Harry Potter a Tajemná komnata

19. května 2013 v 17:03 | turkey

HARRY POTTER A TAJEMNÁ KOMNATA


autor: J. K. Rowlingová
překlad: Vladimír Medek
počet stran: 287

Harry Potter má zase problémy. Jeho kamarádi mu nepíšou a s Dursleyovými je jako obvykle na ostří nože. K tomu všemu se u něj v pokoji v den jeho narozenin zjeví jakýsi tvoreček z kouzelnického světa. Je to domácí skřítek Dobby, který musí sloužit - jako otrok - navěky v jisté kouzelnické rodině, a přestože o ničem svým pánům neřekl, vydal se za Harrym, aby ho varoval. Myslí si totiž, že Harrymu Potterovi bude v Bradavicích tento rok hrozit smrtelné nebezpečí, a proto si přeje, aby se do školy nevracel. Také už proto zavedl různá opatření - schoval dopisy od Harryho přátel, aby se Harry do Bradavic vrátit ani nechtěl. Jenže Harry opravdu nechce tvrdnout celý rok u svých úžasných příbuzných, kteří mu ani nedají pořádně najíst, a tak - když chlapec odmítne slíbit, že zůstane - skřítek nechá spadnout přímo před pracovní návštěvou strýce Vernona dort tedy Petunie. Pan Dursley z pokažené zakázky opravdu nemá radost, a protože ho už nikdy nechce pustit zpátky do Bradavic, zamkne jej do ložnice a do oken mu nechá nainstalovat mříže. Harry neví, jak má utéct (kouzlo použít nemůže, neboť by ho už proto vyhodili - ministerstvo považovalo to Vznášecí kouzlo za Harryho dílo -, s čímž počítá koneckonců i jeho strýc) když se po několika dnech před jeho okny objeví v létajícím autě jejich otce Harryho nejlepší kamarád Ron Weasley a jeho bratři, dvojčata Fred a George. Vyrvou mříže a vezmou Harryho k Weasleyovým do jejich domova, Doupěte.

Harry využije pohostinnosti milých Weasleyových až do konce prázdnin, které si výjimečně náramně užije. 1. září na nástupišti 9 a ¾ si na druhou stranu opravdu neužije: společně s Ronem přes přepážku prochází poslední, ale kouzelný vchod se před nimi uzavře, jako by tam nebyl. A tak Harry s Ronem letí do Bradavic létajícím autem pana Weasleyho. To však na takovou dálku není zvyklé (ve skutečnosti by nemělo létat vůbec), najednou přestane fungovat, a tak Ron s Harrym musí jen bezmocně sledovat přistání-náraz do bradavického stromu Vrby Mlátičky, která jméno nedostala pro nic za nic. Po ataku stromu a totálním fiasku - nejen že se Ronova hůlka zlomí a auto se rozhodne odjet pryč, avšak při odjezdu z Londýna je vidělo letět několik mudlů - mají oba štěstí, že nejsou vyloučeni. Poškozená hůlka však později zabrání dalším problémům, pokud se dá říct, že je lepší zvracet slimáky sám než očekávat následky po zakletí plánované oběti, tedy čistokrevného Draca Malfoye. Ron totiž bránil Hermionu, kterou právě Malfoy (který se dostal do famfrpálového týmu na místo chytače - hlavně díky svému otci) oslovil ošklivou nadávkou pro kouzelníky mudlovské krve, "mudlovská šmejdko." Při školním trestu za létající auto, kde nadepisuje obálky Zlatoslavu Lockhartovi, novému a pohlednému učiteli obrany proti černé magii, pro jeho obdivovatelky (je slavným díky svým chrabrým činům, které popsal ve svých knihách, a oslnivému úsměvu, i když Harrymu se zdá docela neschopný) Harry uslyší podivný hlas, který touží po krvi. Když je spolu s Hermionou a Ronem na oslavě úmrtí Skoro bezhlavého Nicka, uslyší jej znovu. Zdá se, že ho nikdo jiný neslyší, přesto ho sledují až do chodby, kde najdou zkamenělou kočku paní Norrisovou a nápis na stěně oznamující: Tajemná komnata je znovu otevřena. Nepřátelé dědice, mějte se na pozoru! Najdou je, jak stojí před nápisem, takže si Filch a někteří myslí, že to Harry jeho kočku proměnil v kámen.

Žáci se od profesora Binnse dovídají o pověsti spojené s onou Tajemnou komnatou. Bradavice byly založeny mocnými kouzelníky, po nichž nesou jména koleje: Rowenou z Havraspáru, Helgou z Mrzimoru, Salazarem Zmijozelem a Godricem Nebelvírem. Jeden z nich - kdo by to mohl být jiný než Zmijozel? - se s ostatními příliš nedokázal shodnout v učebním plánu, chtěl přijímat pouze čistokrevné kouzelníky a čarodějky, a proto ze školy odešel. Legenda však praví, že zde vybudoval tajnou místnost, jež dokáže otevřít jen jeho dědic a v níž je ukryt netvor, který má očistit Bradavice od žáků z mudlovských rodin... Během famfrpálového zápasu Nebelvíru se Zmijozelem je jeden z Potlouků jakoby očarovaný a pořád se vrhá na Harryho. Jiní hráči bez Harryho schopností by už skončili rozmáčklí na placku, zato Harrymu Potlouk "jen" zlomí ruku, a přesto Harry na rozdíl od Malfoye Zlatonku nemine. Nemožný Lockhart se chce předvést a ihned mu ruku spravit, ale místo toho nechá zmizet všechny kosti v jeho ruce. Harry tak musí zůstat přes noc na ošetřovně a tu bolestivou dobu, kdy mu musí ty kosti znovu narůst, mu zrovna nezpříjemní ani náhlá návštěva Dobby. Domácí skřítek přizná, že to on před Harrym uzavřel přepážku na nádraží a očaroval Potlouk, ale všechno prý pro jeho dobro, aby se pan Harry vrátil domů. V Bradavicích koneckonců není bezpečno, když je Tajemná komnata znovu otevřena… Po Dobbyho přeřeknutí a následném zmizení se na ošetřovně objeví profesoři se zkamenělým Colinem Creeveym, nadšeným Harryho obdivovatelem, a sám Brumbál potvrdí, že Komnata je opravdu otevřena.

V Soubojnickém klubu, kde se mají naučit bránit, Malfoy pošle na Harryho hada, který chce zaútočit na Justina Finch-Fletcheye z Mrzimoru. Harry Justina zachrání tak, že hadovi bláhově poručí, aby ho nechal a had ho jako zázrakem poslechne. Nikdo mu za to ale vděčný není, dívají se, jako by Harry něco provedl. Ron mu vysvětlí, že prý mluvil hadím jazykem, jazykem, kterým mluví hadi a jen temní černokněžníci, i sám Salazar Zmijozel. Tak se školou začne řídit názor, že Harry je Zmijozelův dědic a chtěl na Justina (je z mudlovské rodiny) hada poštvat. Harry tomu sám moc nepomůže, když jako první najde další oběti tajemné nestvůry - právě Justina, a dokonce i Skoro bezhlavého Nicka, který také zkameněl. Brumbál si ale nemyslí, že za těmi útoky (které alespoň pro zatím nikoho nezabily - zkamenělí půjdou proměnit zpátky, až bude lektvar z mandragor hotový) stojí Harry.

Harry, Ron, i Hermiona si myslí, že to Draco Malfoy otevřel Tajemnou komnatu (a pravděpodobně ho to naučil jeho otec Lucius). Chtějí si to potvrdit osobně, jim by však Malfoy dobrovolně nic nepřiznal, a tak Hermionu napadne namíchat Mnoholičný lektvar. Tento velmi složitý lektvar dokáže na hodinu poskytnout přesnou podobu kohokoli, jehož část těla (např. vlas) se do něj hodí. Některé přísady musí ukradnout ze Snapeových soukromých zásob a lektvar připravují (tedy Hermiona připravuje) v dívčí umývárně, kam nikdo nechodí kvůli věčně špatně naladěnému duchovi Ufňukané Uršule. Nakonec se jim Mnoholičný lektvar podaří dokončit i se zmijozelskými přísadami, a sice s vlasy Millicent Bulstrodeové, Crabbea a Goyla. Avšak po přeměně Millicent, tedy Hermiona, nechce opustit svou kabinku, a tak se do zmijozelské společenské místnosti dostávají pouze Ron a Harry, jakožto Crabbe a Goyle. Ale jaké je jejich překvapení, když zjistí, že ani sám Malfoy netuší, kdo je Zmijozelův dědic… Stejně tak jsou šokováni z pohledu na Hermionu, je totiž celá chlupatá - nebyl to vlas Millicent, ale chlup její kočky. Zatímco se o zahanbenou Hermionu stará madame Pomfreyová, Harry s Ronem najdou v Uršulině umývárně deník, který chtěl někdo spláchnout do záchodu. Harry si jej nechá, protože si myslí, že vlastník deníku, T. R. Raddle, byl vyznamenán právě za to, že chytil pachatele, který otevřel Tajemnou komnatu před 50 lety. Ačkoli je deník prázdný, není ledajaký: když se Harrymu roztrhne brašna a všechny knihy mu promočí inkoust, deník Raddlea zůstane čistý. Harryho tedy napadne něco do něj napsat - a deník-Tom mu doopravdy odpoví. Potvrdí Harryho domněnky, že on dopadl Zmijozelova dědice a vtáhne ho do svých vzpomínek, kde Harry spatří obrovského pavouka, chovaného Hagridem… Takže proto Hagrida ve třetím ročníku vyloučili.

Trojka se rozhodne za Hagridem zatím nejít - nový útočník už dlouho nikoho neatakoval, avšak Harrymu někdo ukradne právě Raddleův deník z ložnice - musel být z Nebelvíru. Kvůli dalšímu dvojnásobnému útoku, jehož obětmi jsou prefektka z Havraspáru Penelopa Crearwaterová a Hermiona (byla zrovna v knihovně, poněvadž na něco přišla) se ruší famfrpálové zápasy. Harry a Ron se vydávají za Hagridem, avšak ten jim nestihne nic říct, poněvadž do jeho boudy přijdou ministr kouzel Kornelius Popletal a Brumbál. Přestože si ministr zjevně není jistý, že za útoky stojí Hagrid, (spíše tomu ani on sám nevěří), chce ho poslat do kouzelnického vězení Azkabanu, aby bylo vidět, že aspoň něco dělá. V tu chvíli tam přijde pan Malfoy a poví řediteli, že ho správní rada odvolala z funkce. Než Hagrid odchází, říká neviditelnému Harrymu a Ronovi, že jestli chtějí něco vědět, mají se držet pavouků. Harry s Ronem poslouchají jeho radu, ale to není jen tak. Pavouci očividně z hradu utíkají a na hodině bylinkářství si všimnou, že směřují do Zapovězeného lesa. V noci se tam vydají a podle pavouků dojdou až k Aragogovi, netvorovi z Raddleovy vzpomínky, a jeho početné rodině. Aragog jim řekne, že on není Zmijozelovým netvorem, Hagrid ho dostal a staral se o něj, a proto nikdy - ani tu dívku v umývárně - před lety nezabil. Aragog chtěl ze školy pryč, protože se netvora bál. Nechce jim říct, jak se obluda jmenuje (i jméno se bojí vyslovit), ale zato chce nakrmit jimi své potomstvo… Naštěstí se tam objeví zdivočelé auto pana Weasleyho a odveze je pryč.

V bezpečí ložnice Harrymu dojde, že by tou mrtvou dívkou z umývárny mohla být Ufňukaná Uršula. I když v podvečer budou hotovy mandragory, takže zkamenělí ožijí, Harry si nechce nechat ujít příležitost promluvit si s ní. Přemluví proto Lockharta, aby je na hodinu nedoprovázel (po útocích se zavedla bezpečností opatření), avšak skoro před cílem je načapá profesorka McGonagallová. Harry předstírá, že chtěli potají navštívit Hermionu a profesorka jim to opravdu dovolí. Harry si všimne, že jeho kamarádka drží ve zkamenělé ruce papírek. Vytáhne ho - je to vytržená stránka z knihy o baziliškovi. Rázem je všechno jasné: netvorem z Komnaty je bazilišek, obrovský had (proto Harry rozuměl, co říká); ten dokáže zabít jen pohledem svých očí (nebo taky smrtelným jedem nebo smrtelně ostrými zuby). Naštěstí shodou náhod nikdo z těch, kdo se mu zatím podívali do očí, nezemřel (pouze zkameněl), protože je neviděli přímo. Paní Norrisová viděla jeho odraz ve vodě, Colin baziliška viděl přes svůj fotoaparát, Justin přes Skoro bezhlavého Nicka, Nick je duch, nemohl tedy umřít znovu, Hermiona a Penelopa ho viděly přes zrcátko, které Hermiona schválně vytáhla. I úprk pavouků skvěle vysvětluje přítomnost baziliška, vždyť pavouci se jej strašně bojí, a Hermiona dokázala přijít i na to, jak se bazilišek po škole pohybuje - v potrubí. Dojde jim, že vchod do Tajemné komnaty je v umývárně Ufňukané Uršuly, jdou vše říct profesorům do sborovny, ale na jejich původní záměr dočista zapomenou, jakmile potají vyslechnou, že si prý netvor do Komnaty odnesl Ginny... Weasleyovi a s nimi i Harry se utápí ve strachu, co se asi tak s Ginny může dít, určitě musela něco vědět, vždyť chtěla Ronovi a Harrymu něco říct, ale perfektní prefekt Percy je přerušil, a navíc je přece z čistokrevné rodiny. Harry s Ronem jdou nakonec alespoň za Lockhartem říct mu, kde se nachází vstup do Komnaty, ale zjistí, že jejich učitel obrany místo záchrany Ronovy sestřičky plánuje uprchnout. On totiž ve skutečnosti žádný hrdinský čin neprovedl, ve svých knihách si přivlastnil to, co udělali jiní, a pak jim vymazal paměť. Tak se chce zbavit i jich, jenže ho přemohou a přimějí, aby šel s nimi do umývárny. Uršula jim potvrdí, že zemřela, když se podívala do žlutých očí. Harry najde umyvadlo s vyrytým hádkem, pomocí hadí řeči otevře vchod do Tajemné komnaty...

V tunelu se Lockhart zmocní Ronovy hůlky, chce utéct a ještě předtím jim vymazat paměť, jenže hůlka od té nehody s Vrbou mladičkou není to, co dříve, a paměťové kouzlo zasáhne samotného Lockharta. Při tom se zřítí strop a v tunelu Zlatoslava a Rona uvězní - Harry musí pokračovat sám. V Tajemné komnatě najde kromě Ginny, ve které však nezbývá moc života, také mladého Raddlea v podobě skoro hmotné vzpomínky. Od něj se šokovaný Harry dozvídá, že Tom sám je Zmijozelovým dědicem, který už dvakrát Tajemnou komnatu otevřel - poprvé před padesáti lety sám, kdy to svedl na Hagrida, aby školu nezavřeli, a podruhé prostřednictvím deníku, kdy - vložila do něj příliš svých tajemství - Ginny přinutil, aby ji otevřela. Když jí došlo, že za její výpadky paměti v době útoků může deník, spláchla ho do záchodu, avšak jakmile ho spatřila u Harryho, musela mu jej ukrást, aby se Harry o ničem nedozvěděl. Tom ji nakonec přinutil, aby sama přišla do Tajemné komnaty, kde, zatímco ona umírá, svou sílu předává jemu. Takto obživující vzpomínka už víc za svůj cíl nepovažuje honbu za mudlovskými šmejdy, nýbrž právě Harryho, s jehož osudem ho podrobně seznámila sama Ginny. Toma obzvlášť zajímá, jak Harry dokázal přežít ještě jako mimino Voldemortovu kletbu, neboť lord Voldemort je jeho budoucí já a zároveň přesmyčka původního jména, Toma Rojvola Raddlea, které dostal po svém mudlovském otci a které se mu proto nelíbilo. Na pomoc Harrymu přijde Brumbálův fénix Fawkes s Moudrým kloboukem. Raddle na Harryho poštve baziliška, fénix mu naštěstí vyklove oči. Harry si nasadí Moudrý klobouk a prosí o pomoc. Klobouk mu dá meč, který Harry zapíchne netvorovi do tlamy, bazilišek zemře. Jenomže předtím vnikl Harrymu do ruky baziliškův zub, smrtelně jedovatý zub. Harry umírá…V poslední chvíli ho zachrání Fawkes, jehož slzy mají léčivou moc. Pak Harry rychle vezme zub a propíchne jím deník. Raddle zmizí a Ginny se probudí.

Spolu najdou Rona a zmateného Lockharta (ten ani netuší, že je Lockhart) a v kabinetu McGonagallové také navrátivšího se Brumbála. Všichni členové správní rady žádali jeho návrat, tedy kromě toho jediného, který je předtím přinutil souhlasit a také který všechno způsobil. Ano, Harrymu dochází, když se v místnosti objeví rozlícený Lucius Malfoy i se svým skřítkem - je to Dobby! - že to on podstrčil Ginny Weasleyové Voldemortův deník. Harry mu ho taky - i když úplně zničený - vrátí, ale i s bonusem: svou vlastní špinavou ponožkou. Plánovaná lest vyjde, Dobby ponožku od svého pána zachytí - a je konečně volný. Harry, který podle Brumbála umí hadí jazyk, protože jej umí Voldemort (při pokusu o vraždu mu prý tuto schopnost předal), společně s Ronem dostává vyznamenání za mimořádné služby škole a k tomu porci 400 bodů pro Nebelvír, které zaručí Nebelvíru výhru v školním poháru. Tu, stejně jako závěrečnou hostinu, si užijí také zkamenělí, kteří již byli vyléčeni, a i Hagrid, kterého propustili z Azkabanu. Harry se musí vrátit na prázdniny k Dursleyovým.

zpět (vrátí na díly HP)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama