Harry Potter a Kámen mudrců

19. května 2013 v 17:20 | turkey

HARRY POTTER A KÁMEN MUDRCŮ

autor: J. K. Rowlingová
překlad: Vladimír Medek
počet stran: 284

Harry Potter je téměř jedenáctiletý chlapec se zelenýma očima a zvláštní jizvou ve tvaru blesku na čele, a protože jeho rodiče zemřeli při autohavárii - byl mu rok -, žije u svých jediných příbuzných v Zobí ulici 4 v Kvikálkově, u Dursleyových. Teta Petunie byla sestrou jeho matky, avšak k Harrymu se nechová o nic lépe než její manžel Vernon či obtloustlý rozmazlený syn Dudley. Ten Harryho rád šikanuje a mlátí a jeho rodiče ho v tom ještě podporují, neboť Harryho nesnáší. Jeho strýc pan Dursley obzvlášť nesnáší, když se kolem Harryho dějí podivné věci, které ani sám Harry není schopen vysvětlit. Například jako když jednou utíkal před Dudleyho bandou a najednou se ocitl na komíně; nebo když si během Dudleyho narozenin v zoologické zahradě povídá s hadem (a rozumí si) a najednou sklo zmizí a hroznýš se odplazí pryč. Za to musí zůstat celé dny ve svém přístěnku pod schody - ve svém proto, že je tento malý prostor jeho ložnicí dlouhých deset bezútěšných let.

Nedlouho do jeho narozenin Harrymu přijde první dopis v životě, a je na něm dokonce napsán jeho přístěnek! Avšak pan Dursley mu ho nedovolí otevřít, je z toho velmi rozrušený a nechá Harryho přestěhovat do Dudleyho druhé ložnice. Jenže tajemný odesílatel jako by snad věděl, že si Harry dopis nepřečetl, a tak to nechat nechce, pořád Harrymu dopisy posílá a nic ho nezastaví, ani zatlučená poštovní schránka; Harry se ovšem k dopisu ještě nedostal. Dursleyovi už toho mají dost a odjíždí pryč, ale když i v hotelu nejsou před dopisy "v bezpečí", odcestují na malý útes, kde si myslí, že je nikdo nenajde. Ale jak se mýlí. Přesně ve chvíli, kdy má Harry narozeniny, vpadne do chatrče obrovský Hagrid, klíčník a šafář v Bradavicích.

Hagrid se podiví, že Harry o Bradavicích nikdy neslyšel, ale pak zjistí, že mu Dursleyovi neřekli vůbec nic. Vysvětlí mu proto vše sám: kouzelníci, čarodějky a kouzla existují, žijí v utajení před mudly - nekouzelnickým obyvatelstvem - a i Harry, stejně jako jeho rodiče, je jeden z nich, proto se mu taky stávaly ty divné věci. Hagrid mu konečně předá dopis - je to pozvání, aby se učil na Škole čar a kouzel v Bradavicích, jedné z nejslavnějších a nejlepších škol čar a kouzel vůbec. Taky mu prozradí, že je v kouzelnickém světě slavný, poněvadž se ho kdysi pokusil zabít nejobávanější (tak obávaný, že se většina kouzelníků a čarodějek jen bojí vyslovit jeho jméno) a nejmocnější černokněžník všech dob lord Voldemort, ale nezvládl to: Harry přežil vražednou kletbu (zůstala mu jen jizva ve tvaru blesku), kterou ještě nikdo nepřežil, a sám Voldemort tehdy přestal existovat. Nezemřel sice, ale ztratil svoji sílu a tělo; Harryho rodiče se mu ovšem předtím zabít podařilo, nezahynuli při autonehodě, jak mu to napovídali Dursleyovi. Ti jsou zapřisáhlí mudlové a nechtěli, aby Harry chodil do té hrozné školy jako jeho matka Lily (Petunie jí záviděla) a učil se ty divné věci.

Následujícího rána jde Harry s Hagridem do Příčné ulice, ulice, kde se dají sehnat různé kouzelnické potřeby, rostliny i tvorové, s tajným vstupem v Londýně. Zde si vybere u Gringottových, bance vedené skřety, trošku z peněz zanechaných mu jeho rodiči a Hagrid v záležitosti Bradavic vyprázdní další trezor, když z něj vyzvedne jakýsi ušmudlaný malý balíček. Harry si poté koupí potřeby do školy, uniformu a taky kouzelnou hůlku. Výrobce hůlek Ollivander tvrdí, že ta hůlka, jež si ho vybrala, má jádro z pera stejného fénixe jako hůlka Vy-víte-koho. Toto zjištění Harryho dvakrát nepotěší, na rozdíl od hůlky samotné. Do Zobí ulice se navíc vrací s živým dárkem od Hagrida - nádhernou sněžnou sovou Hedvikou. Sovy jsou v kouzelnickém světe velmi užitečné, nosí totiž dopisy.

1. září Dursleyovi Harryho odvezou na nádraží King's Cross, odkud má vyjet Spěšný vlak do Bradavic. S trochou pomoci od zrzavé rodiny Weasleyových se dostává na nástupiště 9 a ¾ a na cestě se skamarádí s jejich nejmladším synem, Ronem Weasleyem. Společně se dostávají do Bradavic. Jejich ředitelem je geniální a mocný čaroděj Albus Brumbál, kterého se prý jako jediného Voldemort kdy bál. Bradavice se dělí na čtyři koleje, pro kterou studenti získávají body, spolu mají hodiny i ložnice. Do těchto kolejí je vybírá mluvící Moudrý klobouk - do Nebelvíru odvážné, do Havraspáru chytré, do Mrzimoru loajální a do Zmijozelu ctižádostivé. Zmijozel má nechvalně proslulou pověst, neboť prý v něm studovalo spoustu zlých kouzelníků - včetně samotného lorda Voldemorta… Když je do této koleje navíc vybrán i namyšlený, bohatý, mudly (a Weasleyovými) opovrhující Draco Malfoy, jehož potkal na Příčné ulici i ve vlaku, není proto divu, že Harry klobouk žádá, aby jej do Zmijozelu neřadil. Přestože si Moudrý klobouk myslí, že by mu Zmijozel "pomohl na cestě k velikosti", přihlédne k jeho přání a zařadí ho do Nebelvíru. Stejně jako otravnou Hermionu Grangerovou z mudlovské rodiny - její rodiče jsou zubaři - nebo nervózního a nešikovného Nevilla Longbottoma, jenž bydlí u babičky. Naštěstí se do Nebelvíru dostává i Ron - stejně jako všichni Weasleyovi před ním včetně jeho pěti starších bratrů.

Tak, jak ostatním přijde zajímavý ten slavný Potter, pro Harryho jsou zajímavé samotné Bradavice s mluvícími portréty a duchy, Velkou síní se stropem kopírujícím oblohu, otáčivými schodišti, přilehlými pozemky, Zapovězeným lesem (a stejně zapovězenou chodbou v třetím patře). Zdá se ovšem, že "celebrita" Chlapce-který-přežil s jizvou na čele má na profesora Snapea zcela opačný efekt než na ostatní. Severus Snape je protivný učitel lektvarů a Pottera právě kvůli jeho jménu nemá rád - nebo spíše ho přímo nesnáší. U Hagrida na návštěvě Harry najde v novinách zprávu, že toho dne, co byl na Příčné ulici s Hagridem, se někdo pokusil vloupat ke Gringottovým - ovšem ten trezor už prý majitel předtím vyprázdnil. Harry si myslí, že tím majitelem byl právě Hagrid.

Harry se stane nejmladším chytačem ve famfrpálu za posledních sto let. Famfrpál je populární kouzelnický sport, při kterém se létá na košťatech -, a protože prvňáci normálně nemají dovoleno mít košťata a natož závodně létat, není se čemu divit. Harrymu se to podařilo vlastně díky Malfoyovi: ten vzal při první hodině létání Nevillovi Pamatováček, ve vzduchu ho vyhodil a Harry - ačkoli seděl na koštěti poprvé, bez problémů ho ovládal - Pamatováček chytil. Harry to udělal, když tam nikdo z profesorů nebyl, z hradu ho ovšem viděla ředitelka jeho koleje, přísná Minerva McGonagallová. Ta, místo, aby ho vyloučila, zařídila Harrymu skvělé koště Nimbus Dva tisíce.

Malfoy z toho samozřejmě nemá radost a toho dne vyzve Harryho na souboj. V noci se na domluvené místo Harry se svým sekundantem Ronem vydává, od toho je chce odradit neomylný, panovačný, řád dodržující knihomol a vševěd Grangerová. Jenže, zatímco jim dávala přednášku, se Buclatá dáma vytratila z portrétu, a tak Hermioně nezbývá než jít porušovat školní řád s nimi. Avšak Malfoy nedorazí, zato přichází někdo jiný - školník Filch se svou kočkou paní Norrisovou. Je jasné, že Malfoy ani neměl v úmyslu přijít a jen je chtěl dostat do problémů, poněvadž toulat se po škole v noci se nesmí. Při útěku před školníkem zabloudí až do oné zapovězené chodby v třetím patře a hned jim dochází, proč je zakázáno do ní vstoupit. Je tam obrovský pes. S třemi hlavami. Podaří se jim utéct v celku, a dokonce se vyhnou i Filchovi. Hermiona jim celá pobouřená v jejich společenské místnosti řekne, že ta tříhlavá obluda stála na padacích dveří a určitě něco hlídá. A Harry myslí, že je to právě Hagridem odnesený balíček…

Během hostiny v předvečer Všech svatých do Velké síně vpadne vyděšený profesor Obrany proti černé magii, i jindy ukoktaný a ustrašený Quirell. Prý je ve sklepení troll. Studenti se mají ihned odebrat do svých ložnic, Harry s Ronem však znovu nedají na rozkazy dospělých a vydávají se na dívčí záchody. Je tam totiž Hermiona Grangerová, která tam celý den probrečela kvůli Ronově hrubému chování. A právě teď se tam nachází i nebezpečný, i když tupý, mohutný horský troll. Se štěstím se jim podaří trolla omráčit a Hermionu zachránit. A od tohoto zážitku jsou z nich tří nerozluční kamarádi.

Při svém premiérovém zápasu na postu chytače proti Zmijozelu se Harryho koště najednou začne chovat divně, nedá se ovládat a vypadá to, jako by chtělo svého pána shodit. Hermiona uvidí profesora Snapea, jak něco mumlá a upřeně na Harryho zírá - určitě ho chce uřknout! Hermiona mu tedy zapálí plášť a při tom nechtěně srazí z cesty profesora Quirella. Harry opět může koště ovládat a chytí Zlatonku (pusou) a Nebelvír vyhraje. Trojka si myslí, že Snape se nejen pokoušel Harryho zabít, ale také nejspíš vpustil trolla dovnitř, aby se při zmatku dostal kolem toho tříhlavého psa, což se mu ovšem nejspíš nepovedlo dle jeho zraněné nohy. Hagridovi před kamarády vyklouzne, že ten tříhlavý pes se jmenuje Chloupek, je Hagridův a on ho Brumbálovi půjčil, aby něco hlídal. Co to je, se ovšem nedozvědí, jen to, že s tím má něco společného jakýsi Nicolas Flamel.

Harry od anonyma k Vánocům dostává neviditelný plášť po jeho otci. Často chodili do knihovny, aby vypátrali něco o Nicolasi Flamelovi, ale stále bez úspěchu, a proto chce zkusit štěstí v oddělení s omezeným přístupem, kam se propašuje s pomocí neviditelného pláště. Jedna kniha však najednou začne ječet a Harry prchne před Filchem. Dostává se tak do místnosti, kde je zvláštní zrcadlo - Zrcadlo z Erisedu, které člověku ukazuje jeho nejhlubší touhu. Harry tam tak vidí své rodiče a jejich předky, vydržel by na ně zírat celé hodiny, ale jednou ho tam najde Brumbál a prozradí mu, že zrcadlo bude přesunuto na jiné místo.

Až náhoda tomu chce, že trojka konečně zjistí, kdo je Nicolas Flamel: alchymista, kterému patří Kámen mudrců (látka, co dokáže proměnit jakýkoli kov ve zlato a vytváří Elixír života, který učiní toho, kdo ji pije, nesmrtelným) - samotnému Flamelovi je více než 600 let. Dochází jim, že Chloupek hlídá určitě daný Kámen a Snape ho určitě chce pro sebe. Jmenovaný též nespravedlivě "soudcuje" zápas proti Mrzimoru - nejspíše, aby se Harryho zase pokusil zabít, ale nemůže: dívá se i samotný Brumbál - a i přesto díky Harrymu Nebelvír vyhraje. Po zápasu chytač sleduje Snapea do Zapovězeného lesa na koštěti a najde ho, jak vyhrožuje Quirellovi - chce vědět, jestli už Quirell zjistil, jak se dostat kolem Chloupka.

Jaký je Hagrid blázen do hrůzostrašných potvor, jim potvrdí to, že od nějakého cizince sehnal vejce norského ostrohřbetého draka, přestože je to ilegální, a z něho se vylíhnul dráček Norbert. Drobeček ovšem velmi rychle roste a dlouho ho by už Hagrid ve svém srubu neschoval, a tak napíší Ronovu bratru Charliemu, který chová v Rumunsku draky, a "mamička" se chtě nechtě musí s Norbertem rozloučit. Harry s Hermionou sami - Ronovi "drobeček" pokousal ruku - o půlnoci draka v bedně odnášejí pod neviditelným pláštěm. Cestou tam narazí na Draca Malfoye, který se předtím zmocnil dopisu od Charlieho a chtěl je nachytat, ale profesorka McGonagallová vidí samozřejmě jenom jeho a udělí mu školní trest. Jakmile se však vrací z věže a už bez draka, zapomenou si vzít plášť a Filch je nachytá. Společně s nimi a Malfoyem tu noc ještě byl venku z postele Neville, jenž se je snažil varovat. Nebelvír tak přichází o cenných sto padesát bodů (a ztratí naději na výhru školního poháru) a z oblíbeného Harryho je najednou nenáviděný Potter.

Trest pykají všichni čtyři (i s Malfoyem) společně s Hagridem v Zapovězeném lese. Hagrid už má delší dobu starosti o jednorožce - něco je zabíjí a to není obvyklé. Jsou na stopě jednomu zraněnému jednorožci a objeví ho Harry s Malfoyem. Jednorožec je už mrtvý a krev mu pije nějaká osoba zahalená v kápi. Malfoy s Hagridovým psem Tesákem zbaběle utečou, Harryho příšerně rozbolí jizva a zachrání jej kentaur Firenze. Kentaur mu prozradí, že krev z jednorožce dokáže udržet kohokoli při životě, ale spáchat takový hřích a zabít něco tak čistého a nevinného může jen ten nejzoufalejší - Voldemort… To Voldemort se určitě takto udržuje naživu a čeká, až mu Snape přinese Kámen mudrců, aby znovu mohl povstat…

Voldemort ovšem do třídy během zkoušek nevpadne a Snape se ještě Kámen získat nepokusil. možná, že ještě stále neví, jak se dostat kolem překážek nastražených učiteli a chránících Kámen. V tu chvíli Harrymu dojde, že je krajně divné, že Hagrid narazí zrovna na člověka, co u sebe má dračí vejce. Hagrid mu taky potvrdí, že se ho ten cizinec ptal na Chloupka a on mu mezi řečí prozradil, že mu stačí zahrát a on usne. Trojka to chce říct Brumbálovi, jenže zjišťuje, že se právě vydal do Londýna - Snape se určitě dnes pokusí získat Kámen. A protože McGonagallová jim nevěří a Harry s Ronem a Hermionou chtějí zabránit, aby se lord Voldemort vrátil, vydávají se sami do třetího patra. Tudy vede cesta ke Kameni.

Chloupka uspí píšťalou, kterou Harry dostal od Hagrida k Vánocům, Hermiona je díky svým znalostem dostane ze spárů Ďáblova osidla a Harry potvrdí zasloužené místo chytače, když chytí okřídlený klíč k dalším dveřím. Díky Ronovi vyhrají kouzelnické šachy, ale sám Ron se přitom musí obětovat, je zraněn a nemůže dál. S trollem si Harry s Hermionou nemusejí dělat starosti: Snape před nimi se už o něj postaral. Následuje logická hádanka, avšak jenom jeden z nich se může dostat dál přes oheň, jeden se musí vrátit zpět. Hermiona se tedy vrací za Ronem a Harry se vydává vstříc nebezpečí. A někdo tam už je, ale není to Snape, dokonce to není ani Voldemort. Je to Quirell a stojí před Zrcadlem z Erisedu.

Harry je úplně zmatený, ale Quirell mu vysvětlí, že to on se ho pokoušel z koštěte shodit (Hermiona ho cestou vyrušila) a to on chce získat Kámen mudrců pro Voldemorta. Snape sice Harryho skutečně nesnáší, přesto se ho snažil na famfrpálových zápasech ochránit - mumlal protikouzlo. Quirell má Voldemorta v těle a pil pro něj krev jednorožce. Černokněžník neví, jak Kámen ze zrcadla získat, Harrymu se však najednou zjeví v kapse. Quirell chce chlapce zabít, avšak jakmile se ho dotkne, popálí se. Harry se ho tedy dotýká co nejvíce, ale bolest v hlavě se stupňuje a na to vypětí málem sám umírá.

Harry se probouzí na ošetřovně až o tři dny později. Albus Brumbál mu řekne, že Voldemort Kámen nezískal a nechal Quillera zemřít, Kámen sám byl zničen se souhlasem Flamelových, kteří tedy zemřou. Vysvětlí Harrymu, že se jeho matka pro něj obětovala (Voldemort chtěl zabít jeho) - proto přežil, její láska ho chrání, a taky proto se ho Quirell nemohl dotknout. Proč však se v první řadě chtěl Voldemort zbavit nemluvněte, to mu Brumbál neprozradí. Harry se od ředitele dozví jen to, že to on mu dal otcův neviditelný plášť a že Snape se nesnášel s jeho otcem - a ten mu jednou zachránil život. Snad kvůli tomu se jeho syna snažil ochraňovat, aby dluh svému nepříteli splatil… Sice bez Harryho Nebelvír famfrpálový pohár nevyhraje, ale k překvapení všech díky těmto událostem vyhraje školní pohár. Harry se musí vrátit na prázdniny k Dursleyovým.


BÁSEŇ MOUDRÉHO KLOBOUKU
Zdá se vám, že jsem ošklivý-
myslete si, co chcete,
chytřejší klobouk než jsem já
na světě nenajdete.
Nechte si své buřinky
i své klobouky z plsti -
jsem Moudrý klobouk z Bradavic,
jenž vám nic neodpustí.
Každému vidím do duše,
vím z jakého je těsta -
nasaď si mě a řeknu ti,
kam povede tvá cesta.
Možná tě čeká Nebelvír,
kde mají chrabré srdce;
odvaha, klid a rytířskost
jdou u nich ruku v ruce.
Nebo tě čeká Mrzimor:
máš jejich mravní sílu,
jsou čestní a vždy ochotní
přiložit ruku k dílu;
či moudrý, starý Havraspár,
pokud máš bystrou hlavu,
tam důvtipní a chápaví
vždy najdou čest a slávu.
Nebo to bude Zmijozel,
kde nastane tvá chvíle -
ti ničeho se neštítí,
by svého došli cíle.
Nasaď si mě a neboj se
(jen vlastní strach tě leká!)
Já, Moudrý klobouk z Bradavic,
ti řeknu, co tě čeká.
zpět (vrátí na díly HP)
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama