Oheň

1. února 2016 v 10:00 | turkey

OHEŇ

U konce je i Sep, ale je to asi slabší konec.


autor: Angie Sageová
překlad: Jaroslava Novotná
ilustrace: Pavel Čech
počet stran: 412

Na prapočátku byl Hotep-Ra, první MimoŘádný čaroděj. Když cítil, že už přišel čas, chystal se odejít do Sídla foryxů. Napadli ho však dva temní čarodějové Shamandrigger Saarn a Dramindonnor Naarn. V boji stvořili bezedný vír. Hotep-Ra už byl starý a síly mu slábly, tak mu přišla na pomoc královna. Zaklela čaroděje do svého prstenu - od té doby známého jako prsten dvou tváří. Temní mágové jí a celému jejímu rodu přísahali pomstu…

Tento prsten chtějí teď zničit Marcia i Marcellus a to v čistém alchymistickém ohni, ve Výhni, což je obrovský kotel. Tenhle oheň hořel naposledy před pěti sty lety, avšak tehdy se vymkl kontrole a málem zničil celý hrad. Julius Píka zavřel tunely a všechny záznamy o této alchymistické katastrofě, při které zamrzly ledové tunely, zničil. Marcia kolem prstenu uvrhla mocná ochranná kouzla a je denně hlídán. Právě kvůli nedostatku informací si Marcia myslí, že ta Výheň je malá pícka, a Marcellus ji při tom nechává. Tajně oheň zažehne dopředu, musí při tom otevřít chladící systém - vinou přebytečného horka - a tak se na celém hradu objevují díry a louže roztátého sněhu. Před Marcií však zapře, že je to jeho práce. Septimus je u něj na praxi - k jeho zklamání jenom uklízí převážně Velkou síň alchymie od sazí, způsobené ohněm.

Jenna zase chodí každý den poslouchat, jestli dračí lodi bije srdce a už čtyři dny neslyší skrz zeď dómu nic: loď umírá. Cestou královny se přenese do Sivých bažin (kde je i Septimus, potřebuje pro Marcelluse láhev s mrákotou), aby jí teta Zelda konečně schválila trojměnu i s lektvarem, co získala Jenna v minulosti. Předtím se bílá čarodějnice pořád jen vymlouvala a princezna se nyní dozví proč: jednu z misek potřebných pro vzkříšení sežral obrhad. Sep řekne Vlčákovi, že je prý jedno z trojčat Marwickových, kteří pracují v Gotické jeskyňce, kteří také byli v Mladé armádě. S Jennou se vrací na hrad a jde za Marcellusem s prosbou, jestli by nemohl misku vyrobit. K Jenninu zoufalství to sice alchymista nedokáže, ale protože prý i jeho sestra Esmeralda měla s dračí lodí starosti, zná i jiný způsob. Otevřou dračí dóm - loď je celá pokrytá ledem… Marcellus si myslí, že ještě není pozdě, řekne princezně, co má dělat: ta sestoupí dolů k dračímu srdci a několikrát se ho dotkne rukama pomazanýma Tx3 Vzkříšením a za nějakou dobu se ozve tu-dum - drak žije. V poslední den praxe Marcellus ukáže Septimusovi opravdovou Výheň, ale učedník to nesmí Marcii zatím prozradit. Syrah se konečně probudí, nikoho však nepoznává.

Jenna se jde v noci projít, ale čapne ji čarodějnice Morvena. Zachrání ji její rodiče - Milo Banda a i duch královny Cerys, který se jí vůbec poprvé zjeví. Jenna se má s matkou vydat na královskou pouť. Za Silasem přijdou jeho bratři dvojčata Ernold a Edmund, a aby neotravovali, Silas je vezme na hlídku do Věže čarodějů. Druhý den tam však Silase čeká překvapení: je zatčen a obviněn z toho, že pomáhal jeho bratrům, temným čarodějům, ukradnout prsten dvou tváří, poněvadž to se doopravdy stalo. Později naštěstí Marcia pochopí, že s tím nemá nic společného a že na sourozence použili zapomínák. Simonovi dojde, že prsten migroval a vstoupil do reverze, návratu do původního stavu existence, což je v tomto případě návrat dvou mocných zlých temných válečných čarodějů Saarna a Naarna. Takže vlastně Sepovi strýčkové neukradli prsten, ale prsten ukradl je - čarodějové se inhabitovali do jejich těl. Marcellus si myslí, že není třeba zaklít je právě do tohoto prstenu zpátky - stačí stejné zlato: Jennina královská čelenka nebo miska na trojměnu; Jenna musí odříkat zaklínadlo odsouzení. Stačí je jenom najít, a tak chtějí použít Merrina jako návadu, předchozího majitele obojakého prstenu. Ten s nimi pod záminkou bezpečí jde.

Na vlastní kůži však poznají, že čarodějové mají jiný cíl a návnady si nevšímají: Simon se Septimusem v přístavu potkají Cvočka, která je vezme do jejího dalšího paláce, který jí ukázala matka, a začne jim líčit královskou pouť, jenže se tam objeví její strýčkové-temní čarodějové a chtějí se jí pomstít, zabít. Než je stihne odsoudit do čelenky, Septimus je ejektuje pryč podzemní chodbou a pošle za nimi škorpióna pana Džema; dva čaroděje sleduje i duch Juliuse Píky. V Manuscriptoriu - na konci podzemní chodby - už na ně čeká Jenna a Broučín. Zatímco se Edmund a Ernold ještě naposledy vzepřou svým věznitelům, Jenna stihne odříkat zaklínadlo odsouzení… Nic se nestane, nefunguje to. Čarodějové vyhrají, dokonce už ani nepotřebují těla strýčků Heapových, která jsou zkonzumována, a vydají se za prostředkem, který je může zničit, Ohněm ve Výhni. Julius ostatním vysvětlí, že zaklínadlo nefungovalo, poněvadž v něm chybělo klíčové slovo - nejspíše zmizelo za DomDaniela. Septimuse napadá jediné řešení, zeptat se samotného Hotep-Raa, v jehož přítomnosti bylo poprvé proneseno. Spolu s Jennou, Cvočkem a tetou Zeldou (Vlčák se sám jako Strážce bažin pokouší zachránit Silasovy bratry) letí do Sídla foryxů na dračí lodi, protože díky poutnímu kameni se mohou vrátit do svého času. Hotep-Ra je vidí a chce letět s nimi, klíčové slovo si nepamatuje. Svá zaklínadla napsal na pyramidu Věže čarodějů, avšak k jejich rozluštění potřebuje klíč, který dal královně.

Septimus a Jenna cestují na hrad rychleji Purpurovou rourou, po nějaké době bez pomoci Cerys klíč-pyramidku najdou. Ledové tunely tají ze sálajícího horka. Sep a Jenna narazí na Marcelluse, jenž vyšplhal chodbou druminů - jeho pomocníků, zvláštních stvořeních, kterým nevadí žár - aby před dvěma temnými čaroději, kteří dorazili k Výhni, varoval Marciu. Sep rozluští správné znění zaklínadla odsouzení. Julius řekne Marcellusovi, že to on vlastně způsobil velkou alchymistickou katastrofu a tak i konec alchymie vůbec: to on, tehdejší MimoŘádný čaroděj, bez rady nebo optání hodil prsten dvou tváří do kotle, ve kterém však prsten vytvořil díru. Julius se srdceryvně potká s dávno ztracenou učednicí Syrah, všichni se vydají k Výhni a dvěma nebezpečným temným čarodějům. Marcia s nimi bojuje a zároveň chrání Jennu, která pronáší zaklínadlo odsouzení. Když Jenna vyřkne "odsuzuji vás," Shamandrigger Saarn a Dramindonnor Naarn se chtě nechtě vrátí do prstenu, který už toho tolik napáchal. Toho poté Marcellus vhodí do Ohně k DeNaturizaci - zlato je proměněno v železo a váleční čarodějové zničeni…

O letním slunovratu je Jenna korunována na královnu. Sep odveze Hotep-Raa zpět do Sídla foryxů, kde se potká se svým starším já, v plášti MimoŘádného čaroděje. A Septimus Heap ví, že to je přesně to, čím chce být: MimoŘádným čarodějem…

(Heapovic dvojčata Erik a Edík nastupují jako učedníci čarodějů, Jo-Jo pracuje v Gotické jeskyňce s kamarádkou a wendronskou čarodějnicí Maryškou, Vlčák se potká se svými sourozenci, vlkodav Max stářím zemře. I teta Zelda cítí, že se blíží její čas, a proto se nechá svým bratrem proměněným v buřňáka (potkala ho za letu na dračí lodi) dovést ke stromu Benjamina Heapa, kde vstoupí do světa duchů…)


zpět(vrátí na díly PSH)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama