Harry Potter a prokleté dítě aneb Prokletí fanoušci, Prokletá autorka

1. srpna 2016 v 13:17 | turkey
autor: John Tiffany & Jack Thorne & Joanne. K. Rowlingová (nemají rádi to J až moc?; nevím úplně přesně, kdo je z nich za to vlastně zodpovědný)
překlad: Petr Eliáš
počet stran: 429


Varování: Následující část článku NEvyzrazuje zápletku nebo rozuzlení díla.

Na hodnocení téhle hry by v klidu stačila tři slova: blé ble blé.
Nemyslim, že bych už četla nějakou knihu, u které - jistě už tu byly takové onaké, u jejíž chabých zápletek se drobně strojeně pousmějeme - bych si doopravdy přála, abych jí bývala nebyla četla. Ale co si to přeju teď?
Omg, OMG, prosím! Lockharte nebo Severusi, prosím, odstraňte to z mý hlavy.
Obliviate!
Proč to nefunguje?
Proč cítím takovou úzkost, jako by se můj postoj k Harrymu - nenávratně - změnil?
Kdybychom se alespoň dozvěděli něco nového, ale ne...
Už nikdy to nebude jako dřív.
A víte proč?
#CursedChild. (tohle vážně není recenze, jen se snažím vykřičet ze sebe a určitě nebudu nikoho - a určitě ne sebe, ještě si to znova připomínat, to těžko - zatěžkávat s dějem)
Několik hodin strávených u počítače zíráním do textu téhle hry v angličtině se zvyšující se úzkostí, že ty spoilery, které jsem četla a které prostě Rowlingová nemohla vypustit a dopustit, ne, ne prostě ne, jsou snad pravdivé. Se zvyšující se úzkostí a panikou - "čti dál, třeba aspoň něco bude dobrý" - jsem si říkala, že to rozhodně dobrý nebude.
Možná nikdy.
Jak si vůbec můžeš dovolit takhle pohřbít sebe sama? Všechno, cos kdy napsala, se prostě neshoduje.
Ano, Joanne napsala k jednomu článku na Pottermore myšlenku, že zapojení obraceče času do "Vězně z Azkabanu" občas lituje, že jí to způsobilo problémy.
Problémy, které vyřešila.
Dokud se neobjevilo Prokleté dítě, prokletá kniha.
Sice snad ani po pěti stránkách jsem to nebrala moc vážně, jako kdyby se to opravdu stalo (zařazení Albuse, pověst o Scorpiusovi...) ale nevím, jestli se přes tuhle nadílku dokážou fanoušci HP přenést (nebo hůř - jestli já se dokážu přenést přes to, že některým se to doopravdy líbí).
Nevím, jestli JKR začíná být senilní (HP7), nebo jestli chce z lidí vyždímat ještě víc peněž.
Jediným "rozumným" vysvětlením publikováním toho scriptu se svým jménem (vím, že měla dva spoluautory, ale stejně by ji tohle snad nenapadlo?) na obálce je, že nějací střeštení pisálci fan fiction chtěli proslavit svoji jistě dojemnou historku a použili na J. K. kletbu Imperius.
Jo, snad Imperius.
Jinak si totiž nedokážu vysvětlit, co se stalo: Voldemort a sex? (A kouzelníci si myslí, že hned několikrát - zřejmě navštěvoval spermabanku pro černokněžníky. A třeba mají čarodějky - rodí čarodějky, doufám? - utajenou březost jako srnky, protože jestli ne, tak to s Relikviemi smrti moc nesedí) Harry se bojí holubů? Zašlápnutí dvaceti motýlů, a někdy proto, aby je nezašlápli? Tolik děr v zápletce u jinak bezchybné série, kde se všemožně jinde snažím najít chyby a skoro je nenacházím?
Jo, určitě Imperius.

Je mi líto, ale musím se přidat k názoru některých (a vzpomínat na to jako trošku nepovedenou ff - těch jsem ostatně pár četla): #CursedChild isn't CANON! Není to osmá kniha, no ne? 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Aneta Aneta | 26. září 2016 v 9:29 | Reagovat

Naprostej souhlas! Konečně má na to někdo stejný názor jako já. Ze čtení jsem měla úplně stejné pocity, J.K.R musí být na drogách, jinak by to nemohla zaštítit svým jménem. Obrovské zklamání. Doufám, že aspoň nějakou část výdělku dají autoři na charitu...aby aspoň někomu udělali radost.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama