Tartuffe

1. dubna 2016 v 21:23 | turkey |  Povinná četba

Tartuffe

autor: Moliere
překlad: František Vrba
doba a místo děje: Paříž, Orgonův dům, odehrává se jeden den pravděpodobně za doby života Moliera (17. st.)
námět: Zaslepení měšťana Orgona a jeho falešná důvěra v člověka, který se obhání zbožností

charakteristika hlavních postav:
Tartuffe: "svatoušek," vychytralý lhář, intrikář, podvodník, manipulátor, výborný řečník - slova dokáže měnit podle situace (vybraná X nespisovná)
Je ziskuchtivý, falešný, sobecký, namyšlený, mstivý, cituje slova z bible, která nemyslí upřímně
Orgon: zpočátku aktivní měšťan, vdovec -> ožení se s Elmírou, která je mladá, nastává krize a únava v manželství => touží po lepším - slova Tartuffa.
Důvěřivý, zaslepený, panovačný, zbrklý (nepřemýšlí o důsledcích), prosazuje své názory za každou cenu; neslyší názory rodiny, jen Tartuffa, ke kterému je dobrosrdečný (Tartuffe s ním však manipuluje).
Elmíra: druhá žena Organa, je mladší, krásná, kladná postava, charakterní, má kladný vztah s nevlastními dětmi. Věrná Orgonovi, inteligentní, přelstí Tartuffa
Mariana: dcera Organa, krásná, mladá, poslušná, tichá, plachá; mění se když pozná, že ji Valér miluje
Damis: syn Orgona, vznětlivý, výbušný, upřímný, respektuje otce (i když ten ho neprávem vydědí)
Kleantes: švagr Orgona (bratr Elmíry), rozumný, snaží se vše Orgonovi racionálně vysvětlit => přestavuje obraz pravdy. Mluví spisovně, používá dlouhá souvětí a básnická slova.
Dorina: chůva Mariany, odhodlaná, tvrdohlavá, ironická k Tartuffovi, představuje nižší vrstvu - jednoduchý jazyk - a zdravý rozum => snaží se řešit problémy Mariany (ta jí důvěřuje)

stručný děj:
Tartuffe je podvodník, který předstírá velikou zbožnost, a omotává si tak kolem prstu měšťana Orgona a využívá ho. Ten jako jediný spolu s jeho matkou paní Pernellovou neprohlédne jeho přetvářku a myslí, že Tartuffe je téměř svatý. Ostatní členové rodiny i celé město však ví, co je zač, přesto jim Orgon nevěří. Vše mu poskytuje (včetně střechy nad hlavou) a stará se o něj víc než o vlastní rodinu. Dokonce nechce dodržet slib, že dá svou dceru Marianu milému Valérovi, a chce ji vdát za Tartuffa. Dorina, Marianina komorná, se ho snaží odradit, ale marně. Mariana je poslušná dcera a nechce neuposlechnout, ale nakonec se i díky Dorině rozhodne tatínkovi vzepřít. Orgonovo počínání se nelíbí ani Damisovi, Marianinu bratrovi, neboť on touží po Valérově sestře. Marianina nevlastní matka Elmíra si s Tartuffem promluví, protože jí záleží na štěstí nevlastních dětí a jenom ona má na"svatouška" vliv. Jenže on jí přizná, že chce ji, slyší je Damis a hned to řekne Orgonovi. Ten mu ale nevěří a vyžene syna z domu. Rodinu chce ještě více naštvat, odkáže tedy Tartuffovi všechen majetek. Všichni se snaží s vyděděním Damise něco dělat, včetně bratra Elmíry, Kleanta. Elmíra přesvědčí manžela, aby se přesvědčil na vlastní oči, kdo je Tartuffe ve skutečnosti. Schová ho pod stůl a pak před Tartuffem předstírá, že opětuje jeho city. Orgonovi se konečně otevřou oči, prohlédne podvodníka a chce jej vyhnat. Neuvědomí si ale, že už všechno včetně domu přepsal na něj, a navíc Tartuffe odnese i schránku s důkazy, která by Orgona mohla usvědčit ze zrady. Hned další den se objeví soudní vykonavatel, že se má rodina do dalšího dne vystěhovat. Tak i paní Pernellová pochopí, co je Tartuffe za pokrytce. Valér varuje Orgona, že už ho Tartuffe udal králi a jde si pro něj královský zmocněnec se zatykačem. Ten však všechny překvapí, když v Orgonově domě nezatkne Orgona, nýbrž Tartuffa, protože král podvodníka hned prohlédl a Orgonovi vinu odpustil. Rodina zůstane v domě a Orgon slíbí, že Marianu opravdu vdá za Valéra.

hlavní myšlenky: kritika lidských vlastností: hloupost, důvěřivost, naivita, falešnost, intrikářství, ziskuchtivost, lhaní, falešná pobožnost
zneužívání církve ke svým potřebám
oslava krále (dobrý král umí odpouštět a moudře rozhodnout) - za zásluhy odpouští Orgonovi
lež a podvody jsou potrestány

rozdělení díla na části: 5 dějství
dějová linie: jedna
spojení děje s hlavní postavou: Děj je spjat s hlavní postavou, Tartuffem
vztah autora k dílu: Autor stojí nad dílem, nepromlouvá.
řazení děje: chronologicky
způsob uspořádání: drama - satirická komedie
1. expozice - seznámení s postavami, Kleantes zjišťuje, že se Orgon chystá porušit slib
2. kolize - rozhovory, vztahující se k svatbě s Tartuffem
3. krize - Tartuffe se vyzná Elmíře, Damis je vyhnán z domu
4. peripetie - Orgon konečně prohlédne Tartuffa
5. katastrofa - vyřešení sporu
poměr mezi řečí autorskou a řečí postav: drama => řeč postav + popisky
využití slohových postupů: vyprávěcí, informační, úvahový

slovní zásoba: spisovná i nespisovná slova (Dorina), vznešené dlouhé věty (Kleantes), knižní, archaická slova
Vaše oči jsou jako boží zrcadla - přirovnání
nadpozemský jas - epiteton ornans
vzdychnul tisíckrát - hyperbola
Když na mě zaútočí svým něžným násilím ty vaše božské oči - personifikace
karabáč slov - metafora
skladba: verše, věty jednoduché i souvětí; oznamovací, zvolací, tázací věty


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama