Hořící most

1. listopadu 2016 v 1:11 | turkey

Hořící most

autor: John Flanagan
překlad: Zdena Tenklová
počet stran: 258

Zatímco se Araluenské království chystá na válku, Will s Haltem pronásledují malou skupinu wargalů, kteří opustili bezpečí Morgarathova území (to je oddělené od Araluenu a Celtiky, země na jih od Duncanova království, přírodními hranicemi - nepřechodnými útesy a Trhlinou). Doženou je právě tehdy, když obludy napadnou zbabělce a vraha v Morgarathových službách Dirka Reachera. Wargalové ho zabijí a obrátí se na hraničáře. Halt skolí všechny sám, neboť Will zazmatkoval a dvakrát netrefil, což je pro jeho sebevědomí velká rána. U Reachera naleznou něco, s čím pravděpodobně zběhl od Morgaratha - jeho bitevní plány…

Armáda se připravuje podle plánů - v nich stojí, že najatí Skandijci zničí araluenskou posádku hlídkující v průsmyku Tří stupňů - jediné místo k přechodu z Morgarathovy plošiny - a wargalové následně budou mít volnou cestu na Uthacké pláně. Duncan je chce nechat se na pláních rozmístit, obklíčit je a skoncovat s nimi jednou pro vždy. Gilana poslali se zprávou za králem Swyddnedem do Celtiky, která by jim měla poskytnout, přestože raději těží v dolech než válčí, pomoc. Jenže trochu stupidní celtická tradice trvá na tom, že poslové musí být tři, proto s sebou chce Gilan vzít Willa. Halt souhlasí nejen proto, že jeho učně tady klidně může postrádat, ale také doufá, že Willovi by se na cestě mohlo zvednout pošramocené sebevědomí. I kvůli Willovi navrhne ještě Horáce, takže se ti tři, Gilan, Will a Horác, vydávají na koních do Celitky.

Během cesty nezahálí, Gilan oba vyučuje - Willa učí ubránit se svými noži (saxonským a vrhacím) meči a Horáce šermovat. Gilan je totiž zatraceně dobrý šermíř - nejen na hraničáře, ale i na válečníka: vždyť jeho otcem je sir David, bojový mistr a nový nejvyšší velitel, Gilan proto začínal v bojové škole - učil se u slavného šermíře MacNeila - avšak na rozdíl od Willa ho lákal nespoutaný život hraničáře. Hraničářský post s Celtikou najdou opuštěný, stejně jako nejbližší vesnici. To by ještě šlo nějak vysvětlit, že se však děje něco nepěkného, potvrdí naprosto vylidněné doly - ty by nikdy Celtikové dobrovolně neopustili…

Nakonec se dostanou k většímu městu, které se z dálky zdá také opuštěné, jde ho prozkoumat sám Gilan. Mezitím Horác s Willem neobezřetně trénují a nadělají při tom tolik hluku, že si nevšimnou dvou zlodějů z Araluenu - pověst o dobré kořisti v Celtice se roznesla mezi pochybnými rychle - ale Gilan (zahlédl je téměř hned a vrátil se) nechá Horác se s nimi vypořádat. U tábora se náhle objeví jakási dívka - Evanlyn - která prý byla s její paní z Araluenu na návštěvě v Celtice, když tu je napadli wargalové a všechny z její družiny kromě jí samotné zabili. Podle Evanlyn se jim podařilo po malých skupinkách překonat přírodní hranice a nepřipravení Celtikové neměli šanci - ti, co stihli utéct, jsou teď na jihozápadním poloostrově a ti, co to nestihli, byli zabiti - všichni kromě horníků…

Gilan se ihned sám rychle vydává za králem, který už určitě je s vojskem na Uthackých pláních, aby mu všechny znepokojující novinky sdělil - žádat Celtiku o pomoc už nemá smysl. Will, Horác a Evanlyn jedou opatrněji a pomaleji za ním - pouze v noci. Jednou spatří pochod wargalů i s jejich zajatci a rozhodnou se je sledovat (vlastně Will jakožto vůdce skupiny se je rozhodne sledovat sám, jenže Horác s Evanlyn ho nechtějí opustit), aby zjistili, co mají v úmyslu. A není to vůbec nic dobrého - aspoň pro Araluen. Zajatí horníci musí stavět most, obrovský most, který překlene Trhlinu a přes který dokáže přejít celá armáda wargalů a následně vpadnout do značně překvapených zad Araluenců. Když Will se na výzvědách navíc doslechne od Skandijců (kteří se s dalšími plánovanými posilami z jihu mají přidat k wargalům), že z Trnového lesa na sever od Uthackých plání zaútočí další skupina mořských vlků a že most už bude během několika dnů dokončen, dochází jim, že Morgarath Araluence pekelně přelstil: vydal jim schválně falešné plány a pro královské vojsko by útok ze dvou nečekaných stran jistě znamenal drtivou porážku. Ví také to, že nemají čas na varování, musí něco podniknout sami, a tak se rozhodnou most zapálit.

Zatím unavený Gilan dorazí na Uthacké pláně, kde vše králi vylíčí. Duncana z toho všeho však nejvíc zasáhne zmínka o té dívce, kterou našli - Evanlyn byla služebná jeho dcery Kasandry, jež skutečně byla na návštěvě v Celtice… Mezitím co král truchlí, nad Trhlinou je zapálen most. Jenže na jedné straně oheň uhasne, Will ho jde znovu zapálit, ale blíží se wargalové. Evanlyn mu jde na pomoc, v relativním bezpečí zůstává jenom Horác - trpí závratí. Wargaly Will zažene na útěk, ale objeví se mnohem mrštnější a chytřejší mořští vlci.
Po odpočinku Gilanovi dojde, že Duncanův popis služebné na Evanlyn nesedí - to Kasandra přežila a pro jistotu se za svou služebnou vydávala. Avšak Duncanova dcera právě o svůj život bojuje: ona i Will se rozhodnou most před Skandijci "bránit" - aby ho nezachránili - když tu Will omdlí po úderu kamene do hlavy. On i Evanlyn-Kasandra jsou zajati, zatímco se most zřítí do hlubin. Poněvadž je princezna na nebezpečném území, vyrazí za ní jezdecká družina s Gilanem. Ačkoli na jejich koně narazí brzy, není důvod k úsměvu - na Cukovi nesedí Will, nýbrž Horác (stejně jako Evanlynin kůň je bez jezdce) a ten jim vysvětlí, že je oba zajali Skandijci… Vojáci se vydají zkontrolovat Trhlinu a Gilan se s Horácem a novými zprávami vrací na pláně.

Halt i Gilan by se nejraději okamžitě vydali zachránit Willa, přesto vedou lučištníky a kavalérii do Trnového lesa zastavit Skandijce. Will by skutečně záchranu potřeboval - plahočí se pryč se Skandijci v čele s Erakem, kteří chtějí od Morgaratha zběhnout, poněvadž tuší, že po ztrátě mostu nebude bitva tak jednoduchá a odměna je víc než nejistá (i další jednotky z jihu se vrátily do lodí; jenom Skandijci v Trnovém lese o neúspěchu netuší) a alespoň jako malou náhradu chtějí vzít Evanlyn a Willa do Skandie jako otroky. Morgarath jako by však vytušil jejich prchlivé úmysly, najde je, a oni se tak musí přidat k jeho početné armádě wargalů v průsmyku Tří stupňů. Podruhé ale už nemá takové štěstí Will - poprvé si ho pán Deštných a temných hor nevšiml, Erak řekl, že ho zabili - a pochopí, že ten malý hraničářský učeň zničil jeho most. Učiní ze Skandijců a jejich zajatců jeho zajatce - jsou hlídání přesilou wargalů.

Araluenské i Morgarathovo vojsko vyčkává s útokem, když tu se z Trnového lesa vyhrnou Skandijci. Halt neuspěl a jediný, kdo přežil, je nejspíš Gilan… Naštěstí je mladý hraničář vyvede z omylu: Skandijce rozprášili, nasadili si jejich výstroj a chtěli Morgaratha nachytat, což se jim povede. Morgarath ukolébaný zmatkem (hraným), který vyvolala "skandijská" armáda, se nechá vylákat z průsmyku. Najednou se odnikud vynoří kavalérie - jezdectvo na koních, wargalové se bojí vlastně jenom koní - a polovina Morgarathovy armády je brzy rozprášena.

Morgarathovu nejistotu, zmatek a strach vycítí i wargalové hlídající Skandijce, Willa a Evanlyn. Více než polovina jich uteče a s ostatními si hravě poradí. Pro Willa s Kasandrou to však neznamená žádnou úlevu - jsou nuceni jít se třemi Skandijci (jeden umírá na zranění způsobené wargalem a zůstal) přes bažiny k lodím. K lodím, které je budou chtít odvést pryč, do mrazivé Skandie.

Pán Deštných a temných hor ví, že jeho sen je zase zničen - a zase kvůli tomu hraničáři Haltovi. Rozhodne se mu pomstít a vyzve ho na souboj. To ale rozzuří Horáce, který bez rozmyslu Morgaratha vyzve. Ten, aby Halta chlapcova jistá smrt ještě víc rozzuřila (řekl mu, že má jednoho hraničáře v zajetí), Horácovu bláhovou a nešťastnou výzvu přijme. Všichni ví, jak to musí dopadnout: Horác je sice nadaný, ale proti více zkušenému, silnějšímu a lépe ozbrojenému Morgarathovi nemá šanci. Ze začátku se brání statečně, jenže pak spadne z koně, a aby i zloduch nebyl v sedle, sebevražedně zkusí zamotat se do jeho koně. Oba jsou nyní na zemi, avšak pokopaný Horác ztrácí, Morgarath mu zlomí meč. Připraví se na závěrečnou smrtící ránu, avšak Horác si vzpomene na Gilanovu obranu dvěma noži a dýkou a pahýlem meče ránu zastaví a … překvapenému Morgarathovi vrazí dýku přímo do srdce.

Wargalové - osvobození od nadvlády Morgarathovou myslí - se rozprchnou, ale vzhledem k jejich dětskému chování je nebude těžké najít. Vojsko může slavit, ale nikoli Halt. Vydává se hledat jeho učně, naráží na umírajícího Skandijce, který mu prozradí, kam ostatní šli. Halt s jeho koněm Aberaldem přechází přes bažiny v jejich stopách, ví, že se k nim blíží, ale na druhou stranu také ví, že oni se blíží k moři. Bažiny končí, Halt už Skandijce skoro dohnal, ale pořád mu kus chybí - kus mezi ním na pevnině a Willem a dcerou krále, kteří se už naloďují na vlčí loď. Tentokrát ho nezachrání ani jeho střelecké dovednosti a on musí jen nečinně přihlížet, jak jeho učeň odplouvá nedobrovolně pryč, a přísahat, že ho najde…

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama