Znamení draka

7. srpna 2015 v 8:57 | turkey

ZNAMENÍ DRAKA

autor: Angie Sageová
překlad: Jaroslava Novotná
ilustrace: Pavel Čech
počet stran: 319

Simon Heap se v noci vydá do Sivých bažin na loďce a tam vyzvedne z hlubin tlející kostru DomDaniela (a to proto, že on se měl stát (podle něj) učedníkem MimoŘádné), uzavře s ní smlouvu…

Jenna teď, neboť dozorci byli svrženi, bydlí s rodiči v královském paláci a spolu se Septimusem po roce, kdy ho vůbec neviděli - od té doby, co se pohádal s rodiči - konečně spatří Simona. Ten se ale chová divně, chce Jennu vzít s sebou na "projížďku", i když ona nechce. Septimus se snaží transfirovat jeho koně, ale Simon s Jennou ujíždí dál - a ne na projížďku, nýbrž do Zlokraje, oblíbeného kraje DomDaniela, kraje odporných nestvůr… Sep se snaží Marcii vysvětlit, jak se Simon změnil, že Jennu unesl, ale nevěří mu. Profesor Van Klampff pro ni dělá lapač stínů, její vlastní stín je totiž den ode dne silnější. A to už od té doby, co se vrátila do Věže čarodějů, zamořené temným magykem DomDaniela. Septimus se chce tedy vydat za Jennou na vlastní pěst, ale Cvoček ho přesvědčí, aby se společně vydali do Hvozdu za nejlepším stopařem Vlčákem, který je sice trochu divoký (říká se, že žil s rosomáky), ale žije s jeho bratry, kterým se život v lese také zalíbil a teď jsou tak trochu taky divocí. Ti dva se však ve Hvozdu ztratí, obklíčí je rosomáci, ale jako první je dostane masožravý strom. Teda alespoň to vypadá jako masožravý strom, ale tak se rozhodně nechová: když se snaží zachránit a slézt dolů, Septimus padá, přesto ho strom zachrání. Zjistí se, že to ten strom je ve skutečnosti jejich dědeček Benjamin - Silasův otec, proměnlivec, když už ho život přestal bavit, odešel do lesa a proměnil se; Silas ho hledal kolikrát, ale nikdy ho nenašel.

Simon unese Jennu do jeho doupěte, má tam i lebku DomDaniela. Jenna nemůže v noci spát a Simon spí - příležitost k útěku. Zamčené dveře otevře pomocí Sepova čokoládového kouzla a péra z postele. Uteče z nory a unikne na Simonově rychlém koni Hromovi. Objeví se tam Staník - nyní krysoun tajné služby - který ji hledal. Spolu se dostanou až do přístavu. Sep a Cvoček jdou do tábora jejich bratrů. Ten kluk, Vlčák, souhlasí, že Jennu najde, a pořád na Septimuse divně kouká. Ještě jim poradí wendronská čarodějnice (čarodějnice žijící v lesích s podivnými praktikami), se kterými jsou kluci přáteli, že sestru najdou v přístavu. Tak už vlastně Vlčáka nepotřebují, ale on jde s nimi a skočí jim do lodi. A Septimusovi najednou dojde, proč na něj Vlčák tak divně koukal, vždyť se vlastně znají, a to moc dobře, vždyť spolu byli v Mladé armádě… A tak se Čtyřistadvanáctka a Čtyřistadevítka opět shledávají.Vlčák totiž při jednom cvičení vypadl z lodi a Septimus pro něj nemohl nic udělat - kadeti mu to nedovolili. Ale Vlčák se dostal do lesa, kde se opravdu přidal k rosomákům.

V přístavu Jennu zastaví jakýsi snědý cizinec a ptá se jí, kdo je, Jenna mu uteče. Septimus, Cvoček a Vlčák ji najdou a ubytují se v domě panenek. Simon pošle zelený hopkavý míček, aby vyslídil Jennu. Slídil ji skutečně najde a označkuje ji, takže Simon bude vědět, kde ji najít. Vlčák míček chytí, ale spálí si o něj ruce. Přes lávku, která shoří, se bohužel dostávají skrz dům panenek do domu přístavních čarodějnic, které by si na nich rády pochutnaly a používají temný magyk, avšak Septimus je svými kouzly dostane pryč. Všichni se vydávají do bažin za tetou Zeldou. Jenna chce totiž navštívit dračí loď, protože je letní slunovrat a zvykem je, že královna jednou za rok právě o letním slunovratu svou loď navštíví. Cestou je ale napadne Simon, málem pláštěm-hadem uškrtí Septimuse, Vlčák ho ale prakem střelí do oka a Simon odletí. Dojdou za Zeldou, 409-ce je špatně, velmi špatně, z temnoty v ráně, kterou tam zanechal Slídil. Zelda ho ale nakonec vyléčí. Dračí loď Jenně řekne, že už tam v podzemí není v bezpečí, prý musí na hrad. Septimuse najednou něco kousne, je to malý…dráček. Vyklubal se z valounu-vejce, které mu tehdy dala Jenna. Ten drak, Sep ho pojmenuje Ohňivák, si ho vtiskne - odteď je to jeho drak. To bude mít Marcia radost… Protože Simon čeká nad bažinami, letí pryč dračí lodí, ale Simon loď zasáhne do křídla a ta jen tak tak přistane na vodě. Na hrad ji musí odtáhnout loď tety Zeldy.

Simon bere s sebou do Zlokraje Merrina Merreditha, bývalého učedníka DomDaniela a falešného Septimuse, kterého Zelda poslala za skutečnou matkou, ošetřovatelkou z Mladé armády. Druhý den jde Septimus pro Draxovu příručku (jak vycvičit draka) s jeho kamarádem písařem Broučínem do Manuscriptoria - kanceláře písařů, kde jsou všechny důležité dokumenty a další písaři opisují. Uvidí tam Simona žádajícího hlavního písaře, aby mu opravil létavec (díky němu létal). Jakmile odejde, Septimus ho chce vzít, ale pak s Broučínem uteče před Foxem ledovými tunely, kde je zase Simon, ujedou mu a vystoupí u Věže čarodějů. S Jennou jdou do Marciina pokoje, kde se nachází téměř kompletní lapač stínů a dost velký drak - příliš velký drak na to, aby nic nerozbil - a obětí je lapač stínů. K jejich obrovskému překvapení najdou v každém dílu kost - lidskou kost - a chybí už jenom lebka. Někdo se tu snažil o kompletaci, jestliže Marcia přinese poslední díl s lebkou, kostra se zkompletuje a nic jí nezabrání v tom, aby MimoŘádnou čarodějku zabila… Bohužel v tu chvíli vejde Marcia i s poslední částí. Zátka jí upadne a vykutálí se z ní lebka.… Kostra se dá dohromady a vrhne se na Marciu. Ta se jí může zbavit jedině identifikací. Naštěstí Jenna díky Simonovi a jeho únosu pozná, že je to DomDaniel. Marcia ho identifikuje správně, jenomže temný má převahu kvůli stínu. Když ho Septimus pošle pryč, DomDaniel se rozteče.V tu chvíli tam přijde Simon, přizná, že dával jeho kosti Uně Breketové, která kosti dávala do lapače Van Klampffa; a že se chtěl stát DomDanielovým učedníkem. Černokněžníkův hlas ale ještě stihne přiznat, že Simon byl jen jeho nástrojem, že on chtěl za učedníka ten stín. Zrazený Simon uteče pomocí nespolehlivě fungujícího létavce. Ohnivák s Jennou - navigátorem a Sepem - pilotem provede svůj první let-nekontrolovaný pád, ale nakonec se mu podaří ovládnout vzduch a pronásleduje Simona, který zaútočí na dračí loď, která se kvůli němu potopí. Simon spadne a je uvězněn v šatlavě, ale i bez létavce uteče - ledovými tunely. Jenna moc chce loď zachránit a její jedinou možností je prý najít královninu komnatu. Přestože Sep ani nikdo jiný dveře nevidí, s klíčem od Zeldy komnatu otevře. Tam najde skříň, která je rychlým vchodem do Zeldina kredence. Přivede ji s sebou na hrad. Sep, Jenna a Zelda: dračí pán, královna a strážce provedou trojměnu (Zelda jako strážce má kouzlo na případné uzdravení dračí lodi, jenomže nějaká z předchozích strážkyň část ztratila). Septimus zjistí, proč létavec nefungoval - chyběla mu část, talisman, který má náhodou on… Spojí ho a ovládne jeho umění a vidí, jak Simon ujíždí pryč. Jenna zjistí, že ten snědý cizinec z přístavu není její nepřítel. Je to totiž Milo Banda, její skutečný otec…zpět (vrátí na díly PSH)
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama