Bohové Olympu: Hádův chrám

28. června 2014 v 12:54 | turkey

Bohové Olympu: Hádův chrám

autor: Rick Riordan
překlad: Dana Chodilová
počet stran: 550

Posádka Arga II - ochuzená o dva důležité členy - se nemůže dostat přes hranice Itálie. Brání jí v tom horští obři, Gaiini synové. Za Hazel přikluše Arion a zavede jí za Hekaté, bohyní kouzel, mlhy a křižovatek. A Hazel si jednu musí vybrat: buď se vrátit a zabránit válce mezi řeckým a římským táborem, nebo smrt a bolest přátel - Percyho a Annabeth v Tartaru, nebo nebezpečnou cestu skrz Hekatin tajný průsmyk. Dívka si samozřejmě vybere to poslední, ale bude se muset prý naučit ovládat mlhu a magii, aby ochránila přátele a porazila čarodějnici, co na ni čeká v Hádově chrámu…Percy Jackson a Annabeth Chaseová padají do Tartaru. Padají dlouho, až Annabeth napadne, jestli ne donekonečna. Ne - nakonec spadnou do vody, která Percyho neposiluje, spíš naopak a málem se utopí. I Arachné pád přežila, Percy ji zabije. Tartar je horší než peklo - se skoro nedýchatelným vzduchem, neschůdným povrchem, strašným žárem a nepitnou vodou. Už zoufalí uvidí nestvůry empúsy, mezi nimiž je i Kelli, stará Percyho známá, která ho chce zabít. Protože empúsy míří k bráně Smrti, sledují je. Mezitím se na Argo II nalodí dva škodliví trpaslíci, od kterých podle Hekaté mají získat něco užitečného. Jenže spíš než polobozi získají něco užitečného trpaslíci - ukradnou jim spoustu věcí. Naštěstí je Leo pronásleduje a zneškodní. Navíc získá dva jejich poklady a uličníky pošle k New Yorku, aby tam zpomalili římskou armádu, která se už blíží k Táboru polokrevných…Annabeth i Percy jsou na pokraji vyčerpání - mimo jiné mají hlad a žízeň. K tomu všemu je empúsy ucítí a obklíčí. Vypadá to, že už nebudou muset v Tartaru trpět, když se tam objeví Bob - Titán Iapthétos, kterému Percy kdysi vymazal vzpomínky v řece Lethé, pak Bob žil jako uklízeč v Hádově paláci - a zachrání je: empúsy včetně Kelli zničí.
Loď s polobohy přistane v Benátkách plných katoblepasů - býložravých nestvůr s jedovatým plynem a dechem. Frank, Hazel a Nico se vydají za menším bohem Triptolemem, chtějí mu vrátit knihu o zemědělství, co mu ukradli trpaslíci. Avšak napadnou je ty "krávy", jedna z nich dýchne na Hazel a ona omdlí a zezelená. Dostanou se až ke Tripovi, on by Hazel dokázal vyléčit. Jakmile však bůh zjistí, že Hazel a Nico jsou děti Pluta - Háda, odmítne Hazel vyléčit a Nica promění v kukuřici. Démétér ho totiž proměnila v boha zemědělství, a proto také on je proti Hádovi. Zachrání je jedině tehdy, když mu Frank spraví vozík - chybí mu v něm had. A když to nedokáže, promění ho v čirok… Frank ví, že nechce být čirok a že Mars umí dělat z věcí hady. Jenže otec (nebo otcové: poslední dobou se ve Frankově mysli hádají řecká a římská podoba boha války) po něm chce, aby se zachoval jako hrdina a zbavil Benátky všech katoblepasů. Frank to zázračně zvládne, získá hada a následně živé kamarády a ječmen, ze kterého mají udělat koláčky a sníst je před vstupem do Epiru.
Bob Annabeth a Percyho vede směrem k bráně Smrti. Zastaví se u Hermova chrámu, kam padají uctívaná jídla z Tábora polokrevných. Annabeth napadne, jestli by to nešlo i obráceně a pošle Rachel vzkaz. A najednou je napadnou nestvůry podobné lítícím…Vesla Arga II sežere obří želva, uplavou před ní do úžiny, jež je ve skutečnosti slepou uličkou - pastí. Ta želva totiž spolupracuje s banditou, který je chce okrást. Povolí vystoupit pouze dvěma polobohům, jde Hazel - protože cítí zkoušku (mlhu ani magii ještě neovládla) a Jason. Tím lupičem je Skeirón, Poseidonův syn, který povstal teprve nedávno. Hazel si uvědomí, že ho zabil Théseus, že Skeirón shazoval své oběti z útesu, kde je sežrala želva. Jakmile Hazel vytáhne z podzemí poklad, Skeirón chce, aby mu umyli nohy. Hazel ví, že je právě tak shodí. Musí použít mlhu a povede se jí to - obědem želvy se stane sám Skeirón.
Nestvůry zaútočí - nejsou však obyčejné, jsou to arae - duchové kleteb. Když na ně zaútočí, splní se kletba, kterou je někdo proklel. Bob nic nedělá, vzpomněl si na totožnost a že ho Percy v Hádově paláci nenavštěvoval; přišel protože Nico mu řekl, že je Percy přítel, ten Boba navštívil. Poněvadž Polyfemova kletba oslepí Annabeth, Percy bojuje sám a zasluhuje si další kletby. A tu ho postihne Fíneovo prokletí: jako on je sám otráven jedovatou krví gorgony a pomalu umírá… Alespoň přesvědčí Titána, aby vyléčil Annabeth. Ta pak taky Boba přemluví, přesto Percy dál umírá - má moc kleteb a Bob ho nedokáže uzdravit. Zná ale Giganta, který to umí.
Jasonovi se zdá živý sen: Rachel a Grover mají schůzku s Římany, předají Reyně vzkaz od Annabeth, že ona má zažehnat válku a přivést Athénu Parthénonskou do Tábora polokrevných. Reyna nakonec souhlasí a vydá se na pegasovi Scipiovi za lodí, ví kam půjde Jason. Ironií je, že Jasona by to jinak nenapadlo, ale takhle se tedy vydávají se do chorvatského Splitu, kde se nachází palác Diokleciána, syna Jupitera a posledního římského císaře; podle legendy dokáže jeho žezlo přivolat armádu duchů. Získat ho jdou Jason - jakožto syn Jupitera - a Nico, který jako jediný může mluvit s duchem. Nakonec je to obojí k ničemu - Diokleciánův duch tam není, jen Zefyros, bůh západního větru, který je odnese za Kupidem, bohem lásky, který žezlo má. Ten chce, aby Nico přiznal svoji lásku. Aby přiznal, proč utekl z Tábora polokrevných a je pořád sám…Nakonec Nico přemůže sám sebe a za žezlo odpoví. Annabeth…nechtěl být s ní, protože na ni žárlil: zamiloval se do Percyho Jacksona…
Toho, umírajícího, společně s Annabeth a Bobem, napadne drákon, zabije ho však Gigant Damasen. Dělá to každý den. K tomuto nekonečnému koloběhu ho odsoudili Gaia a Tartar, ač jsou jeho rodiči, za zabití diákona, který ohrožoval lidi. Je to totiž antiArés, a tak je mírumilovný. Vezme je k němu a Percyho uzdraví. Annabeth chce, aby šel s nimi dál (verš z proroctví), ale on si myslí, že nemůže kvůli kletbě. Pronásledují je nepřátelé v čele s Polybotem. Piper přemýšlí o proroctví sedmi. Myslí, že "svět musí padnout ať v ohni či hromu" znamená, že svět - Gaiu - zabije Jason nebo Leo a ten druhý zemře…Najednou je však nepřipravené napadne Chioné a boréasovci. Jasona zmrazí a Lea pošlou někam, odkud není návratu. Piper se ale nevzdává a probudí Festuse, který zničí boréasovce a Piper zničí Chioné. Jenže bomba - který má vyhnat vítr a vynést loď z kurzu - vybuchne a Piper po ní skočí…
Bob vede Annabeth a Percyho k Achlys, bohyni zoufalství, aby je zneviditelnila temnou mlhou. Ta souhlasí, ale Bob musí odejít. Achlys promění jejich těla v kouřová, vypadají jako mrtvoly (jsou na pokraji smrti). Odvede je k propasti - tam končí Tartarovo tělo a začíná temnota. Chce je zabít jedy. Jenže Percy má jedů plné zuby, ovládne je a přinutí Achlys uprchnout. Stane se ještě něco horšího - z propasti se vynoří Noc - Nyx… Lea to odhodilo až na Ogýgii. Nemůže se vrátit zpátky, neboť vor nepřijíždí. Kalypsó je naštvaná na Percyho (i ona ho zaklela) a na bohy, kteří ji úmyslně nebo neúmyslně zapomněli osvobodit. Ze začátku se nemají vůbec rádi, ale později - je to láska, co oba cítí? Tak či onak vor připluje. Leo slíbí na řeku Styx, že se pro Kalypsó vrátí.
Percy a Annabeth uniknou Noci a jejím potomkům pomocí lsti. V kouřovém těle se dostanou na dohled brány Smrti - srdce Tartaru - a tisíců nestvůr. Bob je najde, ale doufají, že jiní j nevidí. Ta větrná bomba poničila Argo II, přihnala ji až k pobřeží severní Afriky. Bez Lea neví, jak vyplout. Bůh jižního větru jim nakonec vypůjčí venty, kteří loď dopraví na Maltu. Tam už na ně čeká jiný Leo…
Brána Smrti je spoutaná řetězy, jinak by se přemístila. Někdo navíc musí dvanáct minut držet tlačítko NAHORU: někdo tam bude muset zůstat. Naléhavějším problémem je ale Tartar: stvořil si strašné tělo, odstranil z polobohů mrtvou mlhu a teď jim chce prokázat poctu - osobně je zabít… Posádka Arga II se dostává do Hádova chrámu. Napadne je velká skupina nestvůr a oddělí Lea a Hazel od ostatních. Nico povolá římské duchy ze žezla, ale ti jsou zmatení a Nica ani Jasona neposlouchají (protože není jen Říman).Trochu zdá se Franka, a tak se Jason vzdá prétorství a dá ho Frankovi. Duchové poslechnou a rozmetají armádu do poslední nestvůry. Pak je však opustí. Frank, Jason, Nico a Piper se vydávají k bráně Smrti. Pospíchají, vždyť Nico cítí, že Percy a Annabeth jsou na tom špatně.
A je to pravda - Tartar se nedá jen tak porazit - je jáma, stejně jako Gaia je země. Naštěstí ho zaměstná Bob. Stejně se na ně vrhne celá armáda. Byli by mrtví, nebýt Damasena a jeho drákona, kteří se tam znenadání objeví. Annabeth přesekne řetězy a drží dveře. Někdo ale musí držet to tlačítko. Bob to prý udělá. Percy ani Annabeth nesouhlasí, avšak nakonec musí nechat jeho i Damasena v Tartaru. Gigant a Titán se obětovali pro polobohy. Ti nastoupí do brány Smrti. Na druhé straně se ocitnou Hazel a Leo. Čeká tam na ně čarodějka Pásifaé a Gigant Klýtios, antiHekaté. Hazel přelstí Pásifaé a ta se propadne do země. Uběhne dvanáct minut, brána se zastaví. Hazel ví, kdo tam je. Někdo musí stisknout tlačítko i z této strany, jinak její přátelé zmizí. Klýtios se k ničemu nemá. V poslední chvíli Leo šťastně tlačítko NAHORU zasáhne. Ze dveří vypadnou jako mrtvoly Percy a Annabeth. Hazel přesekne řetězy a brána Smrti zmizí. Přesto je pozdě - všichni Giganti jsou už v smrtelném světě… Objeví se tam Hekaté, zatím však nic nedělá. Hazel si s Klýtiem musí poradit sama - Leův oheň je na něj moc slabý. Hazel prohrává. Zachrání je Piper, Jason, Nico a Frank. Ten povolal duchy poražených, aby se tam dostali. Spolu s Hekaté Klýtia zničí. Hádův chrám zaniká, na poslední chvíli všech osm vycestuje nahoru skrz stíny. Na Argu II na ně čeká zbědovaná Reyna, její pegas zemřel. S trenérem Hedgem, Nicem a sochou bude cestovat skrz stíny až do Tábora polokrevných. Ostatní plují do Athén, kde musí do čtrnácti dnů zabránit Gaie povstat. Jinak, no, to bude průšvih…


zpět(vrátí na BO)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama