Percy Jackson

29. října 2013 v 14:40 | turkey |  Fantasy

Percy Jackson

Percy Jackson - humorná pentalogie v ich-formě, která vynesla americkému spisovateli Ricku Riordanovi slávu a peníze a migrénu ze dvou podle knih natočených filmů.
Fantasy svět těchto knih je založen na tom, že řečtí pradávní bohové jsou pořád mezi námi. Přetrvali už z doby antiky a za tu dobu se přemisťovali - třeba teď mají sídlo v New Yorku v šestistém patře Empire State Building. (Jasně, že na Wikipedii píšou, že má jen 102 poschodí, ale je to OLYMP...) A za ty století je stále nepřešly choutky na muchlování s hezkými smrtelníky, proto většina z nich jednou (nebo víckrát) za čas kromě božských potomků stvoří i polobohy. Pro ně je život nejnebezpečnější - jsou zranitelní a smrtelní a na rozdíl od smrtelníků jejich tělesné aroma/maso? přitahuje nestvůry.

Percy Jackson je jedním z nich, musí tak čelit různým nástrahám a zachraňovat sebe a svět před zničením znovu a znovu, protože pro bohy jsou takové prkotiny jako apokalypsy a armageddony pod úroveň.


zpět(vrátí na obsah knih se SO)

Rick napsal kromě dalších sérií (viz níže) spousty povídek ve světě Percyho Jacksona. Vůbec se v nich nevyznám a nikdo je nikdy oficiálně nepřekládá, uvedu jenom jednu, která se odehrává měsíc po "Posledním z bohů," na které jsem si vyzkoušela mé neexistující překladatelské schopnosti:

Volně navazující série autora: (Je tam Percy i Annabeth! Občas.).
Pentalogie Bohové Olympu (k řecké mytologii se nenásilně přidává římská a kupa hrdinů se zvláštními schopnostmi)
Obě následující trilogie Magnus Chase a bohové Ásgardu (varování: severská mytologie) a Apollónův pád (varování: vyprávěno z pohledu úplně božského boha-smrtelníka) jsou vyprávěny dalšími, ehm, zajímavými postavami, přesto letmo ukazují osudy předešlých oblíbených hrdinů.________________________________________________________________________________________________________

Varování: Následující část článku prozrazuje nezábavné, zmatené a zdlouhavé názory Turkey. Možnost smrti přeslazením.

"""""Percy Jackson je jedna z mých nejoblíbenějších sérií. Je to napínavé, vtipné a místy i poučné čtení.
Percy je hrdina, který pořád zachraňuje svět
Myslím, že Percy je skvělý příběh a pro milovníky fantasy, možná dobrodruž. lit. Zvýší vám náladu, je protkán dobrým humorem. Je to i pro ty z vás, které čtení moc nebaví a u něž nechcete strávit dlouhý čas: rychle se čte (což je moc škoda, kniha je přečtená za chvíli a vy čekáte na další) a nevíte, kdy přestat. Kvalita je vidět i ve světovém měřítku. Proč jinak by RR psal volné pokračování Bohové Olympu?
Shrnutí: ode mě nejvyšší doporučení začíst číst. Myslím, že to Rick Riordan nemohl napsat lépe.(100%)""""Nějak jsem se dostala k tomuhle článku a mému názoru dětskému - proč sakra je to celý v žlutým stínování??? Nenechte se mýlit, Riordana pořád MILUJU, je to můj oblíbený autor, a právě proto bych Percyho zas tak nevychvalovala. Jo, je super (ale 100 % je asi moc), dobrodružnej a tak, ale na knihách Riordana je vidět, že se taky vyvíjí. Některý jsou vážnější (ha, ještě jsem si ničeho takovýho nevšim), - asi to neni moc dospělý a rozumný počteníčko (chci říct, že s tím, co dělají, by jich muselo mnohem víc ve skutečnosti zemřít, ne že by mi to vadilo) - , spíš ale pořád vtipnější a vtipnější. U posledních dvou sérií se asi nedůstojně chechtam nejčastěji: nejvíc mi přijde vtipnej Magnus Chase, který ale až moc bere všechno lehkovážně (za to ale Rick nemůže, že se Magnus nechal zabít a teď mu je oprávněně všechno trochu jedno) anebo série Apollónův pád, kterou mam ještě možná radši. Jedna je vyprávěná mrtvolou a druhá bohem. No nevím, koho ještě neobvyklejšího Rick může nechat vyprávět. Snad struhátko na okurky?___________________________________________________________________________________________________


A něco o těch "filmech":

Před prosincem 2015, u obrazovky televize: Nedávno jsem viděla film Zloděj blesku a byla jsem trochu zklamaná. Ten, kdo ho viděl a četl knihu, mi dá snad za pravdu. Nesahá knize ani po kotníky. Neubudu vypisovat, co se mi nelíbilo, protože o tom vůbec nechci přemýšlet. Zkrátka, kdo jste viděl film, nenechte se tak odradit od knižní série. Budete mile překvapeni.Snad.
Prosinec 2015, stejné místo: Dávali Moře nestvůr. No, jak mám vůbec hodnotit...
Plusem pro mě je, že je Annabeth blondýnka a zase velká dávka humoru, a...to je asi tak všechno.
Postavy se chovají podivně (například mě dostalo, že když loď s Annabeth, Tysonem - fakt se to vyslovuje Tajsn? - a Percym míří do obřího víru, a první kdo nestvůru pozná, je Percy: "Charibda!" JO, že by se konečně začal Percy vzdělávat? Těžko Anežko.
Docela mě rozčilovalo jiné obsazení než v prvním díle (ač pochopitelné - jiný rejža) a hlavně ten konec. Povstání a znovu"zničení" - toho nezabiješ - Krona už ve dvojce? Ajaj.Šlápnul vedle

To je přece naprosto normální zničit největšího nepřítele předem, že? V HP Voldemorta a jeho viteály taky přece zničili o tři díly dřív, ...... anebo ne? Ale vlastně jako taková miniminiminisérie, když se přenesu přes to, že je to na motivy opravdových knih, to může být jako dobrá akční oddychovka, takže u někoho knihami nepolíbeného může uspět.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Anketa

Jak se vám líbí tato série (upřímně, ať někoho zbytečně neodradíte)

1/10 66.7% (6)
2/10 0% (0)
3/10 0% (0)
4/10 0% (0)
5/10 0% (0)
6/10 0% (0)
7/10 0% (0)
8/10 0% (0)
9/10 0% (0)
10/10 33.3% (3)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama