Střet králů 2

2. září 2016 v 17:02 | turkey

STŘET KRÁLŮ - 2. ČÁST

autor: George R. R. Martin
překlad: Hana Březáková
počet stran: 489

Sansa znovu neujde králově hněvu a tentokrát ji Joffrey trestá za skutky jejího bratra. Robb Stark totiž u Volského brodu rozdrtil armádu Tywinova bratrance Stafforda. Před ošklivým zbitím ji ale zachrání Tyrion Lannister, který jí má v úmyslu po skončení války poslat domů.

Baratheonové se mezitím připravují na bitvu, ke které nakonec vůbec nedojde, neboť Renlyho v Catelyně přítomnosti zabije jakýsi stín. Stín jeho vlastního bratra… Lady Catelyn se svými muži a Modrou Brienne z Tarthu, ošklivou, avšak statečnou a Renlymu oddanou bojovnicí, odjede včas pryč, dokud se Stannis nezmocní Renlyho armády, nyní bez velitele. Což se také stane, ale ne všichni Renlyho lordi k poslednímu Baratheonovi přejdou, například Vysoká zahrada v čele s Lorasem Tyrellem nebo Bouřlivý konec se odmítají vzdát.

Smrti jejího manžela chtějí využít i Lannisterové a Tyrellům nabídnout sňatek mlaďounké Margaery s Joffreyem. Do Drsného mostu, kde se stále nachází většina Renlyho armády, jede vyjednávat Malíček, aby na svou stranu získat Tyrelly a jejich vazaly.

Theon Grejoy plení podle rozkazu Kamenité pobřeží, snadno porazí i vojáky Benfreda Tallharta, syna Robbova vazala Helmana Tallharta z Torrhenova dvora, poslané sem Zimohradem. Theon vycítí příležitost proslavit se a na svou stranu získá Dagmera Rozseklého. Zatímco Theonův strýc Aeron Mokrý hlas může dál pobřeží drancovat, jak se mu zlíbí (a jeho sestra Aša a strýc dobývat Pahorek v Hlubokém lese a Kailinskou držbu), tak Dagmer s většinou posádky bude obléhat (pravděpodobně neúspěšně) Torrhenův dvůr (přestože se to příčí otcovým rozkazům). A jako královskému vazalovi Tallhartovi na pomoc určitě vyrazí Zimohrad, který zůstane bez ochrany…

Až po velice záhadné smrti Weese Arye dojde, že Jaqena měla využít jinak, ne na dva nedůležité muže jako byl Chiswyck nebo právě Weese, ale na Tywina Lannistera, nebo Gregora Clegana. Jenže je už příliš pozdě - Tywin se svým vojskem opouští Harrenov.

Catelyn se i s Brienne, která se jí rozhodne sloužit, vrací do Řekotočí, kde naštěstí nachází jejího otce (i když znovu v horším stavu) i Králokata - vyslanci z Králova přístaviště se ho pokusili vysvobodit. Její bratr Edmure se chystá na bitvu s Tywinem, který přechází přes jeho území na západ, a nechce ho nechat jen beztrestně projít.

Daenerys za bouře zrozená je zklamaná: Čistokrevní - vyšší třída v Qarthu - jí nechtějí poskytnout prostředky na plavbu do Západozemí, a tak se přes varování rozhodne obrátit na čaroděje…

Princezna Myrcella s doprovodem oklikou odplouvá do Dorne - až se dostane do Braavosu, teprve tedy Martellové obsadí horské průsmyky. Královým přístavištěm zmítají nepokoje, hladovějící lidé nejsou spokojeni s vládou namyšleného chlapce, krvesmilnice a především trpaslíka.

Stannis Baratheon stále obléhá Bouřlivý konec, ač ví, že to Lannisterům vyhovuje a může to trvat měsíce. Renlymu stále věrný kastelán Bouřlivého konce ser Cortnay Penrose odmítá otevřít brány - nechce Stannisovi vydat Edrika Bouři, syna Roberta a lady Deleny z rodu Florentů. Protože se bastarda vzdát nechce (díky tvrzení Melisandry, která všechno ví) a nechce přijmout ani souboj muže proti muži, rozhodne se odstranit tu druhou překážku, jež brání v otevření hradu - samotného sera Penrose. Chladnokrevně. Sám Cibulový rytíř Davos se musí v noci nepozorovaně plavit kolem Bouřlivého konce (stejně jako tehdy, když přinášel životně důležité jídlo obléhanému Stannisovi), jenže tentokrát s sebou má kněžku Melisandru (co zabila Renlyho, asi bez Stannisova souhlasu - stále se mu o tom zdají noční můry), která do hradu přináší porozený stín-smrt.

Ke skupině Mormontových mužů do Pěsti Prvních lidí (Jon v její blízkosti najde nedávno zakopaný plášť bratra Noční hlídky a dračí sklo, ze kterého si vyrobí dýku) posila ze Stínové věže v čele s Qhorinem Půlrukým. Během cesty "narazili" na průzkumnou výpravu Mance Nájezdníka a od jednoho zajatce se dověděli, že Mance má prý opravdu obří armádu, se kterou je hrozbou nejen pro Sedm království, ale i pro Zeď. Chce se jí prorazit… Podle Půlrukého v Mrazoklech, tam v nehostinných a mrazivých horách, může hledat jedině nějakou magii a je na průzkumnících, ke kterým se díky Qhorinově žádosti přidá i Jon, aby zjistili jakou…

K Lannisterům dorazí nepříliš radostná zpráva - po smrti sera Penrose Bouřlivý konec otevřel Stannisovi své brány a teď se Baratheon může soustředit na jedinou věc: dobytí Králova přístaviště…Tyrion také zjišťuje (díky dobrým vztahům se serem Lancelem), že Cersei chce Tommena ukrýt na hradě Růženín, pošle za ním tedy své vojáky, aby ho tam chránili. I on chce zvýšit bezpečí své milované, Šae, a pošle ji sloužit k hloupé dceři lady Tandy.

Catelyn je sice v Řekotočí, přemýšlejíc o podmínkách "Jaime za dcery," bezbranná, ale Edmure zatím nad Lannistery vyhrává a nedovolí jim překonat obranu.

Zelené sny se vždy vyplní. Bran Stark opravdu nemá radost z toho, že i tentokrát měl Jojen pravdu: moře přešlo přes vysoké hradby Zimohradu. Moře v podobě Theona Grejoye a jeho železných mužů. I ve třiceti dobyli hrad - téměř bez posádky, ser Rodrik většinu odvedl na pomoc Torrhenovu dvoru - lehce. Na jejich stranu se navíc přidá zajatec sera Rodrika Smraďoch. Sloužil Bastardovi z Hrůzova, který lady Hornwood přinutil vzít si ho a učinit z něj dědice jejích pozemků a majetku. Rodrikovi muži tehdy přišli pozdě - Bastard nechal svoji manželku vyhladovět; alespoň tedy Boltonova nemanželského syna zabili a jeho sluhu zajali. Zimohradu nyní vládne Grejoy a Aše, která již ovládla Pahorek v Hlubokém lese, posílá žádost pro posily. Jedné noci se Branovi, Rickonovi, sourozencům Reedovým, Hodorovi a Oše podaří utéct. Musí utíkat pěšky a Brana nést, přesto je Theon, hlavně díky zlovlkům, kteří ho svedli ze stopy, nedokáže vystopovat. Smraďoch však tuší, že se schovávají ve mlýně, a Theon je skutečně velmi rozzlobený…

Ale bohové jsou, zdá se, spravedliví. Jeden hrad Starkům vzali, druhý dali. A to díky Arye teď patří Harrenov lordovi z Hrůzova. Jeho muže totiž zajali žoldáci Krvaví drancíři (chtěl dobýt Harrenov) a uvěznili je zde, jenže je Arya za pomoci Jaqena (kdo by taky raději místo pomoci zabil sebe?) osvobodila. A pro seveřany i za pomoci žoldáků téměř prázdný hrad nebyl velkým problémem. Jaqen si poté změní podobu (je to čaroděj) a než zmizí, předá Arye minci, se kterou ho může přivolat. Sám Roose Bolton se se zbytkem armády objeví na Harrenově a Arya, která stále nechce přiznat svou pravou totožnost, se stává jeho služkou.

Lannisterové dostávají dopis od Balona Grejoye - mohou se s ním domluvit na příměří - který se prohlásil za krále Železných ostrovů a severu. Tyrion pošle všechny své žoldáky z Měsíčních hor do Královského lesa, aby tam nájezdy znepříjemňovali postup Stannisova vojska. I Královo přístaviště se připravuje na bitvu - vyrábí se katapulty a divoký oheň, zpevňují se hradby a Skřet taky nechá vypálit nábřeží, aby Stannisovi ztížil přechod přes hradby. Sám Baratheon prý v Bouřlivém konci vypálil boží háj a to samé prý chystá i pro zdejší Baelorovo septum: jeho jediným bohem je Pán světla… Sansa ještě ke všemu dostává první krvácení, takže teď už ji nic před Joffreyho chtíčem neochrání.

Jon Sníh, Půlruký a další tři průzkumníci prochází přes Mrazokly, které dostály svému jménu. Cestou zabijí dva strážce v Křivolakém průsmyku, avšak Jon toho třetího - dívku Ygritte - nechá jít. Jonovi se také zdá sen, kde vidí nejprve své vlčí bratry a bratrovu tvář v čarostromu a pak Duchovýma očima obrovskou armádu divokých tvořenou i měniči, mamuty a obry. Pak bílého zlovlka napadne orel a Půlrukého předtuchu, že Jon viděl pravdu, potvrdí to, že Ducha najdou zraněného. A zdá se, že ti orli nejsou divocí, nýbrž oči divokých - ti už o nich ví a přicházejí…

Tyrion Lannister se od Varyse dozvídá znepokojivou, Jaimeho ohrožující a smutnou zprávu ze Zimohradu. Dva Starkové, co tam zůstali, jsou prý… mrtví. Rukou Theona Grejoye. Královna chce zaručit bezpečí svých synů, a proto Tyrionovi (jako by snad chtěl Joffreyemu ublížit) vyhrožuje - zajala děvku s tím, že je to Šae, (jenže eunuch byl rychlejší a Šae tajnou chodbou odvedl včas do Pobočníkovy věže), takže má pouze jednu z Chatayiných nevěstek.

Smrtí dvou synů - dvou! - zničená Catelyn jde do cely za Jaimem Lannisterem. Ten přizná, že to on je otcem Cerseiných dětí a to on shodil Brana z věže, zato popře, že by ta dýka, s níž se někdo Brana pokusil zabít, patřila Tyrionovi. Za aktuální zprávy jí také popíše hrůzostrašnou verzi smrti Rickarda a Brandona Starkových: zatímco se Nedův otec doslova opékal na rožni, Brandon se na to musel dívat a ve snaze mu pomoci se uškrtil. Tudíž nechápe, jak ho někdo může vinit z toho, že svého krále Aeryse zabil.

Theona každou noc provázejí noční můry o vlčích bestiích a dětských mrtvolkách. Nepomáhá ani to, že ví, že mu nemohou ublížit - vždyť jsou mrtví a jejich hlavy jsou nabodnuté na kůlech… Jeho sestra sice konečně na hrad dorazí, ale ta její "posila" čítající celých deset mužů mu nepomůže ubránit Zimohrad v nadcházející bitvě před serem Rodrikem a nejspíše i Leopoldem Tallhartem, kteří porazili u Torrhenova dvora Dagmera Rozseklého. Aša totiž myslí, že Zimohrad stejně nemůže v krajině obklopené nepřáteli udržet, zatímco její Pahorek se nachází u moře. Theonovi tři muži navíc museli zemřít, poněvadž znali jeho tajemství. Nyní už jen Smraďoch, který vyráží za peníze nějaké vojáky naverbovat, ví, že ty hlavy namočené v dehtu patří mlynářovým dětem…

Bitva o Královo přístaviště začala. Stannisova mocná flotila i s Davosem míří přes Černovodý proud k hradbám, Stannis sám s pěší armádou zůstává pevně na zemi, jeho rudá kněžka a Edrik Bouře odjeli do Dračího kamene. Bývalý pašerák na vlastní kůži pozná, na co Skřet nechal vyrábět články řetězu a divoký oheň: jakmile jeho lodě přeplují místo, kde je v řece potopený řetěz, aniž by jim zabraňoval v plutí, silný řetěz je napnut. A slouží k jedinému - ne, aby nemohli vplout, ale odplout. Bárky naplněné divokým ohněm učiní z řeky zelené peklo - pro Joffreyho i Stannisovy galéry… Přestože je řeka plná hořících trosek, některým vojákům se podaří dostat se na břeh. Někteří se pokouší prorazit bránu, a tak Tyrion - nechán Ohařem, který se bojí všudypřítomného ohně a zmizí, na holičkách - sám vyráží do bitvy. V bitevní horečce zabije nespočet nepřátel a utrpí nespočet zranění, ale nakonec se jeho největším nepřítelem stává ser Mandor Moore z jeho Královské gardy. Řeznou ránou mu ještě víc zohyzdí jeho obličej a byl by ho zkrášlil ještě víc (beztak na žádost jeho drahé sestry), ale zabije ho Tyrionův panoš Podrick Payne. Lannisterové i přes počáteční snahu Joffreyho u katapultu prohrávají (když odešel, opustila zlaté pláště odvaha), z čehož nemůže mít radost ani Sansa, neboť královna je rozhodnutá nevydat sebe ani Sansu Stannisovi živou… Nakonec Sansu nikdo nenutí přijít o hlavu, přichází za ní bláznivý ser Dontos, se kterým se stále schází v božím háji, a tvrdí, že Stannisovo vojsko bylo rozprášeno - společnou silou lordů Vysoké zahrady a Tywina Lannistera…

Daenerys se k čarodějům v Domě Neumírajících dostala díky radám Pyata Pree, zato sami Neumírající jí příliš jasně neporadili, pouze jí ukázali několik vizí a vět (drak má tři hlavy). Avšak Danynin drak Drogon tam zničí jejich velké srdce a zapálí je (Dům Neumírajících se zboří) a zažehne tak vůči Dany nenávist nejen čarodějů včetně Pyata, ale také ostatních obyvatel Qarthu. Proto musí Dany se svým khalasarem z města odejít, dokonce i Xaro Xhoan Daxos jako by ji záhadně přestal milovat (když mu nechce dát draka) a vyhnal jí z domu. Spolu s pokrevními bratry a Jorahem Mormontem hledá v přístavu loď, jež by převezla i její slané vody se bojící Dothraky. Dany takové tři lodě, které jí spolu se strážci Silným Belwasem a Arstanem poslal magistr Illyrio, nachází. Ještě než směrem na západ z Qarthu vyrazí, Dany žádá o přejmenování lodí na jména třech bájných draků (vždyť drak má tři hlavy), aby každý věděl, že se draci vrátili…

Arya, jakožto služka Roosea Boltona, se doslechne jak o osudu svých bratrů tak i Stannise Baratheona, kterého prý vyřídilo, že příchod Tywina Lannistera opravdu nečekal. I Harrenov je ve stínu hrozby obléhání Lannistery - nemají dostatek jídla, aby vydrželi případné obléhání. Bolton se rozhodne vrátit se na sever a Aryu a Harrenov tu nechat pod vedením kapitána Krvavých drancířů Vargo Hoata. A tak se Arya rozhodne utéct a v noci společně s Gendrym a Horkým koláčem opravdu hrad opustí…
Ano, už je to tak lord Tywin rozdrtil nepřipraveného a nic netušícího Stannise Baratheona. Joffrey v Rudé baště plné úsměvů svého děda učiní svým pobočníkem (Tyrion je vážně zraněn), Mace Tyrella a jeho syny včetně Rytíře květin členy své Královské gardy a spoustu mužů lordy a rytíři (Bronn). Dokonce i Petyr Malíček, který se během bitvy nijak nevyznamenal a celý svůj pobyt v Drsném mostu se neozval, dostává Harrenov a titul lenního pána Trojzubce, třebaže to teď moc neznamená. Ale je zřejmé, že svůj úkol tam splnil - síla Tyrellů a jejich vazalů teď náleží králi a to díky zasnoubení Joffreyho a Margaery Tyrell. I Sansa je ráda, že zasnoubení s ní bylo zrušeno; ser Dontos jí slíbí, že během královy svatební noci utečou domů…

"Princ" Zimohradu má tak trochu problém. Obléhá ho pěkně rozčilené vojsko sera Rodrika i se serem Tallhartem a on sám má jen sedmnáct mužů. Když už to vypadá, že se Theon na radu mistra Luwina vzdá a přidá se k černým, Rodrika napadne jiná armáda se znakem muže staženého z kůže - znakem Boltonů… Právě protože je jako Robbovy vazaly považoval za spojence, jeho (ač v přesile) armáda byla rozdrcena a Rodrik Cassel i Leopold Tallhart zabiti. Boltony totiž přivedl Smraďoch. Jenomže ke smůle obyvatel Zimohradu, železných mužů i samotného Grejoye to není obyčejný sluha. Je to samotný Ramsay Sníh, Bastard z Hrůzova - Smraďocha zabili v jeho oblečení v domnění, že je to Boltonův syn a zajali pravého... A ten nechává všechny pozabíjet a Zimohrad vypálit…

Už zbyli jen Jon a Qhorin Půlruký, ostatní divokým padli do rukou, nebo zůstali, aby je zadrželi (a taky jim padli do rukou.) Ani Jonovi a Půlrukému nezbývá mnoho času, než je divocí doženou. Starší průzkumník chce po Sněhovi nemožné - porušit přísahu: až je dopadnou (a oni je dopadnou), má se vzdát a přidat se k nim, stejně jako k nim kdysi dezertoval samotný Mance Nájezdník. Po příchodu divokých musí Jon s Půlrukým bojovat a zabije ho. Díky Ygritte, která se za něho přimluví, se k nim přidává jako křivopřísežník-špeh. A divocí už táhnou ke Zdi…

Z vypáleného a vydrancovaného Zimohradu stoupají oblaka kouře, z hradu je cítit krev a smrt. I Léto a Chundeláč je cítí. A Létovýma očima tu zkázu sleduje… Bran. Schovává se s bratrem, Hodorem, Ošou a Reedovými v otcově hrobce. (Theon místo nich - když je v mlýně nenašel - zabil mlynářovy děti, protože se bál posměchu.) A není divu, že je nemohl vystopovat - po krátké vzdálenosti od hradu se vrátili zpátky po vlastních stopách a schovali se v kryptách. Tam se Bran konečně naučil ovládat své třetí oko, na chvíli se spojil i s Jonem Sněhem, ale nyní tráví s vlky příliš času (mohl by vyhladovět). Nakonec se rozhodnou bezpečí a tmu hrobky opustit. Na Zimohradu však naleznou jen ruiny a umírajícího mistra Luwina. Ten jim ještě poradí, že Robbovi dědici by se měli rozdělit, a tak se Oša s Rickonem vydává někam přes královskou cestu a Bran s Jojenem a Meerou na sever…

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama