Hra o trůny 2

1. března 2016 v 1:03 | turkey

HRA O TRŮNY - 2. ČÁST

autor: George R. R. Martin
překlad: Hana Březáková
počet stran: 379

Zatímco je král Robert na lovu svou družinou, na velice nepohodlném Železném trůnu (je složený z tisíce roztavených mečů), který nechal vybudovat Aegon Dobyvatel, sedí lord Eddard Stark. Místo krále však nemusí řešit jenom normální problémy: vesničané říkají, že Gregor Clegane - Hora, která jede - napadl s vojáky několik vesnic a vypálil je. Ned si je jistý, že mu to jako svému vazalovi nařídil Tywin Lannister a pošle vojáky, aby na seru Gregorovi vykonali spravedlnost - smrt… Pobočník obeznámí doposud mezi sebou hádající se Aryu a Sansu s tím, že už v Králově přístavišti nejsou v bezpečí a brzy se vrátí na Zimohrad. Ned se s nimi samozřejmě nechystá, varuje královnu Cersei, aby s rodinou odjela ze Sedmi království pryč, pryč před Robertovým hněvem. Vždyť se mu Ned chystá říct, že ani jedno z jeho královských dětí - Joffrey, Myrcella, Tommen - ve skutečnosti není jeho, nýbrž Jaimeho. Eddard stejně jako Jon Arryn na to přišel vzhledem k tomu, že všechny děti mají lannisterské zlaté vlasy, zatímco všechny děti Baratheonů, všechny - ať už třeba s Lannisterem - jsou a byly tmavovlasé.

Daenerys Tangaryen před zraky dosh khaleenu (stařenami, které jsou vdovy-khaleesi) sní celé syrové srdce divokého hřebce, což vypovídá o tom, že její ještě nenarozené dítě bude silný chlapec. I prastará bába v budoucnosti vidí, že Rhaego (bude se jmenovat podle Rhaegara) bude "hřebec (khal jednotící všechny khalasary), který si osedlá celý svět." Avšak opilý Viserys si stále myslí, že jemu náleží koruna, nosí meč i na svatém místě a drze Drogovi vytkne, že mu ještě nesplatil prodej Dany. Khal Drogo roztaví své zlaté medailony a bolestivě Viseryse korunuje: rozehřáté zlato-korunu mu položí na hlavu. A Viserys - Daenerys si je jistá, že její bratr nebyl drak - v bolestech umírá…

Ned je v noci povolán před krále - Robert se konečně vrátil z lovu. Avšak když vstoupí do jeho místnosti, pochopí, že je všechno špatně: pach krve a smrti je cítit z ran na těle Roberta Baratheona. Prý opilý zabil obrovského kance, ale kanec mu způsobil strašné zranění, do kterého se dostala sněť. Eddard nemá to srdce, aby mu řekl pravdu o dětech a zhoršoval jeho agónii; na královo přání napíše dopis, že on sám - než bude mít Joffrey věk na vládnutí - se po Robertově smrti stane protektorem říše… Robert taky změní názor na rozkaz zabít Daenerys Tangaryen, podle něj na něj kance seslali bohové, aby ho potrestali. Ned napíše dopis lordu Stannisovi do Dračího kamene, aby se se svým vojskem vrátil do Králova přístaviště jako právoplatný dědic a převzal trůn. Ví, že Lannisterové se jen tak moci nevzdají, a proto požádá Malíčka, aby mu zajistil přízeň=úplatek mužů z Městské hlídky.

Jon Sníh je nemile překvapen, když zjišťuje, že po pronesení slibu, po kterém už nebude cesty zpět, bude přidělen k majordomům a bude se starat o velitele Mormonta, zatímco většina ostatních - a méně šikovných než on - se stane průzkumníky. Jon si je jistý, že je to pomsta sera Allisera, přesto se rozhodne nakonec slib pronést. Spolu se Samem se chce pomodlit před starými bohy a před stromem srdce, a tak se musí s hlídkou vydat do háje čarostromů v Začarovaném hvozdu. Po přísaze se vrací zpět ke Zdi, ale najednou se u nich objeví Jonův zlovlk s černou rukou v tlamě…

Královna Cersei jedná rychle, po očekávané - avšak stejně bolestné - smrti Roberta Baratheona dosadí na trůn svého bastarda Joffreyho. Ned chce prozradit pravdu, ale lannisterští vojáci a k Nedovu překvapení i Městská hlídka v čele s Janosem Slyntem se vrhne na jeho muže a sám Petyr Baeliš přitiskne dýku pod Nedovo hrdlo - zrádce. Arya zrovna cvičí na poslední lekci s jejím tanečním mistrem Syriem v Rudé baště (večer se chystají odplout na Zimohrad), když pro ni přijdou vojáci Lannisterů. Syrio Forel i Arya tuší něco nekalého, Syrio s nimi bojuje s dřevěnou holí, aby mohla Arya utéct. Ta zděšeně prchá a všude vidí zavražděné Starkovy muže, ví, že ji nesmí chytit, a tak se vydá cestou do sklepení s lebkami, která jí vyvede ven z hradu.

Sansa na rozdíl od mladší sestry nechápe, co se děje, a stále je v Rudé baště. Jakmile se od otce dozvěděla, že je konec jejích snů být Joffreyho královnou, šla za Cersei a řekla jí to. Po několika dnech, kdy byla společně se svou kamarádkou a majordomovou dcerou Jeyne Poole zamčená ve věži, pro ni královna pošle. Sice jí potvrdí, že ji ona i Joffrey milují, ale protože je její otec zradil (našli Nedův dopis určený Stannisovi), nemohou jí důvěřovat. (Malíček odvede Jeyne pryč, aby Sansu neznepokojovala). Jedinou šancí, že by někdy mohla stát u princova - vlastně králova - boku je, že napíše své rodině dopisy, aby přijeli do Králova přístaviště a Joffreymu přísahali věrnost.


Ta ruka patří jedné ze dvou mrtvol, které ser Mormont s Jonem a družinou naleznou. Oba byli ve skupině Benjena Starka. Sam (který se opravdu stal pomocníkem mistra Aemona) pozná, že mrtvoly jsou starší než den, ačkoli se nerozkládají. Zvířata kromě Ducha se k nim ani nepřiblíží, ty oběti mají neskutečně modré oči (za života ani nebyly modré) a černé ruce. Po návratu na Černý hrad i s mrtvolami se Jon z dopisu dovídá, že je jeho otec prý zrádce. Nevydrží urážky od sera Allisera a napadne ho. V noci je Duch neklidný, Jon díky tomu vyleze z cely, nalezne strážného, který ho měl kvůli útoku hlídat, aby neutekl, mrtvého a utíká do velitelovy věže. Tam také útočníka v černém nachází. Je to Othor - jedna z mrtvol, co našli v lese… Chová se však dost živě, Jon ho rozsekne, usekne mu ruku (mimochodem ta na něj stejně útočí) a nakonec ho zapálí… Oheň opravdu tu sílu, která mrtvolu ovládala, vyžene vez z těla. I druhá mrtvola v noci "ožila," k jejímu zničení však bylo třeba tuctu rytířů, dokonce čtyři z nich zabila. Za záchranu života dá ser Mormont Jonovi meč s valyrijsou čepelí, který se předával v jeho rodině po generace; patřil jeho synu Jorahovi, který ho tu naštěstí nechal, když pošpinil čest rodiny a utekl. Velitel poslal Allisera Thorna do Králova přístaviště s černou a stále se pohybující se rukou a na Černý hrad nechal poslat nového zbrojmistra sera Endrewa. Jon už také ví, že jeho bratr Robb táhne do války, a je pro něj ještě těžší jenom nečinně přihlížet u Zdi. To naprosto chápe i slepý Aemon, který přizná, že je Aemon Tangaryen - bratr Aerysova dědečka - a už třikrát si musel vybírat mezi láskou a povinností. Vždy zvítězila povinnost.

Lord Robb opravdu táhne do války na jih s dvaceti tisíci muži a svými vazaly na pomoc Tullyům proti Lannisterům, třebaže podle Oši (divoká, kterou na Zimohradě nechali vařit) by měl táhnout na sever - proti bílým chodcům. (Proto také uprchla, nevěří, že je Mance Nájezdník dokáže porazit). Mezitím Daenerys na tržišti se jeden prodejce pokusí otrávit hned jakmile zjistí, že je to tangaryenská princezna. Zabrání tomu ser Jorah, který dostal od magistra Illyria zprávy o odměně za Viserysovu nebo Danyinu smrt. Pávě vinou Uchvatitelova činu se khal Drogo rozhodne překonat vrozený strach z oceánu a nenarozenému synovi dobýt Sedm království.

Nabídka zbraní a zpustošení Orlího hnízda Tyrionovi Lannisterovi a žoldáku Bronnovi opravdu zachrání život. Spojí dohromady klany a s jejich vůdci se vydá za svým otcem Tywinem, který zatím vyhrává boje proti bratrovi lady Stark Edmurovi Tullymu (ten byl zajat), Jaime dokonce obléhá Řekotočí. S Tywinem velí jeho bratr ser Kevan, je tam i Hora (Nedovy muže přepadli), Tywin přesvědčí synovy klany, aby s ním bojovali po jeho boku.

Sansa je stále v Rudé baště, sleduje, jak král Joffrey vydává předvolání jistým rodům (včetně Starků), aby mu přísahali věrnost, jinak budou považováni za zrádce; jak udělí šlechtický titul, Harranov a pozemky Janosi Slyntovi, který je prostého původu; jak zbaví chrabrého Barristana Selmyho hodnosti lorda velitele Královské gardy a nahradí ho Králokatem, Joffreyho bude dál ochraňovat Ohař - jako člen Královské gardy. Ser Barristan to bere jako urážku, věrně sloužil už i Aerysovu otci a nikdy to nebral jako břímě a odejde. Joffrey se ho chce chopit, Barristan je už hodně starý, ale přesto jednoduše jeho rytíře přemůže a uteče. Sansa požádá jejího krále o milost pro Neda Starka a ten souhlasí, že mu ji udělí, když se její otec veřejně přizná. Lord Stark je zatím uvězněný v kobce hluboko v podzemí a má čas na přemýšlení - tím, že Cersei varoval, vlastně Roberta zabil. Přijde za ním Varys v přestrojení. Ned se od něj dozví, že víno, které král na lovu pil, pocházelo od královny a že eunuch vždy sloužil říši, v jeho zájmu bylo udržet Roberta naživu. Teď chce, aby se Ned přiznal a přidal se k Noční hlídce, jinak mu přinese Sansinu hlavu…

Catelyn odjela z Orlího hnízda a nyní se setká se synem Robbem a jeho armádou. Jediná cesta dál je přes most a věže-Dvojčata Freyů. Jsou prolhaní, prohnaní, vždycky myslí jen na sebe, a sice jsou vazaly Tullyů, ale nijak jim na pomoc nespěchají. Catelyn zařídí vojákům volný průchod a služby vojáků Freyů tím, že slíbí sňatky Aryi a Robba s někým s Freyových nespočet vnoučat a že dvě z nich (obě se po dědovi jmenují Walder) vezme do pěstounské péče na Zimohrad.

Khal Drogo se svým khalasarem vyhraje bitvu s jiným khalem, který předtím zaútočil na město Ovčího lidu. Khaleesi Dany několikrát zachrání ženy poražených před hromadným znásilněním, jedna z nich - Mirri Maz Duur - je léčitelka z chrámu Velkého pastýře, která na Danyino přání ošetří Drogova zranění z bitvy.

Skřet vede divoké do předvoje armády jeho otce (ví, že je tam poslal schválně), střetnou se se Starkovo armádou. Tyrion je zraněn a několik z klanů zabito, ale Lannisterové bitvu jasně vyhrají. Pak ale zjišťují, že ten mladý Stark není tak špatný vůdce: zatímco Tywina zaměstnával střetnutím s jeho vojáky, sám Robb s velkou částí armády pokračoval na jih k Řekotočí. Tam se také dostane a využije netrpělivosti Jaimeho Lannistera - nechá ho vběhnout do pasti. Už tak Lannisterovo vojsko rozdělené na tři tábory kvůli přírodním podmínkám nemá šanci, se ztrátami je zajat samotný Králokat a Edmur Tully osvobozen.

Danyino slunce-a-hvězdy si předčasně sundá obvaz a bolest tlumí makovým mlékem, před čímž ho Mirri Maz Duur varovala. Khal je netečný, nevnímá a najednou spadne z koně - Drogo, který si ještě nikdy nemusel stříhat vlasy (neprohrál) se spoustou zvonečků, spadl z koně. Když se tohle khalovi stane, khalasar ho už nenásleduje. Daenerys zavolá otrokyni-léčitelku z chrámu, avšak i ta si myslí, že už je příliš pozdě. Jedinou možností, jak khala zachránit, je temné kouzlo - Mirri je skutečně maegi -, které si žádá smrt. Dany je zoufalá, a tak souhlasí. Všichni musí odejít ze stanu, poněvadž se nesmí dívat na maegi, která povolá mrtvé. Drogovi pokrevní jezdci z toho mají strach a chtějí ji zabít, proto se jich musí zbavit. Daenerys však najednou zasáhne strašná bolest - její dítě chce ven. Mormont neví o nebezpečí, kterému jí vystavuje, a přenese ji do stanu, kde tančí mrtví…

Arya se stále potlouká po ulicích Králova přístaviště. Odejít nemůže, neboť brány hlídají. Jednou slyší zvon svolávající lidi, jde se tam podívat a u septa uvidí svého otce. Ten se přede všemi přizná ke zradě. Přestože ani Cersei nechce jeho hlavu, Joffrey ji neposlouchá a přikáže královskému katovi popravit ho. A ser Ilyn zvedne nad hlavu Led (jaká to ironie - je to Nedův vlastní meč z valyrijské oceli) a Eddardovi Starkovi, lordu ze Zimohradu setne hlavu… To Arya naštěstí nevidí, protože jí v tom zabrání Yoren z Noční hlídky a odtáhne ji pryč.

Branovi i Rickonovi - který je po odjezdu Robbu stejně jako jeho zlovlk Chundeláč nezvladatelný - se zdá stejný sen o jejich otci. Proto, když přijde z Královského přístaviště dopis, ví, co v něm stojí. Sansa stejně tak nemůže uvěřit, co se stalo - její milovaný Joffrey nechal jejího otce popravit! Konečně jí dochází, co je Joffrey zač, ale ten - i když se k ní chová příšerně - si ji pořád chce vzít.

Daenerys se probudí slabá, zjistí, že většina khalasaru odjela pryč s novým khalem, zůstali pouze staří a nemocní a její khas. Dochází jí, jakou chybu udělala, její manžel je sice naživu - ale ve skutečnosti jenom existuje, nežije. A ona za to zaplatila strašnou cenu - život za smrt - její chlapec se narodil mrtvý a jako zrůda se šupinami a rozkládaný červy. Mirri Maz Duur to věděla, celou dobu se chtěla pomstít. Dany jí dá spoutat a protože Drogo nikdy nebude jako dřív, rozhodne se ho udusit…

Ani Tywin Lannister nesouhlasí s královým počínáním, zvlášť teď, když nemůže živého lorda Starka vyměnit za svého syna. Pošle Tyriona do Králova přístaviště, aby Joffreyho zkrotil a sám se s vojskem vydá do Harrenova.

Jon Sníh si nevšímá přísahy, kterou složil, a na koni utíká z Černého hradu, aby se přidal k Robbovi a pomstil svého otce. Před dezercí a následným trestem smrti ho zachrání jeho přátelé, kteří ho přinutí vrátit se. Oni, mistr Aemon i Mormont totiž věděli, že uteče. Ser Mormont mu vysvětlí, že poslání na Zdi je důležitější než válka o trůn, obzvlášť teď, když se zima blíží. Velitel se chystá vytáhnout za Zeď a Benjena najít a Jon slíbí, že už se utéct nepokusí.

Catelyn se synem se dostane do Řekotočí, kde navštíví svého otce Hostera, který je nemocný a dlouho nepřežije. Robb přemýšlí o tom, co dělat dál, jakého krále zvolit. Renly Baratheon totiž se svými muži odešel do hor Dorne, odkud pocházela princezna Elia, a prohlásil se za krále. A starší Stannis se stále neozývá. Starkovi velitelé, včetně těch, kteří nejsou jeho vazaly, odmítnou Lannistery i Baratheony a Robba prohlásí za krále severu…

Daenerys ví, co musí udělat. Nechá postavit hranici, na kterou položí Drogovo tělo a kolem něj všechna tři dračí vejce a jeho věci a nechá tam spoutat i tu ďábelskou maege. Hranice je zapálena, Dany jde ohni vstříc - je krví draka, ta krása jí nemůže ublížit. Když je po všem, Dany není zraněná a najednou se ozve zvuk praskajícího kamene. A tři dráčci (zlatý, zelený a rudočerný) se ovinou kolem právoplatné královny Sedmi království z dračí krve. Tři její Dothrakové se hned stávají jejími pokrevními jezdci - předtím nechtěli - a Dany ví, že všichni, všichni, co tam zbyli, jsou nyní její, jak Drogovi nikdy nebyli…

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama