Bajky barda Beedleho

20. července 2013 v 14:08 | turkey |  Fantasy

Bajky barda Beedleho

autor: J. K. Rowlingová
překlad: Pavel Medek
počet stran: 118 stran

Čaroděj a skákající hrnec
Starý čaroděj vždy mudlům pomáhá s jejich problémy, ale když zemře, jeho syn vírů nezdědí. Najde v hrnci, ze kterého jeho otec jakoby tahal už hotové lektvary, bačkoru se vzkazem, že ji snad nikdy nebude potřebovat. Když za čarodějovým synem přijde jedna prostá vesničanka s tím, že její vnučce vyrazily bradavice, vyžene ji. Jenomže hrnci naroste mosazná noha a dělá rámus, že čaroděj ani nemůže spát; hrnci vyrazí bradavice. Postupně ho hrnec informuje o starostech mudlů tak, že to už čaroděj nemůže vydržet. Začne kouzlit, aby se mudlové svých problémů zbavili. Hrnec vyplivne bačkoru, a když mu ji čaroděj nasadí na mosaznou nohu, utiší se. Od té doby čarodějův syn všem pomáhá, aby se hrnec znovu nerozzlobil.

Fontána příznivé sudby
Fontána příznivé sudby má schopnosti, které tomu, kdo se v ní vykoupá (jen jednou za rok) přinese příznivý osud. Tento rok se před fontánou sejdou i tři čarodějky: Asha, trpící nevyléčitelnou nemocí, Altheda, o všechno přišla, Amata, kterou zradil muž. Asha má dovoleno vejít, chytne se jí však Altheda i Amata, která sebou vezme mudlu, rytíře Sira Smůlu. Před nimi se objeví červ, pustí je jen tehdy, obětují-li důkaz své bolesti. Altheda se ze zoufalství rozpláče, a proto je červ pustí. Další překážkou jsou slova vyrytá na kameni (plod své práce), jakmile si Altheda otře pot z čela, pustí je. Nakonec je zastaví řeka, musí jí dát poklad z minulosti. Amata si vyjme vzpomínky na muže, mohou projít. Avšak když k fontáně dojdou, Asha se zhroutí. Altheda jí z tamějších bylinek udělá lektvar, který Ashu navždycky vyléčí. Asha ani Altheda (bylinky jí vydělají dost) se koupat nepotřebují. A Amata se také koupat nechce, cesta z ní smyla všechen smutek a lítost. A tak se vykoupe Sir Smůla, zamiluje se do Amaty a ona do něj, vezmou se. Nikdo z nich netuší, že fontána nemá žádnou čarovnou moc.

Mágovo chlupaté srdce
Jistý mág, zdatný v černé magii, si myslí, že láska je nemoc, která člověka ničí, a proto si své srdce uloží do truhly. Ale jednou mág zaslechne rozhovor služebnictva, které ho kvůli tomu lituje. Mág si řekne, že si najde manželku, kterou by mu všichni záviděli, a ještě ten den najde krásnou, bohatou dívku. Dvoří se jí a přichystá hostinu. Dívka však pozná, že lichotky nejdou od srdce, a tak ji mág vezme do sklepa, kde své srdce schovává a vrátí si ho do těla. To konečně pozná dotyk dívčiných vlasů, rtů… Ale protože bylo v truhlici příliš dlouho, scvrklo se a zchlupatělo, zdivočelo a osvojilo si hrozné choutky. Když je hodovníci najdou, je dívka mrtvá, šílený mág stojí s jejím srdcem v rukou, chce jej vyměnit za své. Srdce ale nechce odejít z těla, a proto si mág rozřízne hruď, vyrve si jej… a mrtvý padne na jeho dívku.

Králice Alice a chechtavý pařez
Jeden mudlovský král chce jako jediný umět kouzlit, a tak nechá pronásledovat všechny čarodějky a kouzelníky lovci čarodějnic. Kouzlit ho učí šarlatán - též mudla, který chce jen zbohatnout a kouzlům nerozumí. Jednou je vidí čarodějka pradlena Alice a chechtá se jim. Král se rozhněvá, jestli prý zítra nebude umět kouzlit, pošle šarlatána do hladomorny. Šarlatán umluví Alici, aby ona za krále tajně kouzlila. Druhý den plní jeho přání, avšak oživit psa - stejně jako ostatní kouzelníci - nedokáže. Král se naštve, šarlatán to svede na Alici, pronásledují ji. Psi je zavedou ke stromu, v který se proměnila. Pokácí ho, ale Alice je živá, chechtá se, říká, že čaroděje nejde zabít přepůlením; mají to zkusit na šarlatánovi, který přizná, že je mudla. Alice krále vydírá kletbou: když ještě někdy nechá zabít kouzelníka, ucítí bolest od sekery. Král jí nechá postavit sochu a nikdy už nepronásleduje kouzelníky. Když je sama, odhopká Alice pryč v podobě králíka, v kterého se proměnila a pak se schovávala v kořenech opravdového stromu…

Příběh tří bratří
Tři bratři putující světem dojdou k nepřechodné řece. Jsou to ale zdatní kouzelníci a vyčarují si most. V půli cesty je zastaví Smrt, naštvaná, že jí unikly tři nové oběti. Je však lstivá a chce, aby si od ní každý něco vzal. Nejstarší bratr chce a dostane neporazitelnou hůlku. Smrt ji udělá z bezu. Druhý bratr chce věc, co vzkřísí mrtvé. Smrt kámen vzkříšení udělá z oblázku. Nejmladší bratr je chytrý, Smrti nedůvěřuje a chce něco, aby mohl nepozorovaně odejít. Smrt mu neochotně dá svůj neviditelný plášť. Když se rozdělí, nejstarší z bratří porazí dávného rivala, ale jeden muž, který chce bezovou hůlku, ho ve spánku zabije a bezovou hůlku si vezme. A tak Smrt získá prvního z bratří. Druhý bratr kamenem vzkříšení oživí svou milou. Zemřela mladá. Dívka však zůstává smutná a chladná, proto se druhý bratr zabije, aby byl konečně s ní. A tak Smrt získá druhého z bratří. Nejmladší z bratří se dožije vysokého věku, dá plášť synovi a odejde se Smrtí jako se starou známou. A tak Smrt získá i třetího z bratří.

zpět (vrátí na obsah knih se SO)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama