrcella už dorazila k Dornům, jeho synovce Tomenna už má zpátky v moci Cersei a ta nechala zbičovat tu děvku, jež věznila, a že během bitvy zemřel velitel Městské hlídky ser Jacelyn. Skřetovi dochází, že jeho moc mizí (navíc i jeho banditi z Měsíčních hor odchází), vždyť velmistr Pycelle byl jmenován do původní pozice navzdory Skřetovým antipatiím a jeho sestra přeplácí jeho úplatky - získala i bratry Černokotlé, a to nejen penězi, ale také něčím, co Tyrion sám nemá, krásu - a nikdo včetně lorda Tywina si neváží toho, co Tyrion udělal.

Ani Davos Mořský není zrovna v nejlepší kondici a na rozdíl od Tyriona mu chybí i péče sloužících a voda s jídlem. Když se během bitvy na Černovodém proudu potopil podobně jako jeho loď, odplavilo ho to na skaliska, kam kvůli nebezpečí lodě vůbec neplují. Umírá - z hladu, žízně a horečky, avšak najednou se tam objeví lysénská galéra, taky věrná Stannisovi.

Lidem oslavovaná Margaery Tyrell (Tyrellové přivezli do města jídlo) pozve Sansu Stark na večeři, kde se ji se svou babičkou lady Olennou, Královnou trnů, snaží vyzpovídat ohledně jejího nastávajícího. Sansa nakonec prozradí, že Joffrey je monstrum a Olenna jí nabídne sňatek s Margareyným nejstarším (a zmrzačeným) bratrem Willasem, dědicem Vysoké zahrady.

Kapitán lysénské lodi vezme Davose do Dračího kamene, kde se Cibulový rytíř ujišťuje o smrti svých čtyř synů v bitvě a také o narůstající moci kněžky Melisandry, která se jako jediná nyní s nejstarším Baratheonem stýká. Davos chce splnit svůj poslední úkol, protože právě kvůli němu nejspíš přežil, ačkoli je stále slabý a nemocný, a sice pokusit se zabít Melisandru. Jakmile však přijde k hradu, neodvedou jej ke Stannisovi, nýbrž do cely - nějak ví, že ji chtěl zabít…

V jednom hostinci Brienne s Králokatem (ten se stal Aerysovým členem Královské gardy z lásky k Cersei - jeho otec ho chtěl oženit s Lysou Tully) a Cleosem vymění člun za koně, vydávají se druhou cestou, než kterou jim poradil "hostinský" - kvůli podezření, že je spolčený s lapky. Bohužel je to Arya s kamarády, která jejich podezření potvrdí - lapkové je chytí, odvedou do hostince a chtějí jim vzít jejich koně. Když už se Arya chystá utéct (se člunem, který by se tak vrátil původnímu majiteli v Řekotočí), objeví se tam další lapkové, ti, kteří marně čekali na Brienne a její družinu. A mezi nimi je i Harwin, syn Hullena, podkoního ze Zimohradu…

Nespokojený Robb se vrací do Řekotočí, získal sice Skalisko (obydlené menším rodem Westerlingů, věrných lvům) a věrnost jeho pánů, ale vinou svého hloupého sňatku s dcerou lorda Gawena, Jeyne Westerling, (utěšovala ho v posteli tu noc, kdy se dozvěděl o smrti svých bratříčků) možná přijde o všechny Freye - vždyť právě jim se zaslíbil.

Jon se za doprovodu Ygritte a dalších divokých dostává do jejich obrovského tábora, na vlastní oči vidí stovku mamutů osedlaných obry. Sám Mance Nájezdník mu řekne, že od Noční hlídky odešel kvůli volnosti - může nosit, jaký plášť chce - a spolkne mu historku, že Jon sám odešel, poněvadž si ho nikdo jako bastarda na Zimohradu nevážil. Jenže o "královu" důvěru přichází záhy, jakmile se kolona dostává k Pěsti Prvních lidí a stovce rozsekaných (podle Manceho živými mrtvými) černých bratří a jejich koní, před jejichž přítomností Jon divoké nevaroval. Rudovlasá Ygritte se Jona zastane a udobří ho před svými tím, že předstírá, že během nocí s ním tančí pod pláštěm. Každý včetně Sněha ví, že Ygritte to s ním opravdu dělat chce, jenže Jon kvůli své přísaze a cti zatím odmítal. Teď už odmítnout nemůže, ne že by se mu to snad nelíbilo.

Sanse královna slíbí nové nádherné šaty, ale dívka netuší, že Lannisterové se dozvěděli od Malíčka o jejím plánovaném sňatku s Willasem Tyrellem a chtějí ho překazit - její svatbou se Skřetem. To však není jediný sňatek, který lord Tywin plánuje: chce posílit svou moc, a proto pošle Malíčka jako pána Harrenova za Lysou Arryn a méně ochotnější Cersei chce provdat za Willase (což Tyrellové odmítnou).

Černí bratři neměli šanci - nad mrtvými nikdo šanci nemá, jsou už koneckonců mrtví. Ale Samwell (který poslal havrany se zprávou o napadení), Grenn, velitel Mormont a několik desítek dalších útok mrtvých a Jiných přežili a pomocí ohně se dostali z Pěsti pryč. Pryč od mrtvol svých přátel a mrtvol, co chodí. Sam však přijde o koně, tíha vlastní váhy a zbroje a padajícího sněhu ho tak unavuje, že už prostě nemůže dál - ačkoli ho zastavení stojí ztrátu bezpečného území chráněného pochodněmi. Stále jsou totiž pronásledováni a postupně ničeni. Grenn Sama nechce opustit a najednou je napadne Jiný. Samwell tentokrát nepotvrdí pověst zbabělce a bodne ho dýkou z dračího skla, kterou dostal od Jona. Dračí sklo na Jiného působí zhoubně a celý se rozpustí.

Zatímco lady Stark se svým jediným dítětem ve své blízkosti, Robbem, jenž smrtí vyřešil zradu svého vazala, lorda Karstarka - zešílel ze ztráty synů a za Králokatovo propuštění zabil dva panoše Lannisterů (a jeho muži se teď prohání po krajině za honem na Jaimea) - dlí v Řekotočí, její další děti se od ní vzdalují - Sansa svatbou se Skřetem, Bran se sourozenci Reedovými cestou ke Zdi za tříokou vránou a také Arya tím, že přiznala svou identitu. Harwin a jeho banda ji vedou za jejich velitelem Berikem Dondarrionem, kterému slouží od té doby, kdy jejich armádu poslanou ještě Eddardem za Gregorem Cleganem rozprášil právě Hora.

Daenerys Targaryen na radu sera Joraha zamíří do města Astapor, kde za veškeré zboží z jejích lodí, tedy z lodí magistra Illyria, a taky za Drogona, jejího největšího a černého draka, koupí přes osm tisíc Neposkvrněných: vykleštěných otroků, jejichž výcvik byl tak tvrdý, že bez otázky poslechnou jakýkoli rozkaz a nebojí se ani bolesti. Avšak když už Neposkvrnění patří jí, Dany přikáže svým drakům chrlit oheň a novým otrokům na jejich bývalé otrokáře zaútočit.

Sam Tarly, nyní přezdívaný "Zabiják" a další sotva čtyři desítky černých bratří se živí dostávají do obydlí Krastera a jeho žen-dcer. Den před plánovaným odjezdem zbědované Noční hlídky se strhne hádka mezi Krasterem a muži v černém, kteří ho - oprávněně - obviňují, ž před nimi schovává jídlo. Sám Starý medvěd, kterému Sam řekl, že na Jiné působí dračí sklo, se je snaží uklidnit, jenže rozepře nakonec skončí podříznutým Krasterovým krkem a taky nožem v Mormontově břiše, nožem, který tam umístil jeden z jeho mužů. Sam jen přihlíží, jak se černí po Krasterově smrti nacpávají a znásilňují jeho manželky, ale umírající Mormont mu přikáže, aby se urychleně vrátil na Zeď, než ho černí zabijí, a svým bratrům pověděl o účincích dračího skla. Fialka, Krasterova manželka, která žádala o pomoc Jona, skutečně porodila syna a chce odejít s Tarlym.

Edmure Tully se stává po smrti lorda Hostera pánem Řekotočí, proto je starý Walder Frey ochoten přejít nešťastný svazek Robba a Jeyene - Edmure si má ihned vzít lady Rostlin, dceru Walderovy šesté manželky. Posel Freyů také do Řekotočí přináší zprávu od Walderů, chráněnců na Zimohradu - jako by už těch špatných zpráv včetně sňatku Sansy s tou obludou nebylo dost - podle které byl prý hrad vypálen železnými muži. Freyové teď spolu s dětmi a ženami ze Zimohradu přebývají na Hrůzově, pod dozorem bastarda Ramsaye…

Davos Cibulový rytíř se v cele paradoxně uzdraví - je mu dopřávána péče, než jaká by vězni měla patřit. Jednou za ním přijde Rudá kněžka, která si přeje, aby se k ní přidal. Protože ji ani Stannisovi nejde o šarvátky s Lannistery nebo Starky, nýbrž o velké nebezpečí, jež viděla v R'hllorových plamenech a které se blíží a čeká na severu. Za Zdí. Později je Davos odveden i za Stannisem, a přestože ještě toho samého dne bydlel v cele, teď je svým králem pasován na lorda, a dokonce se stává jeho pobočníkem.

Králokata a jeho "družinu" napadnou lapkové, ser Cleos umírá. Jaime se chce konečně vymanit z moci toho ošklivého děvčete, které ale na děvče bojuje dost dobře. V zápalu boje si nevšimnou dalších přijíždějících, někoho horšího, než lapkové - Chrabrých kumpánů alias Krvavých drancířů. Zajmou je a Vargo Hoat nechá - jako vzkaz a nejspíš i pro potěšení - useknout Králokatovi jeho pravou ruku, ruku, která z něj udělala Králokata. Cestou za Roosem Boltonem na Harrenov se stav pahýlu jeho ruky ošklivě zhorší a podobné je i chování vrahů k zajatcům. Drancíři chtějí Brienne znásilnit, ale zabrání jim v tom právě Jaime, když je (mylně) přesvědčí, že Safírový ostrov, ze kterého bojovnice pochází, je plný těchto drahých kamenů. Na Harrenově lord z Hrůzova nechá postarat o Lannisterovu ruku a vysvětlí jim své plány: Králokata pošle dál do Králova přístaviště, zatímco Brieene si chce nechat kvůli výkupnému; Catelyniny dcery stejně nemůže získat, když jedna je provdaná a druhá ztracená.

Arya s psanci dorazí za lordem Berikem, jehož další přívrženec Lovec dopadl Ohaře, když byl opilý. Dondarrion nechá potvrzení Cleganovy viny na božím soudu (ačkoli Arya si je jistá, že zabil Mycaha). Bojují spolu, Ohař nakonec vítězí - osvobozen - a Berika vážně zraní. Jenže tomu smrtelné zranění zřejmě nic neříká a už po šesté unikne jisté smrti za pomoci bývalého septona Králova přístaviště Thorose z Myru. Berik Arye slíbí, že ji dostane zpět ke své matce, ačkoli za to bude požadovat výkupné. Vydávají se na další cestu, tentokrát je to Gendry, kdo Aryu opouští - chce pro psance dobrovolně kovat...

Tyrion Lannister má zase spoustu starostí - musí někde získat, jako správce pokladny - místo Malíčka, který odjel do Orlího hnízda - peníze na opravu nábřeží (jeho otec proto zavedl daň z "použití" nevěstky); musí odstranit Šaenina přítele zpěváka Symona, který hrozil, že ji prozradí; pokusit se nezemřít vzteky nad tím, že měl s Janosem Slyntem cestou na Zeď provést to samé co s Deemem - poněvadž ho jeho pán otec chce pověřit velením na Černém hradu (ze znepokojivých zpráv ohledně prosby po dalších posilách a osudu průzkumné výpravy, z které se zatím nikdo nevrátil, si vzal k srdci jen to, že Mormont je nejspíš mrtvý) a k tomu všemu do města přijíždí princ Oberyan z Dorne s významnými vazaly, což dává najevo, že spravedlnost ohledně Clegana si nenechá ujít. Právě bratr Dorana Martella, toho na cestu nepustila nemoc, zmrzačil během turnaje Willase Tyrella a Tyrion se bude muset hodně snažit, aby třaskavá směs Martellů a Tyrellů nevybuchla na Joffreyho svatbě…

Jon Sníh se s Ygritte, se kterou noc co noc pod svým pláštěm vášnivě tančí (jak může být hřích tak příjemný?), na rozkaz Manceho Nájezdníka vydává s magnarem Styrem přes Zeď. Na území Noční hlídky, o které toho musel Jon dost prozradit, se v noci Jonovi konečně naskytne možnost k útěku: v jedné opuštěné vesnici, v jejíž tvrzi se shodou okolností nachází Bran s Reedovými a Hodorem, na divoké zaútočí zlovlk - Léto (Ducha Jon poslal k Noční hlídce už dřív). Jon s šípem v noze ujíždí pryč od divokých, aby varoval své bratry na Černém hradě…

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama