Harry Potter a Ohnivý pohár

4. července 2013 v 14:47 | turkey
Po třech letech jsem se k začouzenému kalichu dostala znova - a teprve nyní za dlouhou dobu, kdy se mi Harry usídlil v srdci, jsem zjistila, že né všechny díly od Vězně překládal Pavel.Rozpačitý
Jo, a taky jsem zjistila, že stručný obsah Ohnivého poháru byl opravdu "stručný." Nemohla jsem si pomoci a pěkně si to zdvojnásobila.

HARRY POTTER A OHNIVÝ POHÁR

autor: J. K. Rowlingová
překlad: Vladimír Medek
počet stran: 525

Starý mudla Frank Bryce jde v Malém Visánku zkontrolovat opuštěný dům, dříve obývaný rodinou Raddleových. Ty před půl stoletím někdo zabil, nejprve byl obviněn Frank jako jejich zahradník, ale policie ho nemohla usvědčit, neboť vůbec nezjistila, proč vlastně zemřeli. Frank jde na statek proto, že nyní už opuštěný není, Frank v něm zahlédl světlo, a na místě zaslechne rozhovor dvou osob - jedním z nich je jakýsi Červíček a druhým jeho pán. Frankovi dochází - když vyslechne, že Červíčkův pán zabil jakousi Bertu Jorkinsovou a chystá se zmocnit chlapce jménem Harry Potter, a navíc nerozuměl spoustě zašifrovaných výrazů - že narazil na zločince. Toto uvědomění mu však není nic platné - Voldemort si ho kvůli jeho novému mazlíčkovi, hadu Nagini, všimne a zabije ho…

V tu chvíli se na míle daleko od nich v Zobí ulici č. 4 z tohoto živého snu probudí chlapec, který přežil. Harry Potter vše vyslechl, podrobnosti rozhovoru se sice v rozplynou (například o vraždě Berty Jorkinsové), ale to, že Voldemort chce jeho, opravdu zapomenout nejde. Svému kmotru Siriusovi, který odletěl s Klofanem někam daleko na jih, napíše dopis o sen-doprovázející bolesti své jizvy, která se objevila naposled před dlouhou dobou, když byl Voldemort nablízku. V srpnu se v Anglii koná finále mistroství světa ve famrfpálu - pan Weasley sehnal vstupenky - a tak se Harry zbaví Dursleyových dříve. Weasleyovi ho totiž vyzvednou v Zobí ulici pomocí letaxové sítě (zničí přitom polovinu obýváku a podpoří Dudleyho fobii z kouzelníků - kdo by nechtěl metrový jazyk?). V Doupěti Harry potkává nejstarší bratry Rona Charlieho a Billa, ale i známé tváře - Hermionu, Ginny, nebo Percyho Weasleyho, který dokončil studium v Bradavicích a už nastoupil na ministerstvo jako (až příliš) nadšený asistent Bartyho Skrka, vedoucího odboru pro mezinárodní kouzelnickou spolupráci.

Spolu s Weasleyovými a Hermionou se Harry pomocí přenášedla dostává na vřesoviště, kde se zápas Irsko proti Bulharsku - na který se sjíždí kouzelníci z celého světa - bude konat. Zápas dopadne neočekávaně (tedy až pro Freda s Georgem, kteří se vsadili o přesně takovýto výsledek s Ludem Pytlounem, bývalým odražečem - nyní se na něm odráží jedině tak sádlo - a bodrým vedoucím odboru kouzelnických her a sportů, kde pracovala nezvěstná Berta Jorkinsová): Irsko vyhrává, přestože zlatonku polapil slavný bulharský chytač Viktor Krum. V noci v tábořišti naruší klid jakési osoby v maskách, které si "pohrávají" s rodinou mudlovského správce tábora. Zatímco pan Weasley se svými nejstaršími syny jde pomoci ministerstvu, Hermiona, Ron a Harry se ukryjí v lese, kde Harry zjistí, že ztratil hůlku. Blízko jejich úkrytu najednou někdo vyklouzlí do vzduchu zvláštní symbol lebky. Podle Hermiony je to Znamení zla, znamení lorda Voldemorta… V dobách, kdy byl Voldemort u moci, Znamení zla často vyčarovali jeho přívrženci Smrtijedi, pokud při jejich hrátkách někoho zabili… Ihned se tam objeví kouzelníci z ministerstva včetně pana Weasleyho, Amose Diggoriho (Cedrikova otce) a Bartyho Skrka. Ti v místě, odkud bylo znamení vykouzleno, naleznou Skrkovu domácí skřítku Winky s hůlkou v ruce, přestože podle nesmyslných pravidel se skřítkové hůlek kouzelníků dotýkat nesmí. Diggory si myslí, že to ona Znamení zla vyčarovala, dokud nezjistí, že Winky držela hůlku, jež patří Harrymu a jež opravdu lebku na oblohu vypálila (pomocí kouzla Priori Incantatem). Ovšem nikdo jiný nesouhlasí s tím, že by zrovna Harry Potter vyčaroval Znamení zla, a přestože ani Winky nakonec neobviní, ctižádostivý Skrk ji "daruje" oblečení pouze proto, že neuposlechla jeho rozkaz a nezůstala ve stanu. Harry zjišťuje, že ty zahalené osoby byli Smrtijedi, kteří zůstali na svobodě, ale nikdo z nich pravděpodobně Znamení zla nevyčaroval - vyhnuli se Azkabanu, právě kvůli tomu, že zapírali, že by s Pánem zla kdy něco dobrovolně podnikli - a jeho možného návratu se bojí snaž ještě víc než kdokoli jiný.

1. září se studenti vrací do Bradavic, kde potkávají nového učitele obrany proti černé magii, Alastora "Pošuka" Moodyho, vysloužilého bystrozora - lovce černokněžníků. Nadbytek různých jizev a nedostatek vlastních částí těla (má dřevěnou nohu a otáčivé magické oko, které vidí dokonce i skrz neviditelný plášť) je důkazem mnohých bitev se Smrtijedy. Třebaže je Azkaban zaplněný hlavně díky němu, přízvisko Pošuk není náhodné - nepřátele vidí všude, proto pije vždy jen ze své placatky, Artur Weasley se dokonce musel před začátkem roku kvůli němu vypořádat s mudlovskou policií. A ani přípravu studentů nepodceňuje - názorně jim předvede všechny tři neprominutelné kletby (vražednou, mučící a kletbu Imperius, díky které dokážete ovládat svou oběť, vyzkouší na studentech, avšak Harry jí dokáže vzdorovat). Když Hermiona zjišťuje, že i v Bradavicích vynikající snídaně, obědy a večeře vaří skřítci, (už předtím jí otřáslo zacházení s Winky), založí SPOŽÚS: "Společnost pro podporu občanské a životní úrovně skřítků." Nicméně příliš úspěšná není, neboť většina skřítků nechce volnost nebo nedejbůh plat. Výjimku typického "skřítkovského" chování představuje Dobby, který se později nechá Brumbálem zaměstnat za plat (miluje vydělávat si na oblečení), což pohoršuje ostatní skřítky v kuchyni včetně Winky, kterou Dobby přivedl s sebou. Ta ovšem z nově nabyté volnosti nadšená není - po propuštění se z ní stala hromádka neštěstí.

Koncem října na školu přijíždějí zástupci dvou dalších nejdůležitějších kouzelnických škol v Evropě, a to studenti francouzských Krásnohůlek, jejich- s Hagridem ve výšce klidně soupeřící - ředitelka madame Maxime, a Igor Karkarov se svými vybranými žáky z Kruvalu, kde se podle Hermiony učí černá magie. Tento rok se totiž v Bradavicích uskuteční turnaj tří kouzelnických škol (na úkor famrpálových zápasů), kde se utkají tři šampióny - jeden za každou školu - ve třech náročných úkolech. Soutěž byla obnovena po dlouhých letech pro lepší mezinárodní spolupráci, a aby se zabránilo ztrátám na životech, kvůli kterým byla tehdy koneckonců zrušena, pořadatelé (mj. Skrk s Pytlounem) zavedli nová ochranná opatření, kdy se nemohou přihlásit studenti mladší než 17 let. Přes možné nebezpečí díky slíbené odměně za výhru ve výši tisíce galeonů o zájemce není nouze a Ohnivým pohárem, nestranným soudcem, je nakonec vybrán: Ronův "hrdina" Viktor Krum za Kruval; za Krásnohůlky krásná částečná víla Fleur Delacourová a za Bradavice Cedric Diggory z Mrzimoru. Pohár ale vyvrátí ještě jeden papír a na něm je jméno…Harry Potter.

Harry se musí stát čtvrtým šampiónem Poháru tří kouzelníků přes velkou nelibost ostatních šampiónů a madame Maxime s Karkarovem, ačkoli on sám o to vůbec nestál a ani nehodil do Poháru své jméno (ne že snad dokázal překonat věkovou hranici). Harry se tedy bude muset s ostatními - téměř o tři roky staršími než on - pokusit vypořádat s nadcházejícími úkoly. První z nich se bude konat ani ne za měsíc, ale poněvadž při úkolu mají předvést svou odvahu, nedozví se dopředu, co je čeká. Harryho po návratu do ložnice čeká další rána - Ron mu nevěří, nebo spíš nechce věřit, že Harry svoje jméno opravdu do Poháru nehodil, a žárlí na něj. Vlastně nikdo ze studentů kromě Hermiony, která je Harrymu nyní méně vtipnou a až otravně chytrou náhradou za Rona, Harrymu nevěří. Na rozdíl od nebelvírských, kteří jsou za svého vlastního šampióna nadšení, to ale zbytek školy podobně jako Ron nevezme příliš dobře (zvlášť mrzimorští, kterým Harry sebral i ten kousek slávy, které se jim dostalo). Harryho náladu zhorší ještě článek z Denního Věštce vydaný zvláštní dopisovatelkou Ritou Holoubkovou, která neumí nic jiného než vymýšlet si a kritizovat, ve kterém místo představení šampiónů představila čtenáře s Harryho tragickým příběhem. Pouhých pár dnů před prvním úkolem Hagrid jemu a madame Maxime, která ho přitahuje svou výškou, tajně ukáže, co ho bude čekat: draci. Tu samou noc si Harry promluví přes krb se svým kmotrem, jenž se kvůli Harryho jizvě a vzrůstajícímu neklidu vrátil do země. Sirius ho varuje před Karkarovem, který prý byl Smrtijedem, avšak nestihne mu poradit jak na draka, protože je vyruší Ron. Harry tuší, že o dracích ví i Fleur a Krum - v noci viděl Karkarova špehovat Hagrida - a tak to prozradí Cedricovi. S Hermionou nemohou přijít na žádné kouzlo, které by skolilo draka, naštěstí mu profesor Moody lehce poradí.
V prvním úkolu se šampióni musí zmocnit vejce chráněného dračicí. Na Harryho zbyde nejhorší, maďarský trnoocasý, Harry si však opravdu přivolá Kulový blesk a využije to, v čem vyniká - létání (Krum si na to vůbec nevzpomněl). Dračici rozdráždí tak, že opustí své místo u dračích vejcí a Harry tak může vejce vzít. Získá společně s Krumem od rozhodčích (ředitelé účastnících se škol a Pytloun se Skrkem) nejvíce bodů; a něco ještě mnohem cennějšího: Ronovo prozření a tím i návrat jeho přátelství.

Být šampiónem neobnáší pouze plnění složitých úkolů (nápovědu, co je čeká v druhém úkolu, mají naleznout ve vejci od dračice; to ale při otevření jen nesnesitelně ječí) nebo náhlý zájem spolužaček, ale Harry si také musí sehnat partnerku na vánoční ples, který se s turnajem tří kouzelnických škol neodmyslitelně pojí. Harrymu se už nějaký čas líbí o rok starší Cho Changová z Havraspáru, ale v pozvání ho předběhne Cedric (najednou mu už nepřipadá tak úžasný), a proto jde s Parvati Patilovou a Ron s její sestrou Padmou. Ron sice pozval Hermionu, ale ta už za tu dobu, než Ronovi došlo, že je taky holka, přijala pozvání kohosi jiného. Na plese (kde to Hermioně mimořádně sluší) je totožnost Hermionina partnera odhalena a ke všeobecnému překvapení (nebo spíše k žárlivosti dívek a ke vzteku Rona) je jím sám Viktor Krum. Harry s Ronem si naproti ostatním tančení nijak neužívají, jdou se ven projít, a tak náhodou zaslechnou rozhovor Hagrida s madame Maxime, kde Hagrid přizná, že až dosud nepoznal nikoho jako on - poloobra (důvod jeho obřích rozměrů) - avšak madame Maxime se urazí a nechce přiznat, že by jedním z jejích rodičů byl obr. Cedric si pamatuje na Harryho radu s draky a na oplátku mu navrhne, aby se šel i s vejcem vykoupat do koupelně prefektů a tam nad tím zapřemýšlel. Přestože by Harry s Ronem přísahali, že jen oni sami vyslechli intimní rozhovor Hagrida s Olympou, v novinách se objevuje článek od nikoho jiného než od Rity Holoubkové, která roztroubí do světa, že Hagridovou matkou je obryně Frídwulfa. Hagrid to nese těžce, stydí se (většina kouzelníků totiž obry nemá v lásce podobně jako vlkodlaky; ve většině podporovali Vy-víte-koho) a až po přemlouvání se vrací k práci učitele.

Harry zpočátku nechce zrovna od Diggoryho přijmout radu (stejně jako odmítne pomoc Luda Pytlouna), ale když už ho nic jiného nenapadá, přemůže svou hrdost a zamíří do koupelny prefektů. Narazí tam na Ufňukanou Uršulu, která je ráda, že Harryho vidí (i když je pořád naživu…) daleko víc, než je on nadšen přítomností jejího ducha. Uršula mu poradí ponořit vejce do vody, kde vřeštění vejce už víc nezní jako jekot, nýbrž zpěv. Zpěv jezerních lidí, kteří šampiónům prý ukradnou to, čeho si nejvíc váží, a oni si to do hodiny budou muset vzít zpět. Úkol je už tedy jasný - budou muset sebrat něco ze spárů jezerních lidí pod hladinou jezera, trochu komplikovanější je však, jak to provést - hodinu pod vodou nevydrží dokonce ani chlapec, který přežil. Na zpáteční cestě do ložnice Harry na Pobertově plánku spatří, že Barty Skrk, který je prý tak nemocný, že ani nechodí do práce (na vánočním plese ho k utrpení všech zastupoval čím dál tím nabubřelejší Percy), prohledává Snapeův kabinet. Nepozorný se zaboří do schodu a při tom upustí plánek a vejce, které se rozječí. Jekot přiláká Filche a následně Snapea, který vidí pergamen (na rozdíl od samotného Harryho, který je pod neviditelným pláštěm) a dochází mu pravda. Přesto Harry nakonec z incidentu vychází se zdravou kůží, poněvadž se tam včas objeví Moody, ze kterého má Snape očividně strach. Pošuk Pottera vysvobodí, vysvětlí mu, že Barty Skrk je posedlý honbou černokněžníků - nejspíš proto prohledával kabinet učitele lektvarů - půjčí si Pobertův plánek a řekne Harrymu, že by z něj nemusel být úplně špatný bystrozor.

Hermiona, Harry i Ron tráví veškerý svůj volný čas v knihovně, ale nikde nemohou najít vhodné kouzlo, které by umožnilo Harrymu dýchat pod vodou. Týdny uplynou a druhý úkol je za dveřmi, navíc je zoufalý Harry poslední večer na hledání sám - Hermina s Ronem se nevrátí od profesorky McGonagallové - a usne v knihovně. 10 minut před zahájením ho probudí Dobby a dá mu jakýsi žaberník a řekne mu, že musí zachránit Rona. Žaberník bohudík opravdu zabere - Harrymu dočasně narostou žábry a ploutve. K uspaným "obětem": Ronovi, Hermioně, Cho a nějaké dívce podobné Fleur připlave jako první. Odřízne Rona, chce osvobodit i ostatní, to mu však jezerní lidé nedovolí. Hermionu a Cho si ostatní šampióni odvezou, Harry čeká na Fleur, ale ta nedorazí, a tak Harry i přes odpor jezerních lidí osvobodí i plavovlasou dívku (myslí totiž, že jinak zemře). Přestože kvůli své hlouposti (Brumbál by nedovolil, aby někdo zemřel jen proto, že je přítel nešikovného šampióna) dorazí poslední, Harry dostává po Cedricovi nejvíce bodů - takže teď oba po dvou úkolech vedou - protože prokázal "mravní sílu." A Fleur Delacourová se za "záchranu" Gabrielly k Harrymu najednou chová mnohem líp…

Po obzvláště nepříjemné hodině lektvarů - Snape nahlas přečte nový článek Rity Holoubkové o Hermioně, alias přítelkyně Harryho zároveň Kruma, a následně Harrymu vyhrožuje veritasérem, lektvarem pravdy, aby ho přinutil přiznat, že mu ukradl z kabinetu žaberník (což udělal Dobby) a přísady do mnoholičného lektvaru - vystrašený Karkarov ukazuje Snapeovi něco na předloktí. I tom se Harry svěří Siriusovi - schovává se v horách u Prasinek. Ten mu poví, že Barty Skrk nechal chladně zavřít do Azkabanu vlastního syna (tam i umřel), protože se údajně spolčil se Smrtijedy. Měsíc před závěrečným úkolem se šampióni dozví, že o Pohár tří kouzelníků budou bojovat v bludišti, plném překážek, kouzel a Hagridových mazlíčků. Harry a Krum, který si s ním chce vyříkat vzájemný vztah k Hermioně, ihned poté najdou Skrka v otřesném stavu. Nejdříve nesmyslně blábolí, jako by promlouval k Percymu a dávno mrtvé rodině, pak se probouzí a dovolává Brumbála. Avšak když se Harry s ředitelem vrací, najdou na místě pouze omráčeného Kruma, Skrk zmizel. Za úkol ho má najít Moody, ale jeho snaha je marná i s Harryho plánkem.

O hodině jasnovidectví se zdá Harrymu další sen o Voldemortovi, který mučí Pettigrewa kvůli nějaké chybě, ačkoli byla napravena a někdo je totiž mrtvý. Na druhou stranu ho ale možná mučí právě proto, že byla napravena - jinak by ho předhodil Naginimu. Místo něj mu teď ale chce předhodit Harryho Pottera... Harry se zbudí znovu s rozpálenou jizvou a jde rovnou za Brumbálem. V jeho pracovně a nepřítomnosti ho přemůže zvědavost a podívá se blíž na jeden z jeho podivných předmětů. Nechtěně skončí v myslánce, nádobě, která umožňuje prohlížet si jak vlastní, tak i cizí vzpomínky. A tak si prohlédne Brumbálovu vzpomínku na proces s Karkarovem, který si chtěl vynutit propuštění z Azkabanu výměnou za informace - jména dalších Smrtijedů, mezi nimiž zmínil Augusta Rokwooda z ministerstva, nebo… Severuse Snapea, za kterého se však Brumbál zaručil - sice prý Smrtijed byl, ale ještě před pádem Voldemorta se stal zvědem. Dále soud s Pytlounem, který bez úhony vyvázl, že předával informace právě Rokwoodovi; Bartym Skrkem juniorem, co měl spolu s dalšími třemi Smrtijedy (Lestrangeovými) po pádu lorda Voldemorta mučit rodiče Nevilla, bystrozora Franka Longbottoma a jeho ženu, aby zjistil, kde se jejich mistr schovává. Skutečný Brumbál Harrymu prozradí šokující pravdu, že Nevillovi rodiče se z toho mučení nikdy nevzpamatovali - jsou sice naživu, ale zešíleli. To je důvod, proč Neville bydlí u babičky.

Harry se v den posledního úkolu cítí mnohem klidněji než u předchozích dvou - s kamarády se připravoval učením nových kouzel víc než dostatečně - díky prvnímu místu, o které se dělí s Cedricem, půjde do bludiště s náskokem před Krumem a Fleur a náladu mu nemůže pokazit ani nový článek Rity Holoubkové, v němž vystupuje jako "narušený a nebezpečný," s častými halucinacemi a bolestmi hlavy. Hermionu zaujme, jak se Holoubková mohla dozvědět o jizvě během jasnovidectví - vždyť nejen že má zakázaný vstup na pozemky školy, ale musela být v tu chvíli nějakým způsobem v učebně, a nakonec na jeden, ovšem nezákonný, způsob přichází, aniž se s ním s kamarády podělí.

Harry v bludišti postupuje celkem bez potíží - rozhodně lépe než Fleur, kterou zaslechne křičet a jež pravděpodobně skončila. V jednu chvíli zachytí roztržku Kruma a Diggoryho - kruvalský student na svého soka použije kletbu, která se nepromíjí, kletbu Cruciatus. Harry jde Cedricovi samozřejmě na pomoc a Kruma omráčí. Teď už je to jen mezi ním a Cedricem, kdo se dostane dřív k Poháru tří kouzelníků, cíli, ten vyhraje turnaj. Cedric je ovšem blíž, od slávy ho dělí už jen pár kroků, když ho napadne obří pavouk. Harry si zase nemůže pomoci a pomůže mu, jenže netvora odláká na sebe a poraní si nohu. Společnými silami pavouka zneškodní a Cedric je zase pouhý kousek od Poháru. Mrzimorská čestnost je však silnější než touha po výhře a chce Harrymu vítězství přenechat, neboť mu už hodně krát pomohl. Harryho to láká, ale nakonec navrhne, ať ho vezmou oba najednou - vždyť Bradavice vyhrají tak jako tak. Jakmile se ho dotknou, pocítí známé škubnutí v pupku - Pohár byl přenášedlo a přemístil je na nějaký hřbitov. Jenže tam nejsou sami.

Harryho strašně rozbolí jizva, a tak jenom uslyší hlas příchozího, který vyšle vražednou kletbu na toho "přespočet"… na Cedrica. Když ten neznámý muž Harryho připoutá ke kamennému náhrobku, Harry zjistí, že Cedric je opravdu mrtvý. A zjišťuje také, kdo ho zabil - Červíček na rozkaz něčeho, jež Pettigrew nesl s sebou v uzlíku, nesmírně ošklivého čehosi, co zbylo z Voldemorta. Spoutaný Harry nemůže zabránit, aby Červíček vykonal rituál staré černé magie a do lektvaru s přísadami kostí Voldemortova otce, vlastní rukou, kterou si dobrovolně (ze strachu) uřízne, a Harryho krví, kvůli které Pottera koneckonců potřeboval, vhodil také to. A nejčernější černokněžník všech dob lord Voldemort povstane a získá po dlouhých letech zpět své tělo...

Voldemort přes Znamení zla na Červíčkově levém předloktí, které tam mají všichni Smrtijedi, zavolá své Smrtijedy. Objevuje se tam asi třicet osob v maskách jako při mistrovsví, jenže nyní nejsou rozjařené, nýbrž vystrašené. Bojí se oprávněného hněvu jejich pána, jehož se nenamáhali hledat po jeho zmizení, i když měli možnost - na rozdíl od těch, jež za svou věrnost hnijí v Azkabanu. Voldemort přizná, že z jeho věrných ho hledal pouze jeho stále věrný služebník, který je v Bradavicích a který zajistil, aby se Harry - Tom si myslí, že krev tohoto "nepřítele" ho učiní mnohem silnějším než krev kohokoli jiného -objevil na hřbitově, a Červíček. Ten sice našel v albánských lesích (poradili mu krysí kamarádíčkové) svého pána ze strachu, ale byl mu užitečný - staral se o něj a přivedl mu Bertu Jorkinsovou, na kterou v Albánii, kde byla na dovolené, náhodou narazil -a za to mu přičaruje na jeho krvácející pahýl stříbrnou ruku. Teď však k úlevě přítomných Smrtijedů, mezi nimiž je Lucius Malfoy, Crabbe, Goyle, Nott, nebo kat Macnair, obrátí pozornost k tomu, jenž ho díky oběti své matky porazil ještě jako děťátko. Harry mu poskytl vše, co mohl, takže se ho Pán zla chce zbavit. Nejdříve ho mučí kletbou Cruciatus, ale s Imperiem takový úspěch nemá - Harry se mu vzepře, odmítá hrát jeho hru, chce zemřít hrdě jako jeho otec. Červíček vrátí Harrymu hůlku, Voldemort jej chce zabít v souboji, aby dokázal, že na něj chlapec, který náhodou přežil, nemá. Avšak hůlka Harrymu moc pomoci nemůže - ví, že smrtící kletba, kterou Voldemort jistě použije, se nedá odrazit. A Voldemort opravdu vyšle kletbu "Avada kedavra," přesto, když se setká s odzbrojovacím kouzlem, je vyrušena: paprsky kleteb se spojí a vytvoří zlatý paprsek, který se rozvětví do jakési sítě, chránící je před Smrtijedy. Na paprsku se objeví kapičky světla, které Harry celou svou silou mysli pošle k Voldemortovi. Jakmile se krůpěj dotkne Voldemortovy hůlky, vytvoří'Priori Incancatem' - stín svých posledních kouzel. Na hřbitově se tak objeví něco jako duch Cedrica, který požádá, aby Harry vzal jeho tělo rodičům, mudlovského starce, Berty Jorkinsové a nakonec i Harryho rodičů. Ti nepřítele zdrží, když Harry přeruší spojení, a Harry se stihne se Cedricovým tělem díky Poháru přenést zpátky do Bradavic.

V chaosu způsobeném návratem mrtvého Cedricova těla odvede Moody otřeseného a zraněného Harryho do jeho kabinetu i přes Albusovu žádost, aby na hřišti zůstal. Vyptává se ho, co se stalo na hřbitově, jestli Pán zla svým přívržencům odpustil. Harry mu řekne, že v Bradavicích je zrádce. Jeho domněnku, že jím je Karkarov, však Moody vyvrátí - Karkarov prý uprchl, ihned jakmile ho Znamení na předloktí začalo pálil, poněvadž udal příliš Smrtijedů na to, aby se k nim mohl vrátit. K Harrymu šoku a zděšení přizná, že to on sám hodil Harryho jméno do Poháru a pomáhal mu skrytě se všemi úkoly. To on Hagridovi navrhl, aby mu ukázal draky, Diggorymu poradil s vejcem, neboť věděl, že se Harrymu bude chtít odvděčit, před skřítkem Dobbym schválně mluvil o žaberníku a v bludišti nejmladšímu účastníkovi turnaje odstranil většinu překážek a soupeře - omráčil šampiónku z Krásnohůlek a Kruma očaroval, aby odstranil Diggoryho - a to za jediným účelem: aby se Harry Potter jako první dotkl Poháru-přenášedla, které ho mělo dovést za jeho mistrem… Pokusí se Harryho zabít - chce dokončit to, co se Pánovi zla nepodařilo. Naštěstí se tam včas objeví velmi rozzuřený Brumbál se Snapem a McGonagallovou. V Moodyho truhle najdou zamčeného… Alastora Moodyho. Ten Smrtijed se za něj totiž celý rok vydával - potřeboval na to mnoholičný lektvar (přísady kradl ze Snapeova kabinetu), a proto si bystrozora udržoval v blízkosti a živého - a řediteli došlo, že to není pravý Moody, právě když odvedl Harryho pryč. Moodymu, ze kterého se po chvíli, po uplynutí dávky lektvaru, vyklube Barty Skrk junior! - dají veritasérum. Ten jim pod vlivem lektvaru vysvětlí, že po roce v Azkabanu ho rodiče tajně osvobodili - jeho matka umírala a vyměnila se svým milovaným synem, a když nedlouho poté skutečně zemřela, nikdo neměl díky mnoholičnému lektvaru důvod pochybovat. Otec ho měl roky pod Imperiem, jinak by se Skrk mladší už dávno vydal hledat Voldemorta, a starala se o něj převážně skřítka Winky. Nikdo jiný o tomto tajemství nevěděl - až se to jednou dozvěděla Berta Jorkinsová. Pan Skrk na ni sice použil paměťové kouzlo, ale Voldemort ho dokázal prolomit a dozvědět se tak o služebníkovi, jenž mu je stále věrný. Winky přemluvila Skrka, aby vzal syna na mistrovství světa ve famrfpálu, tam se však Barty z vlivu kouzel na chvíli vymanil a sebral hůlku chlapci, kterému čouhala z kapsy - totiž Harrymu. A hluk způsobený nevěrnými Smrtijedy ho na chvíli probral úplně, a proto vyčaroval Znamení zla. Jeho otec ho na místě činu našel omráčeného a vyhodil Winky, protože málem mladého pána nechala utéct. Jenže to byla chyba - takto zůstal doma se synem sám a na následnou návštěvu Červíčka se svým pánem v náručí nebyl vůbec připraven. Karty se obrátily a místo syna byl nyní ovládán on. Zpočátku normálně docházel do práce, zatímco jeho syn nastoupil do služeb Pána zla a s Červíčkem před začátkem školního roku napadl pravého Alastora Moodyho a nacpal ho do jeho vlastní truhly (hluk zápasu právě přilákal mudly a následně povinnosti pana Weasleyho). Poté se však i on někdy vzpouzel a musel zůstat doma, a nakonec se mu dokonce podařilo uprchnout vinou Červíčkovy chyby do Bradavic. Skrk na svého otce čekal - viděl ho na plánku, který si vzal od Pottera, když ho kluk viděl krást přísady do mnoholičného lektvaru ze Snapeova kabinetu - a když Potter šel pro Brumbála, otce zabil a Kruma omráčil. Dnes večer proměnil Pohár v přenášedlo a plán vyšel - Pán zla povstal.

Harry Brumbálovi a Siriusovi popíše dění na hřbitově, a ředitel mu tak může vysvětlit, proč se jeho a Voldemortova hůlka spojily: jsou jako sestry, mají stejné jádro, péro z jednoho a toho samého fénixe - po pravdě řečeno je to Brumbálův Fawkes - a sestry se obvykle nerady zabíjejí. Později Harry na ošetřovně zjišťuje, že Popletal vzal s sebou k výslechu Skrka proti vůli učitelů mozkomora, který ihned Smrtijedovi daroval svůj polibek. Popletal vůbec nevěří, nechce věřit (nepřesvědčí ho ani planoucí Znamení zla na Snapeově ruce), že se lord Voldemort vrátil, a opravdu netouží vyvolat hromadnou paniku, jen proto, že to tvrdil šílenec a Harry Potter, který je podle Věštce vlastně taky šílenec. Brumbál tedy musí jednat sám, nechá svolat starou partu a pro Hagrida s madame Maxime má na prázdniny úkol.


Na cestě vlakem, u většiny směrem domů a u Harryho z domova pryč, Hermiona odtajní, co zjistila o Ritě Holoubkové. Po celý rok poslouchala jejich rozhovory jako brouk - je neregistrovaný zvěromák. Hermiona ji však načapala a uvěznila ve sklenici. Sice ji pustí v Londýně, ale pokud Rita nestojí o to, aby se o jejím malém broučím tajemství nevědělo, pěkně dlouho už nic nenapíše. Harry dá celou svou výhru z turnaje tří kouzelnických škol Fredovi a Georgeovi, kteří od Pytlouna nedostali své peníze za sázku ve famrpálu. Vždyť Pytloun byl sám v peněžních potížích a kvůli dluhu skřetům se právě s nimi vsadil o Harryho vítězství v turnaji; hned po návratu Harryho z bludiště utekl - Harry přece nevyhrál sám. Harry se musí vrátit na prázdniny k Dursleyovým.
zpět (vrátí na díly HP)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Jste přihlášení v Pottermore?

Ano 83.3% (10)
Ne 16.7% (2)

Komentáře

1 Biby ♥ Biby ♥ | Web | 4. července 2013 v 15:08 | Reagovat

Nemám rada HP... :S

2 Nela Nela | E-mail | 1. listopadu 2016 v 20:07 | Reagovat

Jakym zaklínadlem si Harry Potter přivolal koště, když zápasil s trnoocasým drakem?
Díky za odpověd

3 turkey turkey | 3. listopadu 2016 v 18:12 | Reagovat

[2]: Accio :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama