Romeo a Julie

3. listopadu 2015 v 17:17 | turkey |  Povinná četba

Romeo a Julie

autor: William Shakespeare
překlad: E. A. Saudek
doba a místo děje: Mantova, Verona - Kapuletův dům, balkón, hrobka Kapuletů, ulice, kostel; čas není přesně určen, ale pravděpodobně za doby života Shakespeara (renesance), krátký časový úsek
námět: tragická nešťastná láska, nepřátelství rodů

charakteristika hlavních postav:
Romeo: jediný syn Monteka, rozmazlený, zpočátku zamilovaný do jiné dívky, Rosaliny, díky lásce k Julii se mění - věrný, odvážný, aktivní, chce se zbavit svého jména, jen aby získal Juliinu lásku
Julie: Je jí necelých 14, dcera Kapuleta. Krásná, milující, aktivní, odvážná, nebojácná, nejdříve poslušná, pak vzdorná, také se chce zřeknout své rodiny, srdce má na pravém místě, dobrosrdečná, citlivá. Vřelejší vztah má k chůvě než k rodičům.
bratr Vavřinec: mnich, renesanční člověk - přemýšlivý, inteligentní, chce smír racionální cestou; odvážný, zkušený
chůva: vdova, přišla i o dceru Zuzanu, která by byla ve stejném věku jako Julie. Starostlivá, milující, aktivní, upovídaná (jednoduchý, lidový jazyk - představuje nižší vrstvu), ale povahově stojí výš než Kapuleti. Záleží jí na Julii, pomáhá jí.
Starý Kapulet a jeho žena: bohatí (hlavně Kapuletová - je hraběnka), sebestřední, povrchní, upřednostňují pohodlí před dceřiným štěstím, Kapulet je ve vyhrocených situacích neslušný, nemají mezi sebou kladný vztah, nesnáší Monteky
Montekové: nenávist ke Kapuletům; paní Kapuletová umírá žalem, když je vyhnán Romeo
Tybalt: bratranec Julie, vznětlivý, horkokrevný
Paris: starší, není pohledný ani povahově dobrý, Julii chce hlavně kvůli penězům

stručný děj: Ve Veroně žijí dva rody - Montekové a Kapuleti - které mezi sebou neustále bojují a hádají se. Syn Monteka Romeo je nešťastně poblouzněn jistou Rosalinou, která ho však odmítá. Benvolio, synovec Montekův a Romeův přítel ho přesvědčí, aby se v maskách vydali na hostinu Kaputelů. Tam Romeo potkává mladičkou dceru Kapuleta Julii a ihned na Rosalinu zapomíná. I Julie najde v Romeovi zalíbení. Sejdou se v noci a slíbí si sňatek, a protože ví, že by jim to rodiče neschválili, druhý den je tajně oddá bratr Vavřinec. Nepřátelství mezi rody vyvolá další spor, kdy synovec paní Kapuletové Tybalt chce s Romeem bojovat, avšak do sváru se připlete horlivý příbuzný vévody Merkucio a začne s Tybaltem šermovat. Romeo ve snaze spor ukončit vloží mezi ně ruku, ale zákeřný Tybalt pod ní Merkucia smrtelně zraní. Romeo se naštve a rozhodne se přítele pomstít. Bojuje s Kapuletem a následně ho také zabije. Pak uteče do kláštera, aby unikl trestu. Benvolio vysvětlí příčinu dvou smrtí a vévoda rozhodne o Romeově trestu: vyhnanství z Verony. Když se to Julie a Romeo dozví, je to pro ně horší než smrt. Oba by si klidně sáhli na život, ale bratr Vavřinec Romea přesvědčí, aby se vydal do Mantovy a tam počkal, než se situace uklidní. Zatímco je tedy její manžel v Mantově, Julie je nucena, aby se provdala za vévodova příbuzného šlechtice Parise. Ona si ho vzít odmítá, raději by zemřela, a tak Vavřinec vymyslí plán, jak vše obejít: věnuje jí lahvičku s jedem, kterou když vypije, na 42 hodin se jí zastaví oběh i dech a bude vypadat, jako by zemřela. Potom se prý probudí v hrobce, bude na ní čekat Romeo, informovaný dopisem, a spolu utečou. Julie tedy lahvičku vypije, příbuzní ji oplakávají a přenesou ji do rodinné hrobky. Romea o její smrti obeznámí jeho sluha Baltazar, který o jejím skutečném stavu nemá ani tušení. Romeo si od chudého lékárníka koupí silný jed a vydává se do Verony. Neví, že Julie je naživu, protože Vavřincův posel nešťastnou náhodou nesměl do Mantovy vyrazit. Když se o neúspěchu Vavřinec dozvídá, vydává se sám do hrobky, aby zabránil případnému neštěstí. Romeo je tam však dříve, potkává v hrobce Parise, který přišel, aby Julii na hrob položil květiny. Oba tasí a bojují. Romeo vyhrává a Parise zabije. Pak - bez Julie už ho život netěší - vypije jed a padne na ni. Přichází Vavřinec, Julie se probouzí a nachází mrtvého Romea. Hluk boje Romea s Parisem přivolal stráže, Vavřinec chce proto rychle zmizet i s Julií. Avšak ta odmítá a propíchne se Romeovou dýkou. Do hrobky vejdou Montek a Kapulet a až teď nejvyšší oběť jejich dětí jejich rody konečně usmířila.

hlavní myšlenky: láska má stát nad nenávistí, její důležitost (milenecká i mateřská)
kritika tvrdohlavosti znepřátelených rodů (bez ní by nikdo nemusel zemřít) vyzdvižení renesančního člověka: Vavřinec se Romeovi a Julii snažil pomoci nejvíce)

rozdělení díla na části: prolog + 5 dějství (vliv antiky)
dějová linie: 2 dějové linie sledující Romea a Julii
spojení děje s hlavní postavou: Děj je spjat s hlavními postavami Romeem a Julií, (přesto se objevují části, kde ani jeden z nich nevystupuje (před jejich příchodem))
vztah autora k dílu: Autor stojí nad dílem, nepromlouvá.
řazení děje: chronologicky
způsob uspořádání: drama - tragédie
1. expozice - úvod, Romeo a Julie se setkávají na plese
2. kolize - zakázaná láska Romea a Julie
3. krize - střet Tybalta, Merkucia a Romea
4. peripetie - Romeo je vyhnán z města, Julie se rozhodne vypít jed
5. katastrofa - smrt Romea a Julie
poměr mezi řečí autorskou a řečí postav: drama -> řeč postav + popisky
využití slohových postupů: vyprávěcí, informační, úvahový

slovní zásoba: je velká a rozmanitá; spisovná, knižní slova, i nespisovná (nižší vrstva), archaická
ledový ohni - oxymóron
modrooký den - epiteton ornans
Leč na mých zas je tvého hříchu tíha - inverze
Jak moře je má štědrost, moje láska jak ono bezedná - přirovnání
Hrob ji zhltne - personifikace
skladba: verše (i próza), věty jednoduché i souvětí; oznamovací, zvolací, tázací věty 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama